«Велике будівництво» Зеленського: вартість доріг завищена до 40% - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.33 € 30.73
«Велике будівництво» Зеленського: вартість доріг завищена до 40%

Все, що в країні будується та ремонтується за різними програмами і з різних джерел фінансування, заради піару Володимира Зеленського вирішили прив'язати до його імені.

Фото 5 канал.

«Велике будівництво» Зеленського: вартість доріг завищена до 40%

А підряди отримують наближені до влади компанії

Дороги за програмою Володимира Зеленського «Велике будівництво» зводять із переплатою до 40%. Про це пише видання Новое время у публікації «Хороші дороги, але є питання. Як низька конкуренція, переплати і втрати на закупівлях скорочують ефект від «Великого будівництва».

Так, інтернет-видання «Наші гроші» провело власний аналіз того, як відбуваються процедури закупівлі послуг дорожніх підрядників у межах «Великого будівництва». Висновок невтішний: переплата на тендерах «Укравтодору» становить від 10 до 40%. Причина – обмежене коло учасників торгів.

Експертка каже, що такий гарантійний термін занадто малий для такої масштабної програми, як «Велике будівництво».

За даними журналістів-розслідувачів, серед найбільших учасників закупівель, зокрема, «Ростдорбуд» – структура Юрія Шумахера, депутата Одеської облради, близького до очільника міста Геннадія Труханова. А «Альтіс» – це корпорація Олександра Глімбовського, зятем якого є колишній головний фіскал країни Роман Насіров. Ще одного його родича пов'язують із Дмитром Сенниченком, головою Фонду держмайна.

Журналісти пишуть, що автомагістраль «Південь» Олександра Бойка тільки за рік отримала підрядів на більш ніж 30 млрд грн, підрахувала Агія Загребельська, засновниця «Ліги антитрасту».

Журналісти програми «Схеми» зафіксували Бойка в одному ресторані з головою бюджетного комітету Верховної Ради Юрієм Арістовим із фракції «Слуга народу». Ця ж компанія, за повідомленням «Укравтодору», профінансувала подарунок Зеленського одній багатодітній сім'ї – новий будинок.

Окрема проблема «Великого будівництва» – бізнес субпідрядів. «Ліга антитрасту» веде аналіз того, як великі учасники дорожніх тендерів виграють контракти, а потім дроблять їх і перепродують субпідрядникам, заробляючи на цьому маржу. Це призводить до подорожчання ремонту і будівництва 1 км доріг в Україні на 40%, підрахували в організації.

Понад 90% підрядів за минулий рік склав поточний середній ремонт із гарантією експлуатації дороги всього лише 1-5 років. «Значить, вкладені в ці дороги мільярди скоро можуть цілком законно перетворитися на «гарбуз», – зазначає Агія Загребельська. Експертка каже, що такий гарантійний термін занадто малий для такої масштабної програми, як «Велике будівництво».

«Ми не повинні приносити в жертву «Великому будівництву» конкуренцію, здоров'я людей і підконтрольність влади», – підкреслює Богдан Прохоров із Центру економічної стратегії. Він вказує на те, що за два роки роботи програми немає єдиної статистики про плани на витрати і про стан об'єктів.

«За фактом «Велике будівництво» – це просто «бренд», у який «загорнули» існуючі програми ремонту та будівництва дорожньої та соціальної інфраструктури», – впевнений економіст.

Буде обмежена конкуренція, а держава втратить гроші. За його підрахунками, втрати становитимуть 5-8,5 млрд грн.

Внесла свою лепту у неприємну статистку «Великого будівництва» і монобільшість у Верховній Раді. 3 червня вона дозволила закупити послуги з будівництва Київської об'їзної дороги за 85 млрд грн поза системою електронних закупівель ProZorro. Василь Задворний, гендиректор ProZorro, в коментарі «Новому времени» зазначив: на ці закупівлі не зможе прийти будь-який бізнес, тобто буде обмежена конкуренція, а держава втратить гроші. За його підрахунками, втрати становитимуть 5-8,5 млрд грн.

«Конкуренція – ефективне щеплення від корупції. Саме шляхом конкуренції скорочується маржинальність, а значить, залишається менше грошей і можливостей для хабарників», – пояснює Загребельська. На її думку, розв'язувати проблеми тендерів «Великого будівництва» може тільки Антимонопольний комітет. «Але він також не втручається, оскільки, як і інші державні органи, фактично є філією Банкової», – резюмує експерт.

Читайте також: 19% та 14%: Зеленський і Порошенко лідирують у президентському рейтингу (Інфографіка)​.

Джерело: 5 канал.