
ПЦУ перейшла на новоюліанський календар 1 вересня 2023 року.
Як відзначатимуть Різдво на Рівненщині
У 2023 році усі парафії Православної церкви України на Рівненщині відзначатимуть Різдво за новоюліанським календарем — 25 грудня
Стосується це й тих, хто приєднався до ПЦУ нещодавно.
Про це Суспільному розповіли у Рівненсько-Острозькій та Рівненсько-Волинській єпархіях ПЦУ.
За словами секретаря Рівненсько-Острозької єпархії, протоієрея Сергія Лучаніна, у них є близько 420 парафій. 75 із них приєднались після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, змінивши канонічну підлеглість від УПЦ (МП).
«Згідно з рішенням Помісного Собору, цього року Православної церкви України, всі до одної парафії Рівненської єпархії, будуть 25 грудня відзначати свято Різдва Христового. Ніхто не відмовлявся, хоча передбачалось десь якийсь певний перехідний період на роздуми, або на розгляд самих парафіян. Але на сьогодні таких парафій, що хотіли б залишити святкування старого стилю, немає», — сказав протоієрей Сергій Лучанін.
Як розповів єпископ Рівненський і Сарненський ПЦУ Гавриїл Кризина, у їхній підлеглості в області є 30 парафій і усі вони також прийняли рішення відзначати Різдво Христове за новоюліанським календарем.
За його даними, від часу отримання томосу до них приєдналось сім парафій, у 2023 році — дві.
За даними управління культури, з часу отримання томосу у 2019 році до ПЦУ на Рівненщині приєднались 103 парафії. Впродовж 2013 року це були 14 релігійних громад.
Із 1 вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новоюліанський календар. Раніше за таке рішення проголосували більшість делегатів під час Помісного Собору, що відбувся 27 липня в Софії Київській.
З переходом на новий календар православні християни східного обряду України Різдво святкуватимуть 25 грудня, а не 7 січня, День Святого Миколая — 6 грудня, а не 19 грудня, Водохреще — 6 січня, а не 18 січня, Покрову — 1 жовтня, а не 14 жовтня. При цьому на Великдень та інші свята, дати яких визначаються за місячним календарем, це рішення не вплине.
«Новоюліанський календар — є той календар, який був створений на початку двадцятого століття на основі сучасних досліджень і був схвалений якраз 100 років тому», — коментував раніше рішення митрополит Білоцерківський, заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ Євстратій (Зоря).
За його словами, прийняття нового календарного стиля чи збереження старого залишається правом релігійних громад і монастирів. Тобто, в цілому, церква починає цей перехід, але якщо релігійні громади ПЦУ чи монастирі, за рішенням двох третин своїх членів вважають за необхідне продовжувати дотримуватися традиційного календаря, архієрейський собор ПЦУ закріпив за ними таке право.
Читайте також: Розклад Богослужінь у кафедральному соборі в Луцьку.
