Курси НБУ $ 41.71 € 47.31
Ковель стає столицею трансплантології!?

Першу пересадку нирки в Ковельському МТМО провели в листопаді.

Ковельське МТМО/ФБ

Ковель стає столицею трансплантології!?

Уперше за 15 років в Україні пересадили серце. Сталося це в Ковельській районній лікарні на Волині. Також тут провели вже три операції з трансплантації нирок, у двох випадках то були трупні органи. Усі пацієнти почуваються добре

Шестеро дітей дякують лікарям за порятунок матерів

З головним лікарем Ковельського МТМО Олегом Самчуком розмовляли у вівторок 24 грудня. Він був лаконічним:

—Так, ми не обмежилися однією пересадкою нирки, зробили навіть більше, аніж обіцяли. Але докладнішу інформацію зможу дати вам лише у четвер.

Згодом з'ясувалося, що «засекреченість» була виправдана. Адже з часу пересадок серця і нирки від посмертного донора, що їх провели у Ковелі напередодні, тоді не пройшло ще й доби, й лікарі зобов'язані були впевнитися в успішних результатах своєї роботи. Нині цю подію вже можна назвати справжнім проривом у трансплантології.

В Україні впродовж 15 років не було проведено жодної пересадки серця. Хворих скеровували на операції до Індії, але не всім там щастило діждатися порятунку. У нашій країні, яку називають піонером трансплантології, є спеціалісти, є досвід у цій галузі медицини. Але спочатку заважали законодавчі неув'язки, згодом — організаційні проблеми створення чіткої загальнодержавної системи, відсутність загальних реєстрів реципієнтів і донорів. Однак ковельські медики довели: навіть у нинішніх умовах є змога проводити трансплантацію органів.


Це була злагоджена робота професіоналів, незалежно від закладу, який вони представляли. Без конкуренції.

Першу пересадку нирки в Ковельському МТМО провели в листопаді, донором для Надії Федорової із села Поромів Іваничівського району став її чоловік Віталій.

16 грудня —друга операція, пацієнтці —35-річній жительці Володимира-Волинського — пересадили нирку від людини, в якої було діагностовано смерть мозку. Лікарям вдалося переконати родичів у тому, що рішення про посмертне донорство стане порятунком для молодої жінки. І справді, все пройшло чудово, пацієнтка з чужою ниркою вже зустрічатиме свята в колі родини.

А через тиждень у Ковельському МТМО взяли «чемпіонську планку», тут було проведено пересадку серця і другу трансплантацію трупної нирки.

—Коли до нашої лікарні потрапив пацієнт, який внаслідок падіння з висоти отримав важку черепно-мозкову травму, спеціалісти випробували всі можливі способи його врятувати, однак зробити це було неможливо. У потерпілого констатували смерть головного мозку. Його родичі дали згоду на забір органів. Оперативно провели тестування, дослідження, і з'ясували, що нирка цього чоловіка ідеально підходить 45-річній хворій, яка вже 6 років жила завдяки процедурам гемодіалізу в нашій лікарні. Це — жителька села Луківка, що на Ковельщині, мама двох донечок. До речі, всі три наші пацієнтки з пересадженими нирками мають по двоє дітей, — розповіла завідувачка інформаційно-аналітичним відділом Ковельського МТМО Олена Деркач.

Донорське серце не могло чекати...

Другу нирку оперативно передали з Ковеля у столичний інститут Шалімова, де її трансплантували ще одній хворій людині, яка вдячна нашим лікарям за небайдуже й відповідальне ставлення до своєї роботи, за вміння знайти правильні слова в пропаганді донорства.

— Що я міг сказати родичам? Що ці органи вже не допоможуть потерпілому, а іншому хворому життя врятують. І це найцінніше, що може людина зробити на цьому світі. У результаті такого спілкування ми й одержали згоду на вилучення нирок і серця, це — дуже благородний крок рідних, — каже головний лікар Ковельського МТМО Олег Самчук.

56-річного пацієнта везли з Києва, оскільки донорське серце неможливо було вчасно доправити до столиці навіть гвинтокрилом.  

Терміново зв'язалися з директором Інституту серця МОЗ України Борисом Тодуровим. 56-річного пацієнта везли з Києва, оскільки донорське серце неможливо було вчасно доправити до столиці навіть гвинтокрилом. Разом із хворим виїхала бригада з 8 лікарів і медсестер Інституту серця, щоб виконати пересадку.

—Їдемо, у нас вже пішов відлік на хвилини, стан донора різко погіршився, його подали на операційний стіл. А нам їхати ще 2 години», – розповідали лікарі про напругу того моменту.

Поки столичні хірурги дісталися Ковеля, в районній лікарні вже почали операцію, аби не змарнувати шанс на трансплантацію. Для пересадки серця було всього 3,5 години. Встигли! Вперше за 15 років столичні й ковельські кардіохірурги спільно відродили пересадку серця в Україні!


Вперше за 15 років столичні й ковельські кардіохірурги спільно відродили пересадку серця в Україні!
 

Уже на ранок пацієнт, відійшовши від наркозу, привітно махав рукою на камеру, передаючи вдячність лікарям і родичам свого донора.

— У цього чоловіка серце працювало лише на 15%. Думаю, якби ми не виконали цю трансплантацію, більше 2-3 місяців він би не прожив, – коротко прокоментував ситуацію Борис Тодуров.

Реабілітацію хворий проходитиме в столиці. У четвер 26 грудня його відвезли реанімобілем в Інститут серця.

До речі, у листі очікування на пересадку органів близько 5 тисяч українців. Більше тисячі з них потребують пересадки серця, півтори – трансплантації печінки, понад 2 тисячі – заміни нирки. Тому неможливо переоцінити важливість доброго почину ковельських лікарів.

«Це була злагоджена робота професіоналів, незалежно від закладу, який вони представляли. Без конкуренції. Лише з бажанням врятувати життя і довести всім скептикам, що на шляху до великої мети – не існує перешкод, яких не можна здолати. Олег Самчук, Юліан Голик, Роман Домашич вам це вдалося! Вітаю всю команду! Борис Тодуров, Гаврило Ковтун, Антон Шпачук, ви як завжди показали найвищий рівень!» —написала на своїй сторінці у фейсбуці тележурналістка Ірина Заславець, яка спостерігала за ходом трансплантації серця у Ковелі.


Передрук або відтворення у будь-якій формі цього матеріалу без письмової згоди volyn.com.ua заборонено.

Telegram Channel