На Волині як альтернативу газу пропонують бульбоносну рослину - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.10 € 30.58
На Волині як альтернативу газу пропонують бульбоносну рослину

Топінамбур вирощувати нескладно.

Фото Child of the Thames.

На Волині як альтернативу газу пропонують бульбоносну рослину

Місцеві посадовці ввважають, що в Україні недооцінений та мало застосовуваний енергетичний потенціал топінамбура

Виправити таку ситуацію задля розвитку енергетичної незалежності держави пропонує ексзаступник голови Волинської облдержадміністрації Сергій Кошарук.  Про це пише «Еко. Район».

 Виявляється, бадилля топінамбура з одного гектара дозволяє отримати 10 тонн паливних пелет, енергетична цінність яких дорівнює 5 тисячам кубометрів газу, або близько  180 ГДж біоенергії.  Перевага топінамбура  перед іншими енергетичними рослинами полягає у тому, що можна швидко отримати прибуток при виготовленні біопалива, адже його стебло виростає всього за рік. Він зовсім не вибагливий у вирощуванні, дає плоди там, де нічого не хоче родити.

Для порівняння: деревину з енергетичної тополі, верби та павловнії заготовляють після трьох-чотирьох років вирощування, а біомасу з міскантуса збирають на третій рік росту.

До речі, досить активно його почали вирощувати ще кілька років тому на Прикарпатті. То чому б не спробувати, тим більше зараз, коли вартість газу сягає астрономічних цифр?                 

Використання топінамбура як енергетичної рослини дозволяє розвинути кооперацію на території окремої громади: між фермерами і власниками сільгосп земель з одного боку та теплопостачальними підприємствами і   бюджетними установами з другого.

Читати також: Ув’язнені на Волині виготовляють паливні соснові пелети.

   Таким чином, громада використовує енергію з біомаси, а кошти за отриману енергію залишаються в місцевих фермерів, які вирощують топінамбур. Тим паче, що ця рослина добре росте на одному місці протягом 30 років без сівозміни, невибаглива до ґрунтів, не боїться засухи. Паливні брикети або гранули роблять зі стебел та листя топінамбура після висушування. При цьому виробники економлять на цьому процесі 10-15 євро з тонни, тому за зиму-весну бадилля топінамбура просто на полі висихає до вологості 10–20% завдяки дії вітру і морозу. А сировина для виробництва твердого палива  в «кондиції» повинна мати 10-12% вологості. Кормозбиральний комбайн у полі підбирає і подрібнює сухі стебла топінамбура, які просто з поля можна везти у найближчу котельню або ж у цех, де з них зроблять пелети.

  Собівартість виготовлення паливних гранул та брикетів є низькою. На виробництво тонни пелет із сухого стебла топінамбура треба 15–20 євро, у той час на виготовлення пелет з відходів деревини йде 40–45 євро. Брикети підвищеної щільності купують люди для обігріву будинків, а покупцями гранул здебільшого є промислові підприємства і тепличники (це допомагає зробити дешевшим вирощування овочів взимку й навесні). Також наростає експорт в Ліван, Польщу, Німеччину, Італію. До речі, досить активно його почали вирощувати ще кілька років тому на Прикарпатті. То чому б не спробувати, тим більше зараз, коли вартість газу сягає астрономічних цифр?

  Гранули з топінамбура — це ще й гарна підстилка для тварин та птахів завдяки здатності добре поглинати вологу. А через нейтральну кислотність стебла топінамбура — це ще й високоякісне органічне добриво.