Курси НБУ $ 41.34 € 45.00
Де використовують кранові ваги і як правильно ними користуватись?

Фото sphera-vesov.com.ua.

Де використовують кранові ваги і як правильно ними користуватись?

Кранові ваги є підйомно-зважуючим пристроєм, схожим на великі електронні ваги. Вимірюйте вагу вантажів, встановлених на будь-якому такелажному обладнанні. Він використовується для багатьох видів робіт, пов'язаних з кранами та іншим вантажно-розвантажувальним обладнанням. У цій статті ми дізнаємося більше про функцію кранових ваг, а також поговоримо про призначення кранових ваг та спосіб правильного використання кранових ваг.

Конструкція, встановлення та принцип роботи

Кранові ваги застосовуються для статичного зважування підвішених предметів, що переміщуються краном або таллю (з візком та лебідкою з електроприводом). Пристрій встановлюється як проміжний конструктивний елемент між гаком крана та такелажем.

Отже, принцип роботи електронних кранових ваг: 

 1. Конструкція ваг складається з деформаційного блоку, що складається з датчика ваги та прикріпленого до нього гака. Останні підвішуються до гака крана за допомогою ланцюгів або канатних стропів;

 2. Коли кран піднімає вантаж, натяг гака створює деформацію в тензодатчику, яка перетворюється на електричний сигнал;

 3. Цей електричний сигнал передається на дисплей (розташований на корпусі ваги або, якщо ваги оснащені відповідними функціями, також відображається на панелі керування або передається на інший пристрій бездротової мережі;

 4. Залежно від моделі ним можна керувати бездротовим способом через радіо або мережі Bluetooth та WI-FI.

Таким чином, бачимо, що робота кранових ваг практично повністю автоматизована. Операторам необхідно прикріпити ваги до гака, використовувати панель управління для керування налаштуваннями і, що важливо, відстежувати ризики, пов'язані з використанням кранових ваг для навантаження та інших робіт.

Ризики, пов'язані з використанням кранових ваг, слід враховувати при виборі та експлуатації обладнання.

По-перше: виберіть шкалу з бажаною міцністю на розтягування:

 • Для підприємств з великогабаритними товарами ваги з високою міцністю слід обирати кратними 5;

 • Пристрій із триразовою міцністю на розтягування вважається помірним.

По-друге, температура вантажу, що зважується, безпосередньо впливає на тензіометр і електронний блок ваг. Зазвичай кранова вага має середній діапазон робочих температур від -20 до +40 градусів. Але слід виявляти обережність, якщо є ризик перегріву. Якщо ваги використовуються на відкритому повітрі у високотемпературних, ливарних або інших гарячих цехах, верхня межа діапазону температурної компенсації не повинна бути нижчою за 50 градусів.

Третє: Забезпечити необхідний запас автономного харчування. Це не справжня проблема. Тому стандартні кранові ваги можуть працювати безперервно 60-80 годин. Акумулятор можна зарядити через шнур живлення або в знімному вигляді за 8 годин. Для оптимального енергоспоживання вибирайте модель з індикатором заряду батареї та автоматичним вимкненням.

Операції зважування часто викликають, серед іншого, механічні ушкодження ваги. В результаті вантажопідйомне обладнання може знаходитися надто близько до різних опор і перешкод, тому завжди слід віддавати перевагу вагам з міцної, удароміцної сталі та поводитися з ними обережно. Конкретна експлуатація кранових ваг зазвичай вимагає пило- та вологозахисту не нижче IP67.

Сфери експлуатації кранових ваг 

Отже, де застосовуються різні види кранових ваг:

 • на металевих складах;

 • на залізничній станції;

 • у портах - річки та моря;

 • на господарських складах;

 • у різних галузях промисловості: будівництві, металургії, хімічній промисловості, суднобудуванні, авіабудуванні та ін.

Калібрування крана

Кранова вага - це ваговимірювальний пристрій з третинною точністю. Це зовсім не означає, що вони поступаються високоточним ювелірним вагам. Для роботи на складах, промислових та напівпромислових підприємствах достатньо кроку поділу 200 г – 1 кг. Конкретні деталі обробки негабаритних відправлень дозволяють.

Однак відповідність терезів будь-якому класу точності є обов'язковим фактором забезпечення якості багатьох процесів. Тому обладнання необхідно калібрувати перед введенням в експлуатацію, періодично через проміжки часу, встановлені для конкретної моделі, а також у разі виходу з ладу при ремонті, зупинці, різкій зміні умов експлуатації тощо.

Тому калібрування кранових вагів здійснюється таким чином:

 1. Увімкніть «порожні» ваги, і вона покаженуль.

 2. Встановіть програму ваги в режим калібрування і введіть вагу гирі, що калібрується (калібрована вага).

 3. Повісьте гирі на ваги і дочекайтеся автоматичного калібрування.

 4. Опустіть вагу і переконайтеся, що ваги знову показують нуль.

Результати калібрування мають бути збережені в архіві, доступному на ваговому терміналі або на головному комп'ютері.

Чим більша вага, тим частіше використовуються ваги і тим частіше рекомендується калібрування. Для роботи опорного підприємства періодичність перевірок визначається спеціальним документом, який затверджується незалежним контролюючим органом.
До речі, ваги теж регулярно перевіряються регуляторами (не плутати з калібруванням).

Регулярна або періодична повірка кранових ваг – це комплекс процедур, які проводяться офіційними метрологічними службами (іншими уповноваженими органами, організаціями) для визначення та підтвердження відповідності засобів вимірювань заданих технічних вимог.

Додаткові заходи для використання кранових ваг

Калібрування та перевірка ваг – це перевірки, призначені для перевірки придатності та технічної відповідності обладнання. Однак власник (або відповідальний працівник) може проводити профілактичні роботи, завданням яких є забезпечення нормальної роботи ваг під час використання кранових ваг - регулювання.

Це комплекс заходів, спрямованих на покращення умов експлуатації обладнання.

Він включає такі дії:

 • Перевірити обладнання на наявність несправностей та дефектів;

 • Відрегулюйте конструкцію спеціальними гвинтами;

 • Встановити додаткові прокладки між модулями обладнання;

 • Очистити, відшліфувати, змастити.

Також варто дотримуватись основних правил експлуатації обладнання та рекомендації, які ми наводимо у статті.

Telegram Channel