Курси НБУ $ 36.35 € 39.72
В Україні впали зарплати: скільки зароблятимемо до кінця року, і кому пощастило

Кому добре, а кому мало платять?

Фото з відкритих джерел.

В Україні впали зарплати: скільки зароблятимемо до кінця року, і кому пощастило

У яких сферах найбільше платять українцям

В Україні наприкінці літа знизився середній розмір зарплати. Через девальвацію гривні, інфляції, карантин та економічну кризу збідніли всі. У серпні українці заробляли приблизно на 3% менше, ніж у липні.

Детальніше про те, як змінюються зарплати українців і що зміниться до кінця року, пише OBOZREVATEL.

Як і чому змінюються зарплати в Україні

Середня заробітна плата в Україні в серпні впала на 3% порівняно з липнем. Зараз вона становить 11 446 грн. Якщо ж порівнювати із серпнем 2019 року, то тоді середня зарплата була на рівні 10 537 грн. Тому можна підсумувати, що загалом за рік зарплати зросли на 8%.

За даними серпня 2020 року, найбільше платять українцям, які працюють у сферах:

  • інформації та телекомунікації: 19 827 грн;
  • фінансової і страхової діяльності: 19 700 грн;
  • державного управління й оборони, а також обов'язкового соціального страхування: 16 802 грн.

Зі свого боку одні з найменш оплачуваних працівників у сферах:

  • харчування і тимчасового розміщення: 6 224 грн;
  • освіти: 8 218 грн;
  • медицини 8 490 грн.

Найменшу середню заробітну плату отримують жителі Чернівецької та Волинської областей. А найбільшу – у Києві і Донецькій області.

Чому зарплати впали?

Показники Державної служби статистики демонструють нам, яку зарплату в середньому нараховували працівникам того чи іншого місяця року. Але щоб нарахування коливалися, реальній зарплаті не обов'язково рости або падати. Насправді в нарахуванні зарплат є своєрідна «сезонність». У році є два пікові періоди, коли середній показник зарплат завжди буде вище, ніж до цього. Відповідно, після такого періоду нарахування різко впадуть.

Найбільшу суму всім працівникам традиційно нараховують у грудні, тому що крім звичайної зарплати, є ще доплати, 13-а зарплата, бонуси, премії. Це ж стосується і періоду червень-липень, коли більшість співробітників, зокрема бюджетної сфери, йдуть у відпустки та отримують відпускні.

Найбільшу суму всім працівникам традиційно нараховують у грудні.

«Грудень і червень-липень завжди виглядають привабливо з точки зору заробітної плати, – пояснює директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. – Створюється враження, що в ці місяці відбувається різке підвищення зарплат. Але це не так. Ось, я вам можу сказати, що з вересня до листопада 2019 року середня зарплата була приблизно 10 700 гривень. А в грудні – 12 300.

 

У січні ж знову 10 700. Це не означає, що в грудні всі так добре попрацювали, просто нарахована зарплата була вищою. Також, якщо ми подивимося нарахування зарплат, які були у весняні місяці, а потім у червні-липні, то побачимо, що у ці два місяці зарплати були вищими. Це період відпусток, особливо у вчителів, медиків, бюджетної сфери, тому в ці місяці різко зростають нарахування заробітної плати. Знову ж таки, у травні середня зарплата була приблизно 10 500. А в червні-липні 11 600-11 800 грн».

Отже, у серпні середня зарплата впала не тому, що її знизили, а тому, що у тих же вчителів відпустки закінчилися, і вони просто почали отримувати звичайну ставку.

Що буде із зарплатою до кінця року?

Якщо враховувати «сезонні» зміни заробітної плати, то її середній показник залежатиме від економічної ситуації в країні. Оскільки реального зростання та «оздоровлення» економіки у нас поки не передбачається, експерти в прогнозах середньої зарплати не оптимістичні.

«Будемо сподіватися, що друга хвиля коронавірусу нас не накриє, і в нас не буде тотального локдауну як у березні-квітні, – сказав Василь Юрчишин. – Але факторів зростання економіки, щоб заробітна плата збільшувалася, теж немає».

 

 

Директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський з ним також солідарний:

«Унаслідок того, що в нас закриті кордони, ми отримали невелике збільшення витрат усередині країни. Влітку люди не могли поїхати до інших країн і витрачали гроші в Україні. У такий спосіб країна отримала своєрідний «адреналіновий» поштовх до стимулювання торгівлі та відповідних витрат. Вересень буде ключовим і дійсно покаже, яка реальна ситуація в економіці. Зараз у нас падає переробна промисловість, сільське господарство. Як наслідок, людей, які працюють там, скорочуватимуть, або урізатимуть їхні заробітні плати. Це призведе до того, що у нас або не буде зростання середньої заробітної плати, навіть з огляду на сезонність, або ж вона буде взагалі падати».

Загалом, подальшу динаміку заробітної плати у країні Ілля Несходовський оцінює як негативну.

Джерело: Обозреватель.
Telegram Channel