
Замість дітей до школи прийшли батьки… на страйк
Свято першого дзвоника у Стобихівці Камінь-Каширського району перетворилося на акцію протесту. Ображених селян біля закритого навчального закладу «привітали» з Днем знань… поліцейські, які приїхали вивчати правопорушення
«Понад 50 разів упродовж року ми оббивали пороги високих начальників»
Як ми повідомляли, питання будівництва школи в Стобихівці не нове — вже 10 років беруться її зводити і ніяк не розпочнуть. Старенька й аварійна розрахована на 80 дітей, а у селі учнів понад 250. Батьки дотримали слова: зібрали гроші на початок будівництва, а так як його не розпочали, то й не пустили дітей до аварійного приміщення на День знань.
— Як ми зраділи, коли у квітні сам голова ОДА до нас приїхав, ми навіть аплодували йому, коли він сказав, що до 1 вересня розпочнуться будівельні роботи. Але все заглохло.
Батьки вже не вірять обіцянкам, кажуть, повірять тільки реальним діям і самі згідні допомагати робочою силою та матеріально, аби лиш нова школа швидше з’явилася.
Ображених селян біля закритого навчального закладу «привітали» з Днем знань поліцейські, які приїхали вивчати ситуацію. Звісно, батькам можна закинути порушення Закону про освіту, а чи ж не порушують його ті, що лише обіцяють?
І хіба не нонсенс: у країні стартує Нова українська школа, а у Стобихівці на Камінь–Каширщині не можуть ніяк закласти її фундамент у прямому значенні. Після того, як ми з редакційною командою минулого року там надивилися страхіть, нічого не змінилося. Як була аварійною їдальня, так і залишилася, як протікав дах у приміщенні клубу, де «тимчасово» багато років селять початкові класи, так і далі тече. Правда, косметичний ремонт усередені пристойний. Але найбільша проблема в тому, що в старій школі та частині Будинку культури, адаптованій під навчальний заклад, в 9 класних кімнатах якось мають розміститися понад 250 учнів. Але ці приміщення, що й без того тріщать по живому, — замалі.
— Діти наші роками вчаться у три зміни. Поки менших відправиш, потім середніх, тоді старших — цілий день до 20.00 промайне, наче й ми вчимося разом із ними, — бідкається багатодітна мати.
Свій протест стобихівці приїздили висловлювати у квітні на сесію обласної ради новообраному тоді голові Волинської ОДА Олександрові Савченку. Хотіли сказати: «У нас має бути нова школа, інакшого рішення не приймаємо». Правда, ніхто там їм слова не надав.
За рік батьківський комітет зібрав 600 тисяч гривень на початок будівництва. Але фінансування школи в Стобихівці чиновники не вважали першочерговим і не внесли до Державного фонду регіонального розвитку минулого року. Мовляв, є в області й гірші навчальні заклади.
— Гірші то є, але ця замала, а чому наші учні зі свого села мають їхати в чуже? Так роблять у малокомплектних школах. А наше село багатодітне, то в чому проблема? Діти наші роками вчаться у три зміни. Поки менших відправиш, потім середніх, тоді старших — цілий день до 20.00 промайне, наче й ми вчимося разом із ними, — бідкається багатодітна мати.
І от минуло ще одне літо…
3–го квітня на канікулах перед кінцем навчального року на батьківські збори запросили очільників районної адміністрації та районного відділу освіти, але, кажуть, ті знову лише вмовляли не зривати навчальний процес. Батьки ж вимагали від чиновників швидше зробити проектно–кошторисну документацію й починати будівництво. Бо перед початком минулого навчального року, коли батьки не пустили дітей до школи, очільник райдержадміністрації Валерій Дунайчук закинув, що треба було влітку вирішувати такі справи, а не коли почався навчальний процес. І от минуло ще одне літо…
— Як же так?! Нам обіцяли, що експертизу зроблять до кінця січня, а як зійде сніг, почнуть будівництво, — обурено каже сільський активіст Роман Шворак. — Ми не вимагали письмових підтверджень, повірили на слово. Виконали свої обіцянки лише батьки, які, скільки могли, коштів зібрали й дітей на навчання зі страхом відпускали в аварійну школу. Понад 50 разів від 1 вересня 2017–го до сьогодні ми оббивали пороги високих начальників…
Так і не дочекавшись з моря погоди, стобихівці не пустили своїх дітей нинішнього понеділка до школи.
— Ми втомилися чекати, — каже голова батьківського комітету Сергій Сухацький.
У квітні цього року Олександр Савченко був у селі й пообіцяв людям, що до 1 вересня почнуть зводити нову школу. Роботи так і не розпочалися. Натомість голова ОДА приїхав із новим проектом. Батьки кажуть, що вже 10 літ на подібний дивилися, хочуть бачити будівництво.
Щоб не наобіцяти зайвого, як минулого разу, пан Савченко запевняє, що до листопада завершать фундамент. Але листопад — це пора заморозків, спитайте будь–якого будівельника, розпочинати роботи треба негайно, — обговорюють селяни поміж собою.
Тож питання вже не в тому, коли у Стобихівці буде нова школа, а коли вона почне будуватися?
