Курси НБУ $ 44.84 € 51.90

ДОКИ ТРИВАТИМУТЬ НАБІГИ НА ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РИНОК?

Протизаконні спроби амбітного головного кооператора області заволодіти чужим майном...

Протизаконні спроби амбітного головного кооператора області заволодіти чужим майном.

Ярослав ГАВРИЛЮК

Любомльський ринок відійшов від системи облспоживспілки до комунальної власності міста шість років тому. Подібних до цього випадків на Волині нема й по сьогодні. Свою позитивну роль тут відіграв той факт, що місцева влада інвестувала у будівництво, розвиток і благоустрій ринку значні бюджетні кошти. Але не все давалося легко і просто. Судові перипетії між облспоживспілкою та Любомльською міською радою тривали кілька років. На різних рівнях приймалися різні, часом суперечливі рішення. У березні 2002 року ухвалою господарського суду Волинської області міськрада набула законного права власності на всі об’єкти нерухомого майна, що належали госпрозрахунковому ринку. Ухвалу, яка набрала законної сили, облспоживспілка не оскаржувала. Невдовзі “батьками” міста було утворено державне комунальне підприємство “Любомль-ринок” і включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. А долю госпрозрахункового ринку вирішив господарський суд, який припинив його діяльність та юридичну реєстрацію за позовом податкової інспекції.
Незважаючи на усі викладені вище обставини, у березні 2004 року суддя господарського суду Волинської області Лариса Сініцина прийняла просто-таки дивне рішення, яким було визнано за облспоживспілкою право власності на майно любомльського госпрозрахункового ринку, якого фактично на той час уже офіційно не існувало. В якості аргументу виступили документи кількарічної давнини, легітимність яких викликає певні сумніви. Своїм “вердиктом” Лариса Михайлівна до того ж передала облспоживспілці кілька об’єктів, що не мали нічого спільного із госпрозрахунковим ринком. І це при тому, що її честь вказала у судовому рішенні, що встановити, яким саме майном володіє ринок, неможливо.
По цьому суперечливому рішенню обласним відділом державної виконавчої служби було відкрито провадження, яке наприкінці січня 2005 року закривається, оскільки “рішення суду виконати без участі боржника є неможливим”. Постанова виконавців не оскаржувалася. Згідно із чинним законодавством після закінчення виконавчого провадження будь-які дії по вилученню спірного майна заборонені. Нехтуючи буквою закону, голова правління облспоживспілки Володимир Горгут звернувся у Волинське обласне бюро технічної інвентаризації і умудрився зареєструвати там право власності на об’єкти нерухомого майна, які належать до комунальної власності Любомльської міської ради. Як Володимир Михайлович “переконав” посадовців БТІ – можна тільки здогадуватися. Незаперечне одне — майнові апетити у головного кооператора області завидні.
Десь через місяць після “операції” з реєстрації чужого майна представники облспоживспілки на чолі із першим заступником голови правління Петром Півнюком, за підтримки чисельної групи охоронців приватної фірми “Скорпіон-плюс”, фактично вдерлися на територію державного комунального підприємства “Любомль-ринок”. Охоронці заблокували службові приміщення – кабінет директора Петра Дячука, бухгалтерію та касу ринку, чим повністю паралізували роботу. При цьому було зірвано замки в усіх кабінетах та на двох брамах.
Облога тривала протягом десяти днів. У наелектризованій обстановці доходило навіть до рукоприкладства. Петру Дячуку довелося викликати оперативну групу райвідділу внутрішніх справ. Адміністрація ринку також попросила захисту своїх законних прав у СБУ, органів влади та прокуратури. У цей же час на території любомльського ринку несподівано з’явилися контролери ковельського госпрозрахункового ринку, які почали здійснювати ринковий збір. Це, як кажуть, підлило масла у вогонь. За чиєю вказівкою ковельчани почали “господарювати” у Любомлі, мабуть, і так зрозуміло, якщо врахувати той факт, що ковельський ринок є підзвітний облспоживспілці.
Місцева влада одразу ж звернулася із офіційним запитом до любомльського відділення Ковельської ОДПІ з приводу незаконного справляння ринкового збору. Замість того, щоб вжити негайних заходів впливу, ініціювати порушення кримінальної справи щодо протиправних дій з боку “заїжджих” контролерів, податківці чомусь рекомендували адміністрації Ковельського госпрозрахункового ринку зареєструватися у Любомлі платником податку, а Любомльській міській раді – надати останньому дозвіл на справляння ринкового збору. Хіба тут немає ознак перевищення службового становища? Що скажуть з цього приводу правоохоронні органи?
