Чому міліє Світязь: вчені дали відповідь - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.17 € 30.51
Чому міліє Світязь: вчені дали відповідь

Учені наголошують на необхідності  моніторингу впливу на обміління Шацьких озер розробки родовища «Хотиславьске» у Білорусі, що розташоване на 25,8 км від озера Світязь.

Волинь-нова

Чому міліє Світязь: вчені дали відповідь

Інформаційна довідка за результатми круглого столу на тему: «Обміління Шацьких озер: причини, наслідки, рішення»

У Комітеті з питань екологічної політики та природокористування 11 листопада 2019 року за ініціативи народного депутата України, першого заступника голови Комітету Степана Івахіва відбувся круглий стіл на тему: «Обміління Шацьких озер: причини, наслідки, рішення».

       В роботі круглого столу прийняли участь народні депутати, директор Шацького національного природного парку, спеціалісти Міністерства енергетики та захисту довкілля, Держводагенства України, науковці Інституту водних проблем і меліорації, представники громадської організації «Всеукраїнської екологічної ліги».

        Метою зустрічі було окреслено вивчення думки профільних спеціалістів з порушеної проблеми та складання плану спільних дієвих заходів щодо зупинки обміління озера Світязь та каскаду прилеглих озер Шацького національного природного парку.

        Учасники круглого столу визначили основні науково доведені та можливі теоретичні причини обміління каскаду Шацьких озер на території Національного природного парку, які потребують додаткового детального вивчення та моніторингу. Серед них особливо виділяються наступні: 

— аномальне у 2019 році підвищення середніх температур та зменшення кількості атмосферних опадів, що призвели до посухи в літній період;

— збільшення обсягів випаровування вологи Шацьких озер і прилеглих до них екосистем;

— неможливість належної експлуатації гідротехнічних споруд на території Шацького НПП з метою затримки паводкових вод;

— зменшення площі водозбору через проведення у 60-80-х роках минулого сторіччя осушувальних меліорацій.

Серед них особливо виділяються наступні:  — аномальне у 2019 році підвищення середніх температур та зменшення кількості атмосферних опадів, що призвели до посухи в літній період; — збільшення обсягів випаровування вологи Шацьких озер і прилеглих до них екосистем; — неможливість належної експлуатації гідротехнічних споруд на території Шацького НПП з метою затримки паводкових вод; — зменшення площі водозбору через проведення у 60-80-х роках минулого сторіччя осушувальних меліорацій.

       Науковці інституту водних проблем і меліорації наголошують на необхідність постійного наукового моніторингу українською стороною можливого впливу на обміління Шацьких озер розробки покладів крейдового родовища «Хотиславьске» у р. Білорусь, що розташоване на 25,8 км від озера Світязь. На сьогодні належне державне фінансування зазначеного моніторингу відсутнє.

       Також, було відмічено, що не вивчається вплив на обміління Шацьких озер інтенсифікації використання підземних вод на цій території регіону, а саме від господарської діяльності приватних підприємств в аграрному та туристичному секторах, не має даних про обсяг використання водних ресурсів в приватному секторі, де відмічається масове буріння локальних та індивідуальних свердловин. 

        Учасники круглого столу зазначили, що проблеми обміління Шацьких озер можна вирішити лише спільними зусиллями провідних науковців, всіх органів виконавчої влади, місцевого самоврядування під контролем народних депутатів та громадськості. Вкрай необхідна розробка довгострокової урядової Програми покращення водозабезпечення Шацького поозер’я та сталого функціонування Шацького національного природного парку, що буде закріплена Постановою КМУ з відповідним щорічним фінансуванням.

     На круглому столі озвучено низку можливих стратегічних короткострокових та довгострокових заходів по збереженню Шацьких озер. Учасники зустрічі домовились створити робочу групу аби зробити ґрунтовні висновки і надати письмові пропозиції комплексного вирішення обміління озера Світязь з метою підготовки для опрацювання та винесення цього питання на розгляд депутатів на засіданні Комітету з питань екологічної політики та природокористування.

Джерело: Шацький національний природний парк.