'Волинь' - незалежна громадсько-політична газета, новини економіки, політики, освіти, культури, спорту, програма телепередач
ЕЛЕКТРОННЕ ВИДАННЯ №959 ЧЕТВЕР, 09 ЛИПНЯ 2009р.
ПЕРША | АРХІВ | ВІДГУКИ | ПРО НАС | РЕКЛАМА | ПЕРЕДПЛАТА | КОНТАКТИ | RSS
 ЗМІСТ    |    ПЕРША
 ПОЛІТИЧНА КУХНЯ
 НАШІ КОНСУЛЬТАЦІЇ
 КРИМІНАЛ
 ОСВІТА
 ПРОБЛЕМА
 РЕЗОНАНС
 КУЛЬТУРА
 СТАДІОН
 ВСЯКА ВСЯЧИНА
ПОШУК ПО СТАТТЯХ


ПИТАННЯ ТИЖНЯ
ЧИ ПІДТРИМУЄТЕ ВИ РОЗПУСК НИНІШНЬОЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ?

ТАК, її треба давно розігнати
  62 %
НІ, це на руку антиукраїнським силам
  35 %
А МЕНІ БАЙДУЖЕ
  3 %

Всього проголосувало: 98

. Ортопедические матрасы и подушкиРЕЗОНАНС

ВОЛИНСЬКІ ЯГОДИ СВІТОВОЇ СЛАВИ

Садівництво і ягідництво на Волині ніколи не були пріоритетними у сільськогосподарському виробництві. Але останніми роками все більше підприємств різної форми власності проявляють інтерес до цієї галузі. Сьогодні на Волині вирощують у промислових масштабах яблука, малину, суницю, смородину, а віднедавна і лохину. Досвід і кращі технології переймають переважно у сусідів-поляків. І хоч обсяги вирощеної продукції поки що далеко не задовольняють попит, усе ж садівництво і ягідництво мають у нас перспективи
     
