Чому сьогодні священнослужителі одягнуться у фіолетовий колір - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.35 € 30.57
Чому сьогодні священнослужителі одягнуться у фіолетовий колір

Триматиме Успенський піст 14 днів та завершиться 28 серпня святом Успіння Богородиці.

Фото із сайту Youtube.com.

Чому сьогодні священнослужителі одягнуться у фіолетовий колір

14 серпня ми святкуємо Медовий Спас, або Маковія. Саме нині починається Успенський піст – невеликий, але суворий

Медовий Спас, або Маковія, святкується у перший день Успенського посту – 14 серпня. «Спас» – коротка форма від «спасіння» та «спаситель». Колись у ці дні починали збирання та освячення меду, тому його ще називають Медовий, інформує tsn.ua.

Фото unian.ua.
Ось такий він «Маковейчик»! Фото unian.ua.

 Що таке Маковія, історія свята

Маковія вшановує пам’ять мучеників Макавеїв – 7 братів та їхньої мами Соломії. Це події Старого Заповіту, які трапилися приблизно у 166 році до Різдва Христового. У ті часи правив Ізраїлем язичник Антиох Єпіфан, який переслідував за віру у Господа і намагався усіх переконати вклонитися грецьким ідолам.

Вони  сповідували віру у Господа і  були жорстоко катовані та вбиті за те, що не захотіли вклонитися ідолам. Спочатку на очах мами Соломії та молодшого брата імператор наказав відрізати язики, пальці рук та ніг, обдерти шкіру з їхніх голів і катувати каленим залізом шістьох братів Макавеїв. А потім жорстоко замучили сьомого сина, а потім – і Соломію.

Сім святих мучеників Макавеїв. Фото із сайту uk.wikipedia.org.
Сім святих мучеників Макавеїв. Фото із сайту uk.wikipedia.org.

 Ця сім’я Макавеїв – приклад незрівнянної стійкості і віри Господу.

До наших днів свято Маковія з’єдналося з днем мучеників Макавеїв ще й тому, що у цей день на нашій території розпочинався збирання макових зерен.

Літописи свідчать, що саме на Маковія – 1 (14) серпня 988 року – князь Володимир охрестив киян.

Літописи свідчать, що саме на Маковія – 1 (14) серпня 988 року – князь Володимир охрестив киян.

Тоді в гирлі річки Почайни охрестилися 12 синів князя Володимира. А джерело, де їх хрестили, назвали Хрещатицьким.

Що можна і не можна на Маковія

На Маковія треба назбирати польових квітів та підготувати баночку меду або води, щоб принести їх у храм та освятити на водосвятному молебні. Це – давня традиція принесення у домівку благословення Господнього.

Щодо вживання їжі, то треба пам’ятати, що це – перший день посту. Для вірян головне –  від цього дня намагатися не вживати м’ясо, рибу, молоко і яйця.

Це – перший день посту. Для вірян головне –  від цього дня намагатися не вживати м’ясо, рибу, молоко і яйця.

Коли початок Успенського посту

Успенський піст – невеликий, але суворий. Починається завжди 14 серпня.

Триматиме Успенський піст 14 днів та завершиться 28 серпня святом Успіння Богородиці. Цими днями бажано поститися, хоча б раз на день читати молитву Богородиці, відвідувати храм та хоча б раз сповідатися й причаститися у церкві.

Цими днями бажано поститися, хоча б раз на день читати молитву Богородиці, відвідувати храм та хоча б раз сповідатися й причаститися у церкві.

Одяг священників цього дня – фіолетовий, тому саме фіолетовий – є головним кольором цього дня.

Що відбувається у перший день Успенського посту

Але звісно, не мед, і не квіти найголовніші у цей день на літургії. Офіційна, церковна назва свята – Походження чесних Древ Животворчого Хреста Господнього.

Найголовніший момент 14 серпня у церкві – винесення з вівтаря Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього та можливість підійти та вклонитися святині, яка виноситься раз на рік, у цей день. За переданнями, у цю мить Небо, Сам Господь наближаються до людей. Саме Хрест, а не квіти чи мед, треба із радістю зустрічати, усім серцем дякуючи Богу за його милість.

Саме Хрест, а не квіти чи мед, треба із радістю зустрічати, усім серцем дякуючи Богу за його милість.

Саме Хрест, а не квіти чи мед, треба із радістю зустрічати, усім серцем дякуючи Богу за його милість. Фото із сайту pereyaslav-eparchia.kiev.ua.
Саме Хрест, а не квіти чи мед, треба із радістю зустрічати, усім серцем дякуючи Богу за його милість. Фото із сайту pereyaslav-eparchia.kiev.ua.

 Історія походження чесних Древ Животворчого Хреста Господнього

Походження чесних Древ Животворчого Хреста Господнього корінням сягає у ІХ століття, коли частини хреста Господнього переносилися з імператорського палацу до собору Святої Софії у Константинополі (Візантія). Два тижні їх носили Константинополем, аби вберегти містян від хвороб та злих духів, освячували ними воду.

Зараз, до речі, собор Святої Софії у Стамбулі належить мусульманам. Чесні Древа Животворчого Хреста Господнього зберігаються у базиліці Санта-Кроче-ін-Джерусалемме у Римі, у Соборі Паризької Богоматері та кафедральних соборах Пізи та Флоренції.

Читайте також у нас: «Навчаються у дві зміни: Гаразджа потребує нової школи».