Чи справді у Низкиничах покоїться Адам Кисіль? - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.93 € 33.28
Чи справді у Низкиничах покоїться Адам Кисіль?

Адам Кисіль – урядник, відомий державний діяч, православний меценат, Київський воєвода народився в Низкиничах, що біля міста Нововолинська.

Фото ivanychi.rayon.in.ua.

Чи справді у Низкиничах покоїться Адам Кисіль?

Відповідь на це шукає антропологиня та єдина на всю Західну Україну палеопатологиня – Ольга Мінейко

Її дослідження з ідентифікації останків брацлавського і київського воєводи Адама Киселя в Низкиницькому Свято-Успенському чоловічому монастирі  свідчать: у крипті знайшли останки ймовірно Киселів. Про це повідомляє сайт «Район. Іваничі».

Відомо, що Адам Кисіль – урядник, відомий державний діяч, православний меценат, Київський воєвода народився в Низкиничах, що біля міста Нововолинська. Там же він знайшов свій останній спочинок у 1653 році.

 У тому ж саркофазі були фрагменти черепа, кістки ноги чоловіка трохи молодшого віку. Ці дослідження були благодійними, тому в них не залучали фінанси на додаткові аналізи  ДНК і гістологію для уточнення діагнозу. Можливо, надалі антропологам вдасться їх зробити й довести приналежність скелета Адаму Киселю. 

Як розповіла Ольга Мінейк, рід Киселів був досить відомим і брав активну участь в національно-визвольній війні XVII століття. Коли їй запропонували зайнятися ідентифікацією, науковця спочатку досить скептично до цього поставилася: поховання було здійснено у Свято-Успенському храмі села Низкиничі  й воно неодноразово грабувалося. Не було чіткого уявлення, чи саме там похований Адам Кисіль».У крипті, яку довелося обстежувати антропологині, знаходився підписаний саркофаг. У ньому містилися останки брата Адама Киселя – Миколи.

Читайте також: Вбивцям 16-річної Катерини Литкіної не вдалося виправдатися.

Микола Кисіль брав участь у національно-визвольній війні, але на боці Польщі. Він загинув у битві під Вінницею, яка відбулася у березні 1651 рок.

«Саме тоді були у кризі прорубані ополонки, їх присипали сіном, і у такий спосіб потопити частину польської армії. В одну з таких ополонок потрапив брат Адама Киселя Микола. У той час поляки були настільки налякані, що не забирали тіл загиблих. Лише за кілька днів вдалося дістати рештки його тіла. Виявилося, що з  скелету залишився лише череп і фрагмент ноги. Власне, маючи такі історичні дані, знаючи, що Адам Кисіль тривалий час хворів на подагру і в останні роки свого життя ледве пересувався, а в своїх мемуарах він писав, що йому важко вистояти усю Літургію, нам здалося, що це хороша нагода зайнятися ідентифікацією і є великі шанси це зробити», – зауважила антропологиня.

Коли дослідники відкрили саркофаг, то виявили останки п’яти осіб. Основним був скелет чоловіка 50-60 років без черепа. За розповідями місцевих, крипту неодноразово грабували, і череп зник після одного з них.

«Коли ж досліджували сам скелет, нам вдалося у нього простежити ознаки ураження подагрою. Ймовірно, що ці останки належали самому Адаму Киселю, але цікаво, що цей чоловік помер не від подагри, а внаслідок запалення кісткового мозку, так званого посттравматичного остеомієліту», – доповнила Ольга Мінейко.

За словами дослідниці, можливо, незадовго до смерті Адам Кисіль, невдало зістрибнув з коня та зламав ліву ногу. Перелом був складений неправильно, тому ускладнився запаленням кісткового мозку, внаслідок чого він і помер.

Читайте також: Помер знаменитий актор, зірка відомого серіалу (Фото).

У тому ж саркофазі були фрагменти черепа, кістки ноги чоловіка трохи молодшого віку. Ці дослідження були благодійними, тому в них не залучали фінанси на додаткові аналізи  ДНК і гістологію для уточнення діагнозу. Можливо, надалі антропологам вдасться їх зробити й довести приналежність скелета Адаму Киселю. Ті фрагменти, які знаходилися у похованні можуть належати Миколі Киселю.

Зараз є домовленість з Вроцлавським медичним університетом (Польща) про продовження дослідження, на які антропологиня шукає фінансування. Звісно, що ускладнюють  цей процес карантинні умови, коли польські науковці не мають можливості прибути в Україну.