Адміністрація та трудовий колектив підприємства “Любомль-ринок” подали скаргу до Любомльської міжрайонної прокуратури за фактом протиправного захоплення майна ринку і нанесення матеріальних збитків на суму понад 100 тисяч гривень. Як не дивно, але міжрайонний прокурор Володимир Лебедюк направив матеріали цієї справи до області, мовляв, він не в змозі встановити законного власника даного майна. А як же бути з ухвалою господарського суду, згідно із якою Любомльська міська рада набула законного права власності на всі об’єкти нерухомого майна ринку?! Прокурор відділу обласної прокуратури Сергій Самчук, “дослідивши” надіслані із Любомля документи, прийняв взагалі абсурдні рішення: визнав законною реєстрацію права власності за облспоживспілкою на майно ринку та відмовив у порушенні кримінальної справи відносно посадових осіб Волинського обласного бюро технічної інвентаризації.
Лише через три місяці керівництво підприємства “Любомль-ринок” отримало постанову прокурора Сергія Самчука — і це не зважаючи на неодноразові звернення з цього приводу директора Петра Дячука. А прокурорську постанову, як відомо, можна оскаржити лише протягом десяти днів після її прийняття. Адміністрації ринку все-таки вдалось оскаржити рішення обласної прокуратури. Треба віддати належне судді Луцького міськрайонного суду Вірі Калиновській, яка скасувала постанову Сергія Самчука, вказавши, що перевірка ним проведена поверхово, а сама постанова винесена передчасно.
Наголосивши на суттєвих порушеннях з боку прокурора, суд направив матеріали справи на повторний розгляд. Сергій Самчук знову відмовляє в порушенні кримінальної справи і зазначає, що БТІ нібито на законних підставах визнало право власності на ринок за облспоживспілкою. Петро Дячук повторно апелює до Феміди з приводу дій прокурора Самчука. Цього разу уже суддя Луцького міськрайонного суду Сівчук встановив, що обласна прокуратура не виконала вимог попередньої постанови суду, зокрема Самчуком “не перевірено факту наявності чи відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на спірні об’єкти, не перевірено чи проводилась технічна інвентаризація об’єктів нерухомості в 2004 році перед їх реєстрацією”.
Прокурора Сергія Самчука було відсторонено від подальшої перевірки. Поки уже інший прокурорський працівник “мудрував” над очевидними фактами, господарський суд Волинської області під головуванням судді Світлани Філатової визнав незаконною реєстрацію у БТІ права власності за облспоживспілкою на об’єкти любомльського ринку, відновивши таким чином справедливість.
Програючи у судах, непоступливий голова правління облспоживспілки Володимир Горгут вирішив зайти з іншого боку — заявив позов до підприємства “Любомль-ринок” в особі його директора Петра Дячука про захист честі, гідності, ділової репутації та стягнення моральної шкоди. У своїй позовній заяві амбітний головний кооператор області посилається на слова свого заступника Петра Стасюка, начальника юридичного відділу облспоживспілки Юрія Діхтяренка та голови правління Любомльської райспоживспілки Катерини Тимощук, які нібито почули під час одного із сесійних засідань Любомльської міської ради, як директор ринку Петро Дячук поширив відносно Володимира Горгута компрометуючу інформацію, мовляв, останній “отримав безпроцентний кредит в розмірі 50 тисяч гривень нібито для ремонту будинку, а в подальшому використав на підкупи суддів”.
Справа розглядалася у Любомльському міськрайонному суді. Суддя Степан Чишій присудив, аби відповідач Петро Дячук привселюдно вибачився перед Володимиром Горгутом та сплатив йому дві тисячі гривень моральної шкоди. Чим керувався під час прийняття такого “присуду” Чишій – невідомо. Адже у протоколі сесії міської ради такого висловлювання Петра Дячука не зазначено. Керівники міськради, райдержадміністрації та депутати, які були присутні на сесійному засіданні, в один голос заперечують, що директор ринку таке говорив. Нещодавно колегія апеляційного суду Волинської області скасувала сумнівне рішення Степана Чишія і відмовила Володимиру Горгуту в його позовних вимогах.
Тут можна було б поставити крапку. Державне підприємство “Любомль-ринок” відстояло в усіх судових баталіях свої законні права на майно, справедливість ніби перемогла. Але, схоже на те, що до розв’язки ще далеко. Амбітному керівництву облспоживспілки вдалося переконати обласне БТІ в необхідності проведення інвентаризації майна любомльського ринку. У перших числах листопада тут знову з’явився “десант” із Луцька у складі першого заступника голови правління облспоживспілки Петра Півнюка, кількох приватних охоронців та інженера обласного БТІ Світлани Нікітюк, яка одразу ж “взялася” вимірювати приміщення на ринку.
Інвентаризацію майна дозволяється проводити лише за згодою його власників та в їх присутності. Очевидно, для Світлани Іванівни той власник – хто сильніший. Зробити заміри не вдалося. Під час шарпанини заступнику директора ринку Юрію Васютичу охоронці заломили руки і не допускали в павільйон. Ситуацію розрядив наряд міліції. При появі правоохоронців “десант” від облспоживспілки спішно залишив територію ринку. Невже і цього разу так нікого і не покарають за нахабство та вседозволеність?
Telegram Channel