Курси НБУ $ 41.04 € 44.69
Лучанам можуть безкоштовно встановлювати системи моніторингу якості повітря

Собівартість установки - 70 доларів, але жителі міста можуть скористатися нею безплатно.

Фото Луцької міськради.

Лучанам можуть безкоштовно встановлювати системи моніторингу якості повітря

Моніторинг повітря — це спостереження за його станом. Маючи такі дані, можна попередити ситуації, що негативно впливають на здоров'я людей

Мова про дрібнодисперсний пил. Саме він — одна з найбільш шкідливих форм забруднення. Він здатен проникати глибоко в легені, кровотік та мозок, викликаючи проблеми зі здоров’ям. При цьому концентрацію дрібнодисперсного пилу можна досить точно вимірювати навіть бюджетними приладами. Вже не перший рік цим займається ЛУН Місто AIR, йдеться на сайті Луцької міськради.

ЛУН Місто AIR — це українська громадська система моніторингу якості повітря. У співпраці з факультетом радіофізики, електроніки та компʼютерних систем КНУ ім. Шевченка вони запустили громадський контроль за якістю повітря в 8 містах: Києві, Львові, Одесі, Чернівцях, Хмельницькому, Тернополі, Івано-Франківську, Ужгороді. А в червні 2023 року мережа розширилася ще на три міста: Луцьк, Рівне та Вінниця. Дані передаються у реальному часі, вони доступні на сайті та у мобільному застосунку. Куратор проекту Анна Денисенко й аспірант Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Антоненко розповідали ЗМІ, як усе це працює. 

Так, стало відомо, що нині в обласному центрі запрацювало чотири станції моніторингу якості повітря. Та цього замало, є можливість встановити ще з десяток. Вони бюджетні і не потребують надзусиль. Тим паче, що станції передаються місту безкоштовно, обслуговування також є безоплатним. Станція, що складається з двох частин — «носика» і «мозку» — чіпляється за віконну раму і починає працювати. Загалом, це алюмінієва конструкція, частина корпусу якого надрукована на 3-D принтері. Але вона надзвичайно точна і функціонує за директивами ЄС. Позначки від 0 до 10 — вказують на чисте повітря, від 10 до 50 — на помірне, а від 50 і вище — на забруднене.

За словами заступника Луцького міського голови Ірини Чебелюк, ініціатива киян — доволі прогресивна. Адже у місті паралельно з громадською працює і державна система моніторингу якості повітря. Така синергія дасть, на її переконання, свої результати: люди будуть більш обізнані, а значить зможуть краще подбати про своє здоров'я. Не виходити, приміром, на вулицю, коли велика загазованість від машин, чи повітря пересичене угаром від спалюванням сухостою.

«Чиста повітряна оболонка — важливий аспект у життєдіяльності міста. Однак, на жаль, станом на зараз, це більше з розряду фантастики. Такі реалії життя — світ стає все більш глобалізованим, йде будівництво, відбуваються екокатастрофи, дошкуляє глобальне потепління. 90 відсотків забруднення атмосферного повітря дає автомобільний транспорт, бо у Луцькій територіальній громаді його збільшилося у рази. Тому з 2020-го року у місті функціонують кілька станцій моніторингу повітря. Крім того, на постах здійснювався ще й додатковий атмосферний онлайн-замір пилу аміаку тощо. Але й цього замало для контролю ситуації. Тому ми радо поставилися до ініціативи ЛУН Місто AIR встановити в Луцьку ще кілька станцій громадського моніторингу», - зазначила Ірина Чебелюк.

В свою чергу розробники системи звернулися до лучан, аби ті не були пасивними щодо стану екології у місті — ставали помічниками з контролю якості повітря. Подавали заявки через сайт ЛУН Місто AIR. Якщо локація розробникам підходитиме, люди отримуватимуть станцію для встановлення, а також інструкцію по її роботі. Собівартість механізму — 70 доларів, однак надаватиметься він безкоштовно. Усе для того, щоби Луцьк був ще більш прогресивним і чистим містом. Кожен охочий зможе в реальному часі перевірити, наскільки чисте повітря за вікном, зайшовши на сайт, або встановивши безкоштовний додаток чи запустивши чат-бот.

Читайте також: У Луцьку видають одноразову грошову допомогу жителям громади: як отримати.

Реклама Google

Telegram Channel