     Олена Дудкевич
     
     НАЙБІЛЬША В ЄВРОПІ ПЛАНТАЦІЯ ЛОХИНИ

     
     Нещодавно на Конгресі садівників, виноградарів і виноробів, що відбувся на Одещині, прозвучала інформація про те, що на Волині закладені найбільші у Європі і єдині в Україні плантації лохини високорослої. Щоб на власні очі побачити, що це за диво-ягоди, вирушаю в дорогу аж під білоруський кордон у Шацькому районі до села Ростань. Знайомлюсь із працівниками приватного підприємства "Флора", яке і займається вирощуванням лохини.
     - Лохина - це ягода номер один у світі, головним чином, завдяки своїм лікувальним властивостям, - не без захоплення у голосі розповідає директор підприємства Василь Денисовець. - Перші плантації на площі 51 гектар заклали у 2007 році. Ось, бачите, вже скоро ягоди достигатимуть. Цьогоріч плануємо зібрати в середньому 5-6 кілограмів з одного кущика. А в потенціалі лохина плодоносить до 30 років і дає до 12 кілограмів ягід врожаю. Уже підготували площу і плануємо восени закласти іще одну плантацію — понад 70 гектарів.
     Коли розпочинається сезон збору ягід, а пік його припадає з 20 липня по 5 серпня, на плантаціях працюють наймані працівники. Щоправда, привозять їх із села Пульмо, бо місцеві жителі чомусь нехтують можливістю підзаробити. Для збору ягід є і спеціальний комбайн. Але, щоб повністю механізувати процес, потрібно мати відповідний сорт лохини, щоб усі ягоди одночасно достигали. Незабаром такий сорт має з'явитися і на площах "Флори".
     Виявляється, лохину зовсім не випадково посадили саме на бідних поліських грунтах, на яких і бур'яни погано ростуть. Як розповів головний агроном "Флори" Олександр Бусел, лохина - це культура, яка полюбляє дуже вологий та ще й підкислений грунт. В Україні вона культивується порівняно недавно. Її батьківщина - Північна Америка, а на Волинь лохина вперше потрапила 15 років тому. Тодішній начальник обласного управління лісового господарства і лісозаготівель Дмитро Телішевський загорівся бажанням вирощувати ці ягоди. З Америки на Волинь прибула спеціалістка, яка об'їздила усю область і визначила, що найкраще лохина почуватиметься саме на землях біля Ростані. Після її візиту на чотирьох гектарах заклали плантацію лохини. Але різні пертурбаційні процеси завадили розвинути вирощування цієї культури. Згодом плантація перейшла у власність ТзОВ "Авгур". А кілька років тому її придбало підприємство "Флора".
     Сьогодні "Флора" господарює на 170 гектарах. Територія обгороджена, охороняється. На площі, де вже ростуть кущі, підведена система краплинного зрошення. Для цього вирито кілька ставків, працюють насосні станції. Неподалік - розсадник та дві потужних теплиці.
     - Маємо намір самі саджанці вирощувати, - каже агроном Олександр Бусел. - Для першої плантації садівний матеріал із Польщі завозили. Вартість кущика - від 1 до 5 євро, залежно від його віку. Розмножується лохина живцюванням. Спершу живці висаджуються у теплиці. Згодом іще два роки ростуть на відкритому грунті в розсаднику. А вже тоді займають своє місце на плантації і починають давати перші ягоди.
     До речі, стару плантацію, яку ще закладав Телішевський, "Флора" відродила і окультурила. Тепер збирає гарні врожаї.
     Уже у минулому році підприємство виходило на ринок зі своїми ягодами. Фасували їх у пластикові коробочки і продавали через мережу супермаркетів та гастрономів. У порівнянні з імпортною лохиною, яка завозиться в Україну з Нової Зеландії, Чилі, Іспанії, і коштує в середньому 450 гривень за кілограм, вітчизняні ягоди значно доступніші. Минулоріч ПП "Флора" продавало їх по 100 гривень за кілограм.
     
     «ЗАЙМАТИСЬ ПЛОДОоВОЧІВНИЦТВОМ ВИГІДНІШЕ, НІЖ БЕНЗИНОМ»
     
