Коли сурмитиме луцький кликун (Графік, фото) - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.98 € 33.53
Коли сурмитиме луцький кликун (Графік, фото)

Ця давня професія полягала в інформуванні жителів міст доби Середньовіччя (XV – XVIІ ст.).

Фото із сайту lutskrada.gov.ua.

Коли сурмитиме луцький кликун (Графік, фото)

6 березня в обласному центрі Волині вирішили зробити його офіційним святом

У Луцьку відбулося театралізоване дійство, під час якого кликун підписав угоду з міською радою, виконав перший ритуал сурмління та зобов'язався повторювати його щодня. Про це інформує офіційний сайт міської ради.

6 березня у Луцьку вирішили зробити офіційним щорічним Днем кликуна.

Угоду між міською радою та кликуном підписали при свідках. На свято прийшли кілька десятків лучан. Функції кликуна в обласному центрі виконує житель Луцька Андрій Єдинак (на фото).

6 березня у Луцьку вирішили зробити офіційним щорічним Днем кликуна.

Згідно з договором, кликун зобов’язується щороку, починаючи з 6 березня і до кінця туристичного сезону здійснювати щоденний ритуал сурмління та проголошення важливих для міста подій із В’їзної вежі Луцького замку.

Кликун сурмитиме:

= у будні дні один раз на добу, о 12:00;

= у вихідні дні ритуал здійснюватимуть двічі на добу;

= у святкові дні кликун теж має сурмити двічі на добу, о 12:00 та 18:00.

Читайте також у нас: «Для нас Віра Мефодіївна – ​волинська Матір Тереза…»

Андрій Єдинак зобов'язався виконувати функції незалежно від погоди та інших обставин. Щодня йому потрібно подолати 126 сходинок вежі та просурмити на чотири сторони гімн Волині.

Нагадаємо, про роботу луцького кликуна Суспільне розповідало напередодні. Андрій Єдинак фронтмен одного з гуртів і працює викладачем у музичній школі. Кликун показав журналістам головні атрибути професії та свої тренування.

Фото із сайту lutskrada.gov.ua.
Фото із сайту lutskrada.gov.ua.

 Фото із сайту lutskrada.gov.ua.

Фото із сайту lutskrada.gov.ua.
Фото із сайту lutskrada.gov.ua.
Фото із сайту lutskrada.gov.ua.

 Довідка:

Кликун (або глашатай) – давня професія, яка полягала в інформуванні жителів міст доби Середньовіччя (XV – XVIІ ст.). Кликуни повідомляли населенню найрізноманітнішу інформацію: про вшанування уславлених полководців, про прибуття в місто чужоземних послів, про чергову роздачу хліба або грандіозну циркову виставу, про виклик громадян у суд, про винесення вироків і виконання страт, оголошували королівські укази, сповіщали городян про збір податків тощо. Будь-яка важлива юридична справа підлягала «обволанню» кликуном у людних місцях. У Луцькому замку кликуни, окрім іншого, стояли на нічній варті та «кликали» – постійно перегукувалися, а в разі пожежі чи нападу ворогів били на сполох. Звідси пішла місцева назва професії – Кликун (далі кликун).

Відповідно до записів у міських актових книгах, 6 березня 1640 р. була прийнята ухвала Луцького маґістрату про збір грошей міщан на утримання нічної сторожі (кликунів). Спираючись на цей історичний факт, з метою привернення уваги громадськості до професії і роботи кликуна, створення міської традиції туристично-привабливого заходу запроваджується відзначення щороку 6 березня День кликуна. Саме цей день відтепер вважатиметься початком роботи Луцького кликуна.

Читайте також у нас: «Ігор Поліщук запросив McDonald's до Луцька».