Le Monde: в Україні розчарування від президентства Зеленського - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.84 € 31.89
Le Monde: в Україні розчарування від президентства Зеленського

Зеленський показав себе слабким лідером.

Фото ZN.

Le Monde: в Україні розчарування від президентства Зеленського

Володимир Зеленський втрачає підтримку своїх виборців - пише французька газета Le Monde

У статті «Нас зрадили!»: в Україні розчарування від президентства Зеленського» видання нагадує, що український очільник обіцяв боротися з корупцією, натомість піддається впливу олігархів через своє оточення.

Впливова французька газета пише, що виборців у 2019 році підкорила критика еліти з боку колишнього гумориста, «який тільки робив перші кроки в політиці і був відомий головним чином завдяки ролі президента в телесеріалі».

«Ситуація близька до тієї, що була у 2013 році, коли Віктор Янукович розвернув Україну від Європи до Росії. Сподіваюся, Зеленський не зробить те ж саме. Це було б дуже небезпечно для суспільства. Воно не готове це прийняти».

Головна обіцянка Зеленського викорінити корупцію може так і залишитися словами, що ставить під загрозу життєво важливу підтримку з боку іноземних кредиторів, а також всі вжиті зусилля після проєвропейської революції на Майдані 2014 року.

На хвилі історичного результату на президентських виборах (73%) і абсолютної більшості місць в парламенті його партії «Слуга народу» Володимир Зеленський був переконаний, що йому під силу швидко все змінити. Півтора роки по тому виборців охоплює розчарування. «Нас зрадили! - обурюється заводська робітниця з Кривого Рогу Ірина Уманська. - Ми думали, що він буде близьким до народу і позбавить нас від корупції, але він так нічого і не зробив. Хочу, щоб він пішов!».

Французьке видання наголошує, що сьогодні загрози для боротьби з корупцією виходять з самого оточення президента: «У березні 2020 року, менш ніж через рік після вступу на посаду, Зеленський змінив уряд, вважаючи його результати незадовільними. Всі реформатори були звільнені».

На ключових постах з'явилися дві неоднозначні фігури, вихідці з клану колишнього проросійського президента Віктора Януковича: новий керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і його заступник Олег Татаров. «Ім'я другого добре відоме колишнім демонстрантам з Майдану: він був прес-секретарем поліції і називав їх «злочинцями» - нагадує Le Monde. «Коли ми побачили відставку першого уряду і появу Єрмака з Татаровим, відомого корупціонера, то зрозуміли, що більше не варто плекати жодних ілюзій», - цитує газета Романа Маселка, директор фонду DEJURE, який спеціалізується на дослідженні реформ судової системи.

Читайте також «Антиковідний план» Порошенка: тестування, заборона російської вакцини, кримінал за афери зі щепленням​.

У грудні 2020 року Зеленський заблокував притягнення Татарова до відповідальності по корупційній справі. «У Зеленського немає з цього питання чіткої позиції, - відзначає директор Центру протидії корупції Дар'я Каленюк. - Він працює з корупціонерами, чиї інтереси йдуть врозріз з українськими. Чому він це терпить?»

«Знайомі з президентом люди вказують ще на одну слабкість: «Йому хочеться, щоб його любили», - зауважує французький часопис.

Олігархи за президентства Зеленського посилили свій вплив у парламенті. «Зеленський більше не контролює власну партію, - робить висновок Дар'я Каленюк. - Щонайменше 80 депутатів зараз на боці Коломойського та інших олігархів. Вони просувають проросійську риторику».

Оглядачі вважають, що за цим саботажем стоїть Росія. «Москва прагне зруйнувати антикорупційну систему України, щоб перешкодити їй закріпитися в Європі, - стверджує Роман Маселко. - Вона знає, що від цього залежать кредити МВФ і ЄС. Якщо їх більше не буде, Україні доведеться повернутися до Росії».

Дива, на яке сподівалися виборці Володимира Зеленського, поки не відбулося. Колишній генпрокурор Руслан Рябошапка налаштований песимістично: «Ситуація близька до тієї, що була у 2013 році, коли Віктор Янукович розвернув Україну від Європи до Росії. Сподіваюся, Зеленський не зробить те ж саме. Це було б дуже небезпечно для суспільства. Воно не готове це прийняти».

Як свідчать соціологічні опитування, Володимир Зеленський порівняно із президентськими виборами у 2019 році втратив 18% підтримки виборців, його головний опонент, лідер опозиції Порошенко натомість наростив підтримку на 20%.