В Острозі споруджують Стіну пам’яті - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.22 € 30.77
В Острозі споруджують Стіну пам’яті

 1968 р. на території кладовища розбили парк «Ювілейний» на честь 50-річчя Жовтневої революції, повернули статус цвинтаря 2015го

Горинь.Інфо

В Острозі споруджують Стіну пам’яті

Основою для меморіалу стали старі надгробні плити з цього ж кладовища

З ініціативи мецената, відбудовника Великої синагоги в Острозі Григорія Аршинова на Єврейському кладовищі споруджують п’ятиметрову Стіну пам’яті, передає сайт Горинь.Інфо.

Усі плити, коли кладовище у минулому столітті було зруйновано та перетворено на парк, були забрані з могил та використовувалися як будівельний матеріал, зокрема, і для потреб психіатричної лікарні та військових частин. Тож збирати надгробки довелося по усьому місті.

Завдяки зусиллям Григорія Аршинова було знайдено близько 400 фрагментів мацев (надгробних плит), більше 200 з них вже повернули на кладовище, зокрема один надгробок XVII ст. і п’ять XVIII ст.

 

 Для Стіни використали приблизно 80 фрагментів мацев, частину із них інсталювали. Завдяки зусиллям Григорія Аршинова було знайдено близько 400 фрагментів мацев (надгробних плит), більше 200 з них вже повернули на кладовище, зокрема один надгробок XVII ст. і п’ять XVIII ст. 

«Наважився меморіалізувати фрагменти надгробків у вигляді символічних стін.» – написав минулого тижня Григорій Йосипович. До слова, Єврейське кладовище має тривалу історію. Найстаріше поховання тут датують ХV ст. На кладовищі спочиває Самуель Едельс (Махарша) – один з найбільших талмудистів свого часу, глава місцевої єшиви, до якого з’їжджалися учні з усіх куточків світу.

Знищення Єврейського цвинтаря як території релігійного поховання відбулося 1968 р. На місці ж території кладовища у 6 гектарів розбили парк «Ювілейний» на честь 50-річчя Жовтневої революції. Перед розпадом СРСР цвинтарю присвоїли статус пам’ятки садово-паркового мистецтва.

1992 році мер міста Микола Грищук прийняв непопулярне рішення про закриття парку розваг, демонтаж усіх гойдалок-каруселей і огорожі території. Переоблаштування території було зроблено за рахунок єврейської громади. Після тривалої бюрократичної тяганини у 2015 році Єврейському цвинтарю було повернуто статус кладовища, а в 2017 р. забрано статус пам’ятки садово-паркового мистецтва.