Українській гривні 25 років: три кризи – три обвали - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.34 € 30.45
Українській гривні 25 років: три кризи – три обвали

Гривні – 25: головні злети та падіння.

Фото 24 канал.

Українській гривні 25 років: три кризи – три обвали

Гривня народилася на світ 2 вересня 1996 року і відтоді багато що пережила. Та насправді її історія – тисячолітня

Гривня за часів незалежності

П'ять турбулентних років незалежності Україна прожила без гривні, і в результаті грошової реформи 1996 року вона врешті з'явилася. Перші 15 днів гривні ще «допомагали» купоно-карбованці, але 16 вересня їх вивели з обігу і гривня стала єдиною національною валютою України з курсом 1,76 за долар.

Три кризи – три обвали

Перше потрясіння на шляху гривні відбулося у 1998 році через світову фінансову кризу, яка роком раніше почалася з обвалу національної валюти Таїланду. Хоч Україна і не потрапила під прямі наслідки кризи, цілком уникнути їх не вдалося. Адже Україна тісно співпрацювала з іншими країнами та ще мала вразливу економіку. Як результат гривня за 3 роки обвалилася з 1,80 до 5 гривень за долар.

Всього за 10 років на гривню очікувало нове потрясіння – фінансова криза 2008 року. Вона розпочалася як іпотечна криза у США через бульбашку на ринку нерухомості, але стрімко поширилися у всьому світі. Тоді гривня впала до курсу 8 за долар.

Після зміцнення до 23 гривень за долар у 2019 році, гривня була змушена повернутися до курсу 27.

У 2014 році долар для українців став утричі дорожчим – в певний момент курс сягнув 30 гривень. Все через цілу низку обставин: агресія та окупація Росією, розбита економіка та нестабільна ситуація на світових ринках.

Не оминули гривню й наслідки COVID-19: після зміцнення до 23 гривень за долар у 2019 році, гривня була змушена повернутися до курсу 27.

Читайте такожЧий портрет має бути на 5000-гривневій купюрі, на думку волинян (Відео)

Недооцінена гривня

Українська гривня недооцінена на 57,7% і насправді курс мав би бути на рівні 11,50 за долар. Такого висновку дійшло видання The Economist, застосувавши індекс БігМака. Для цього порівняли вартість БігМака у США (5,65 долара) та Україні (65 гривень).

Цікаво, що наразі найбільш недооціненою валютою у світі є ліванський фунт (на 70%), а українська гривня посідає восьму позицію. Проте у січні 2018 року найбільш недооціненою була саме гривня.

Найкрасивіша гривня

Недарма дизайн гривневих банкнот міняють так часто – потрібно підтримувати статус найкрасивішої валюти у світі. Таким статусом гривню наділив Міжнародний фінансовий банк у 2008 та 2013 роках.

Купівельна вартість гривні

За 25 років українська гривня суттєво втратила свою купівельну спроможність. До прикладу, у 1996 році можна було на 100-гривневу купюру заправити машину і поїхати зі Львова на море і назад. Тепер цих грошей вистачить хіба що проїхатися в межах міста.

 

 

Джерело: 24 канал