Курси НБУ $ 41.71 € 47.31

БАТЬКО АМЕРИКАНСЬКОЇ ДЕМОКРАТІЇ

У ці дні, коли відбувається перший візит нашого Президента у США, ми згадуємо недавню зустріч Віктора Ющенка в Європі із Джорджем Бушем, коли він висловив свою віру в те, що Віктор Ющенко по масштабності завдань та тій ролі, яку він має зіграти в Україні, стане українським Джорджем Вашингтоном...

У ці дні, коли відбувається перший візит нашого Президента у США, ми згадуємо недавню зустріч Віктора Ющенка в Європі із Джорджем Бушем, коли він висловив свою віру в те, що Віктор Ющенко по масштабності завдань та тій ролі, яку він має зіграти в Україні, стане українським Джорджем Вашингтоном...
То хто ж цей Джордж Вашингтон, що має такий великий і постійний авторитет в Америці?


“Урочисто клянусь, що буду чесно виконувати обов’язки Президента Сполучених Штатів і, в міру своїх сил, охороняти, оберігати і захищати Конституцію Сполучених Штатів”,— ці слова він мовив 30 квітня 1789 року і з гідністю виконував взяті зобов’язання вісім років.
Давайте ближче познайомимось з цією людиною, чий образ увічнено в барельєфі скали Рашмор, де висічені величні бюсти чотирьох найвеличніших американців, на честь якої споруджено Меморіал — 169-метровий монумент, що велично височіє над містом, яке носить ім’я Вашингтон. Його називали “батьком американської нації”. І наш пророк Тарас Шевченко образно висловив свою поетичну думку, яка відізвалась у словах нинішнього американського президента, будемо сподіватись — теж пророчими.
“... коли
Ми діждемося Вашингтона
З новим і праведним законом?”.
Народився перший американський президент в сім’ї плантатора, вже четверте покоління якого проживало у Віргінії. Був третім з п’яти дітей, рано втратив батька і улюбленого старшого брата. У віці 11 років отримав чималу спадщину, якою треба було вміло розпорядитися. (До речі, отримане у спадок помістя мало територію 800 гектарів, а в рік, коли Джордж Вашингтон помер, ця територія розрослась вже до 3320 гектарів).
Джордж не отримав достатньої освіти, займався самоосвітою, вивчив топографію, військову історію. З 1749 року був землеміром, а вже у двадцятирічному віці став майором місцевого ополчення, брав участь у воєнних діях проти французьких військ в часи Семилітньої війни. Відзначився, і вже у тридцять один рік був у чині генерала. В одному з боїв військо, яким тоді командував генерал Бреддок, натрапило на французьку засідку. Небагато вояків вціліло, серед них — Джордж Вашингтон. Він не отримав жодної подряпини, хоча під ним загинуло двоє коней, а мундир пробили чотири кулі.
Згодом пішов у відставку, але політичні події спонукають його до активної участі у житті штату. Його обрано депутатом Другого Континентального конгресу, потім 43-річного генерала призначають головнокомандувачем новоствореної американської армії: йде боротьба американських колоній за незалежність від метрополії — Великобританії.
Проте армія — надто гучно сказано. Фактично це був різношерстий натовп колоністів, озброєних часто-густо саморобними піками і сокирами. До того ж вони самі обирали собі командирів і часто бойові накази не виконувалися через масову пиятику! А волонтери нерідко дезертирували. Заслуга Джорджа Вашингтона у тому, що він зумів перетворити цю “вольницю” в деяку подобу регулярної армії. Він залишався головнокомандувачем протягом усієї війни за незалежність.
Бойові дії успішно завершено. Вашингтон іде знову у недовготривалу відставку, одружується на молодій вдові. Та політики не полишає: вже у 1787 році його визнають лідером федералістів. Під керівництвом Вашингтона на переговорах у Філадельфії було розроблено текст американської конституції, яка пізніше стала зразком для конституції багатьох країн.
І ось 30 квітня 1789 року Вашингтон був урочисто приведений до присяги як перший в історії США президент. У своїй інавгураційній промові він торкнувся важливої для релігійно-політичної самосвідомості американців теми, заявивши, що “невидима рука Всевишнього” керувала долею Сполучених Штатів. Авторитет Джорджа Вашингтона був настільки беззаперечним, що на виборах 1792 року він переобирається на другий термін.
Ставши президентом США, він запровадив податки на імпорт, податок на судноплавство... Було створено перший банк Сполучених Штатів, діяльність якого сприяла припиненню жахливої інфляції в країні. Великим досягненням була декларація прав (Білль про права), проведена через Конгрес і доповнена в 1791 році у формі перших десяти поправок до конституції.
Найвища мета Вашингтона-президента полягала в тому, щоб забезпечити виживання самоуправління у пронизаному абсолютизмом та деспотією світі, наповнити життям букви конституції і з самого початку заснувати нову урядову систему на “істинних принципах”. Початок було покладено роздаванням адміністративних посад, при цьому він враховував як інтереси окремих регіонів, так і прагнув зв’язати різні політичні та ідеологічні напрямки. Треба сказати, що він оточив себе блискучими інтелектуальними співробітниками. Вашингтон розумів президентство як символ національної єдності і як інструмент формування “американського характеру”. При цьому, як ніхто інший з його послідовників, уміло використовував свою особисту популярність і харизму, щоб наділити інститут президентства міцним авторитетом.
19 вересня 1796 року в пресі з’явилося “Прощальне послання” президента. Це — поради нації тримати нейтралітет у зовнішній політиці, застереження щодо створення політичних партій, зіткнення між якими може привести до краху республіки. Джордж Вашингтон рекомендував дотримуватися основних принципів релігії і моралі як “великих стовпів людського щастя”, закликав державу повністю виплачувати свої борги...
Америка не дослухалася до порад свого першого президента: через 200 літ після прощального звернення Джорджа Вашингтона до нації державний борг США досяг 4 трильйони доларів. А що стосується стосунків з Європою, то США з успіхом перейняли у Великобританії тактику “поділяй і володарюй!” для зміцнення свого панування в світовій політиці...
Джордж Вашингтон ще при житті став символом “національного характеру”. Історичну велич він довів не традиційним способом узурпування чи розширення влади, а відповідальним, умілим використанням демократичної легітимної влади і створенням можливості для впорядкованої, мирної її зміни.
... З весни 1797 року Джордж Вашингтон, уже як екс-президент, часто відвідував місто, або вірніше — велику будову, що носила його ім’я. А коли влітку 1798 року США опинилися під загрозою війни з Францією, він погодився очолити американське військо.
Помер Джордж Вашингтон у віці 67 років 14 грудня 1799 року, застудившись і отримавши гостре запалення гортані. На одній з траурних церемоній його друг Генрі Лі назвав його “першим у війні, першим у мирний час і першим в серцях його співвітчизників”. “Батько американської демократії” донині залишається кумиром для більшості американців. Його помістя-музей у Маунт-Верноні відвідують приблизно 1 млн. 300 тисяч туристів в рік, воно є другим за числом відвідувачів після Білого дому.
Ольга КОЖЕМЯКІНА, викладач училища культури і мистецтв.
Telegram Channel