     За Радянського Союзу Україна виробляла стільки плодово-ягідної продукції, що вистачало не лише для власних потреб, а й для забезпечення багатьох братніх республік. У 80-х роках минулого століття площі садів та ягідних плантацій у сільськогосподарських підприємствах України становили понад 550 тисяч гектарів, а валове виробництво плодів і ягід сягало за 1 300 тисяч тонн. Відтоді площі під садами і ягідниками скоротились у п'ять з лишком разів. До 2000 року в Україні майже не закладали молодих насаджень, а старі сади і плантації, на яких застосовували недосконалі технології, не могли давати конкурентоспроможну продукцію. Споживання продукції скоротилося до 6,4 кілограма на душу населення, при науково-обгрунтованій нормі споживання 77,5, а переробна галузь забезпечувалася сировиною лише на 50 відсотків.
     Справа зрушила з мертвої точки, коли у 1999 році був прийнятий Закон "Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства". Вперше підприємства, що займались садівництвом, мали змогу отримувати державні кошти на підтримку, які надходили від акцизного збору з алкогольної продукції. Щоправда, механізм розподілу грошей був недосконалим. Їх давали наперед тим, хто заявляв про свої наміри закладати сад чи ягідник. Так у селі Угринів, що на Горохівщині, з'явився садок, якого з'їли зайці і на тому все скінчилося. Таких об'єктів по Україні було чимало. І тільки з 2005 року держава змінила схему підтримки садоводів і тепер виплачує їм субсидію, що частково компенсовує витрати на закладання садів і плантацій.
     - Ця підтримка є для нас суттєвою, - каже бізнесмен Василь Столяр, який, власне, інвестував серйозні кошти у розвиток садівничо-ягідної галузі не лише на Волині. - От якби ще держава так виконувала зобов'язання по ПДВ. Із 2007 року нашому підприємству по податку на додану вартість заборгували 7 мільйонів гривень, які давно можна було вкласти у виробництво. Там, у Києві, політики кричать, що вони щось роблять. Але ж у нас давно діють закони політики, а не економіки. Всі працюють за принципом: якщо ти не з нами, то - проти нас. Хай би зробили якісь пільги на обладнання. Бо коли завозиш його в Україну, платиш величезні суми…
     Обурення Василя Столяра можна зрозуміти, адже сьогодні його підприємство інвестує кошти у реконструкцію і переобладнання Рожищенського і Ківерцівського заводів. Це будуть одні з найбільших заводів у Європі. Проектна потужність кожного - понад сто тисяч тонн переробки сировини на рік. Кошти для цього потрібні немаленькі. Але без переробки досягнути успіху у плодоовочівництві вкрай важко. Тому й роблять ставку на замкнутий комплекс. Самі вирощуватимуть сировину, самі й перероблятимуть. У недалекому майбутньому мають намір закласти плантації аронії, малини, суниці, аґрусу і навіть журавлини. Вже сьогодні вирощують сади на Львівщині, будуть їх закладати на Вінниччині.
     - Сьогодні в Україні існує велика конкуренція на ягоди, які вивозяться за кордон, де з них виготовляють концентрати, - розповідає Василь Столяр. - Потім українські підприємства ці концентрати купують і роблять з них соки. На консервному заводі у Рожищі ми випускаємо чисті соки без консервантів і різних "єшок", щоб вітаміни доходили до споживача. Європейські країни готові щомісяця купувати величезні партії наших соків. Адже в них і якість відповідна, і ціна удвічі нижча, ніж у європейських виробників. Однак ми орієнтуємось не тільки на експорт.
     Уже найближчим часом заводи зацікавлені у налагодженні співпраці з місцевими сільгоспвиробниками, які б могли вирощувати овочі для переробки. Маючи власний завод по виготовленню органо-мінеральних добрив, підприємство готове надавати добрива для виробників, з якими матиме співпрацю, і навіть виготовляти добрива цільового призначення.
     - Я бачу перспективи у плодоовочівництві,- каже Василь Столяр. - Займатись цим вигідніше, ніж бензином. Сьогодні всі говорять про кризу. Але ця криза поки що фінансова. Гроші - це таке… До нас гряде криза продовольча. Це справді страшно. Тому вже тепер треба думати, що будемо їсти завтра.
     
     ЦІЛЮЩІ ВЛАСТИВОСТІ ЛОХИНИ
     
     = Ягоди мають протизапальну, жарознижувальну і тонізуючу дію.
     = Сік споживають при кишково-шлункових хворобах та для поліпшення апетиту.
     = Листя лохини містить велику кількість глікозидів, особливо неоміртиліну, який використовують при лікуванні цукрового діабету.
     = Ягоди містять єллагову (має антиракову властивість) та фолієву (протидіє розвитку патологій нервової системи у новонароджених) кислоти. Виводить з організму радіонукліди.
     = Містить багато вітаміну С, майже усі вітаміни групи В, а також вітаміни А, К, Р і РР, а також макро- та мікроелементи, які сприяють кровотворенню, зміцнюють стінки судин, регулюють обмін речовин в організмі.
версія для друку...                                                     обговорити статтю можна тут >>
Розповісти друзям:

ПОРАНЕНИЙ ПТАХ ЗНАЙШОВ ПРИХИСТОК У ШКЛИНІ
читати далі...

ВОЛИНЬ


УКРАЇНА І СВІТ


© 2003 WEB-UKRBIZNES & RIOLA ПЕРША | АРХІВ | ВІДГУКИ | ПРО НАС | РЕКЛАМА | ПЕРЕДПЛАТА | КОНТАКТИ | RSS
Передрук або відтворення у будь-якій формі матеріалів, розміщених на інтернет-сторінці газети «Волинь-нова» volyn.com.ua, без письмової згоди видання заборонено.