Курси НБУ $ 41.77 € 48.98

ПОВЕРНУТИ ДИТСАДКИ ДІТЯМ

У 1990 році на Волині діяло 490 дитячих садочків у містах і селах, до яких батьки ранками приводили більше 40 тисяч дітей. А потім коштів на утримання дитячих закладів ставало з кожним роком все менше і менше. Дійшло до того, що в області лишилося 250 дитсадків...

У 1990 році на Волині діяло 490 дитячих садочків у містах і селах, до яких батьки ранками приводили більше 40 тисяч дітей. А потім коштів на утримання дитячих закладів ставало з кожним роком все менше і менше.
У багатьох двоповерхових просторих красенях-дитсадках перестав лунати дитячий сміх. Хто тільки не облюбував ці приміщення — новостворені вузи, бізнесові структури, власне, ті, хто мав кошти купити, ніде правди діти, часом за безцінь гарні приміщення. А в селах вони або стояли порожні, або з них розтягли все, що можна було.
Дійшло до того, що в області лишилося 250 дитсадків. Не раз була свідком того, як бідкалася, переживала чергове закриття ще одного садочка у селі чи в місті провідний спеціаліст з дошкільного виховання управління освіти й науки облдержадміністрації Валентина Зіміна. Вона, як і працівники дитячих садочків, батьки, не могла змиритися з тим, що для виховання дітей не знаходилося у держави коштів.
Не раз і наша газета виступала на захист дітей і збереження дошкільних закладів. Час переконав, що без дошкільного виховання і навчання страждають і діти, і багато мають клопотів школи. Тож з приємністю можна говорити сьогодні, що хоч ще і не в повній мірі, але почали відновлювати роботу дошкільні заклади. Легше це зробити там, де їх, як то кажуть, правдами і неправдами все-таки зберегли, не кинули напризволяще.
Наприклад, у Камінь-Каширському районі було 22 дитсадки. В останні роки лише шість працювали постійно, сім були сезонними. Решту остаточно не закрили. Працювали вони у час підготовки дітей до навчання у школі. Хоч тут і не могли дотримуватися режиму дошкільного закладу, тобто харчувати дітей, дбати про те, щоб вони вдень спали, та все ж батьки приводили синів і доньок, які мали незабаром стати школярами. Таким чином підтримували хоч якусь життєдіяльність дитсадків, не давали їх перепрофілювати.
Саме це, як розповідала з радістю методист по дошкільному вихованню районного відділу освіти Лідія Ліщинська, дало змогу лише в цьому році повністю відновити роботу шести дитсадків у різних селах району, а сьомого перевести на сезонний режим роботи. І якщо два роки тому було охоплено три відсотки дітей дошкільним вихованням, то нині їх вже майже 14 відсотків.
Дитячі садочки поновили свою роботу у селах Воєгоща, Ворокомле, Видерта, Сошичне, Брониця, Осівці. Довелося побувати у гарному, оновленому приміщенні дитсадка у селі Воєгоща напередодні прийому діток. Його завідуюча Зінаїда Остапчук показувала своє господарство — затишні спальні, ігрові кімнати, де діткам буде можливість і гратися, і вчитися, і відпочивати. Чимало доклали старань та праці і завідуюча, і колишні працівники дитсадка, які знову матимуть роботу, і сільська рада.
А в село Осівці цього ж району потрапили разом з спеціалістом одного з відділів управління освіти і науки облдержадміністрації Валентиною Загревою на справжнє свято. Бо знову після великої перерви (а садочок фактично був закритий вісім років тому) він відновив свою роботу.
Дитячий садок «Калинка» в Осівцях радує своїм ошатним приміщенням — все довкола пофарбовано, затишно у спальнях та ігрових кімнатах. Якраз застали там настоятеля місцевої церкви отця Петра з церковним хором, які відслужили молебень та освятили приміщення.
На нове відкриття дитсадочка прийшли з дітками матері, бабусі, батьки. Валентина Пацамай привела шестирічну Марійку і Наталочку, якій виповнилося два з половиною роки. Вона дуже задоволена тим, що діти підуть у садок. А Валентина Плясун має двох онуків – Даринку та Миколку, які ходитимуть у садок. Вона, як і Валентина Пацамай, наголосила на тому, що у селі, певне, не знайдеться батьків, які б хотіли замість того, щоб відправляти дітей до садочка, отримувати грошову компенсацію, яка належить дітям з чорнобильської зони. Тому-то чим могли, допомагали у його підготовці до прийому дітей.
Сільський голова Степан Дем’яник, привітавши батьків і дітей з відкриттям «Калинки», вручив для вихованців садочка подарунки. Директор місцевої школи Любов Дем’яник зазначила, що відкриття садочка у селі — це подарунок дітям, батькам та й педагогам, які їх згодом вчитимуть у школі. А ще висловила надію, що у майбутньому справить новосілля в Осівцях і школа, будівництво якої «заморожено». Добрі слова мовили жителі села на адресу голови сільського виробничого кооперативу «Осівецький» Миколи Яцука, який теж постарався, аби ожив дитсадок..
Власне, і в інших районах зазвучали дитячі голоси у дошкільних закладах, які були закриті. На сьогодні їх вже понад 290 і є тенденція, що кількість дошкільних дитячих закладів буде зростати.
Але непокоїть те, що коли обласний показник охоплення дітей дошкільними навчальними закладами становить 34 відсотки (в сільській місцевості він становить 15,6 відсотка), то в Ковельському районі лише 6,3, Любешівському — 5,6, Маневицькому — 7,2 відсотка. Не секрет, що це позбавляє дітей кваліфікованого догляду, негативно впливає на якість підготовки їх до школи.
У той же час у багатьох селах області є збудовані в минулі роки типові приміщення дитсадків, які стоять порожні, хоч дітей не бракує. Але вони, на жаль, невідомо коли відновлять свою роботу. Це, зокрема, стосується сіл Зимне, Льотниче Володимир-Волинського, Дерно Ківерцівського, Лаврів Луцького, Великої Глуші, Залізниці Любешівського та багатьох інших сіл. Вони мають таки бути повернуті їх справжнім господарям — дітям.
Анастасія ФІЛАТЕНКО.
Telegram Channel