В оселі українки, яка знайшла прихисток в Польщі, чеченці облаштували вогневі позиції...
З міста Ополе, що на півдні Польщі, неквапливо вирушає автобус. Жовто-блакитні прапорці за вікном промовисто свідчать – рейс для українців. Всередині – півсотні юних туристів прощаються з батьками на два тижні. За кілька хвилин Ополе лишиться позаду. Попереду – загадкова синява моря
«І особливо владі міста Ополе ми вдячні за безкоштовну путівку на Балтійське море. Там з дітьми працювали польські вихователі, психологи» – розповідає луганчанка Світлана, яка із сім'єю рятується в Польщі від війни. Спогади жінки про рідне місто Рубіжне схожі на спробу ще раз все осмислити і перегорнути минулу сторінку життя. Жінка з трепетом розповідає про час, коли війни не було, а її мала батьківщина, промислове містечко на Луганщині, дарувало затишок, відчуття стабільності, комфорту:
«У нас майже всі один одного знали. У місті працювало хімічне підприємство «Зоря». Вони облаштували парк з атракціонами. З сусідніх міст: Сєвєродонецька, Лисичанська до нас приїжджали на родинний відпочинок в парку Южний».
А потім в Рубіжному з'явилися чеченці. Ми в голосі Світлани почули жах.
«Вони почали полювати за представниками силових структур, військовими і державними службовцями. Мер нашого міста виявився зрадником. Спочатку він зник, а з'явився потім, з приходом чеченців, коли місто вже повністю захопили. Він прийшов з ними, на їх стороні... Тих, хто став жертвами російської агресії, знаходили сусіди і самотужки хоронили на дитячих майданчиках, організували масові захоронення мирного населення», – каже жінка.
Пригадуючи дні, що тяглися як роки, Світлана описує їхню стареньку сталінку, з якої чеченці вели прицільний вогонь. У той же час, власники захоплених квартир ховалися знизу в підвалі. Сирени, каже жінка, вмикались з інтервалом у годину. Плануючи захопити Рубіжне якнайшвидше, окупанти активно гатили вночі.
Наша квартира зруйнована. Але це – наше життя, це – місце, де я народилася, народилася моя дитина. І вона часто запитує: «Мамо, а що там?»
У ті дні наші воїни ЗСУ також влаштовували евакуацію мирного населення. Коли ми виїхали з міста, у ньому вже не було їжі. Військові підвозили гуманітарні вантажі. Ми ділилися чим мали з сусідами, бо знали, що виїжджаємо.
Через комендантську годину діяли обмеження. Дніпро стало першим, де їм довелось зупинитись, щоб не ночувати на дорозі. Світлану з чоловіком і донькою прихистив один з місцевих підприємців. Згодом була Вінниця та Львів. З місцем для ночівлі та їжею допомагали волонтери. З вдячністю жінка описує людей, які без вагань пускали до себе в домівки.
– У Дніпрі мене вразило, що коли ми поселилися і пішли на вечерю, до моєї дитини підійшов якийсь чоловік, дав їй фарби, розмальовки, а вона дивиться і питає у мене: «Мама, а це можна брати?»
Під Львовом у маленькому містечку мене вразила пані, до якої ми потрапили пізно вночі. Вона сказала: «Ідіть розміщуватися і поспішайте на вечерю, я насмажила котлет», – розповіла переселенка.
До кордону з Польщею на власному авто родина зі сходу добирались впродовж тижня. Їхали на південь, в містечко Левін-Бжеський, де проживає Світланина рідня. Як і в Україні, не обійшлось без волонтерів, яких зустріли ще на кордоні. Від бутербродів, іграшок, до акумуляторів тепла для взуття – українцям допомагали в усьому, 24 години на добу.
– Вперше у житті я побачила вияв такої турботи і підтримки. Все було організовано і зрозуміло... Коли ми з Аріною потрапили в лікарню в місті Бжег. Я не мала з собою багато грошей. Але обстеження та лікування відбулися безкоштовно.. Лікар, до речі, володів українською. Минулого місяця ми переїхали в місто Ополе і працівники соціального закладу, де ми оформлялися, коли отримували песель, принесли нам ящик з їжею, , – з вдячністю пригадує Світлана
Втім, познайомившись з сусідками-польками, розповідає, що була не в змозі порушити дистанцію, посміхатись, довіряти. Свій стан порівнює з перебуванням у коконі, коли живеш закрито, чужинцем. А зв'язком з реальністю для неї, розповідає, і досі є лише новини з України.
– Тепер наш дім - окупована зона відчуження. Рубіжне, його чарівні вулички, локації залишилися в паспорті, прописці, телефоні, десь в душі і серці. У нас в 14-ому році Рубіжне вже було два місяці під окупацією. Була «ЛНР», у нас на площі висів цей прапор... Згодом, наші воїни в 14-му році звільнили місто. Я надіюсь, що і зараз це все пробуде недовго і у нас буде змога повернутися. Наша квартира зруйнована. Але це – наше життя, це – місце, де я народилася, народилася моя дитина. І вона часто запитує: «Мамо, а що там?»
Деталей, за словами луганчанки, вона не розповідає доньці, аби не травмувати, не засмучувати. Рубіжне, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, за словами Світлани, це завжди буде лише Україна.
Вікторія КОМЕНДАНТ.
Останні новини:
- Суд випустив з-під варти жінку, яка «зливала» окупантам позиції ЗСУ.
- «Ґдє наша ПВО»: житель Севастополя поділився враженнями від «української атаки» на штаб ВМФ рф (Відео).
- ЗСУ відправили на концерт до Кобзона ще понад 100 окупантів: нові втрати загарбників.
- На Волині вночі блискавка влучила в літню кухню.
- Відстрочка від призову для військовозобов'язаних жінок: які умови.
- Приїхав до друзів: на вулицях волинського міста бачили співака Володимира Дантеса.
- У Мелітополі стався вибух на аеродромі.