![Лучанка розповіла, як з початку війни почала колекціонувати старовинні вишивки](https://volyn.com.ua/content/thumbs/750x500/s/lp/smgna3-0x0-1223x815-mnq5mx25yj3xt6tdkmomz7rapgxmulps.jpg)
В її колекції є вишивки, яким орієнтовно 80-100 років.
Лучанка розповіла, як з початку війни почала колекціонувати старовинні вишивки
Ольга Янчук — дослідниця та колекціонерка української вишивки
На початку повномасштабної війни почала збирати фрагменти автентичного рукоділля. Їх власників, які готові продати, обміняти чи подарувати — знаходить у тематичних групах, в соцмережі. Зараз у її колекції орієнтовно 30 виробів, здебільшого фрагменти вишитого одягу.
Про це йдеться у сюжеті Суспільного.
Ольга Янчук понад 17 років займається вишивкою та рукоділлям. Каже, що цьому ремеслу продовжує вчитися і зараз.
Зі слів Ольги, перед початком повномасштабної війни вона мала домовленість із Волинським краєзнавчим музеєм, що займатиметься оцифруванням колекції вишитого одягу, який є у фонді музею.
«Перед самим вторгненням мене запросили у сховище. Для мене це було щось неймовірне, я ніколи не бачила стільки краси. Але з початком війни ці вишиванки стали недоступні. А мені так хотілося взяти стару вишиванку і її оцифрувати», — розповіла Ольга Янчук.
Відтак, навесні 2022 року Ольга купила першу старовинну вишиванку. Каже, що було і таке, що люди самі її знаходили та пропонували передати фрагменти рукоділля.
Як розповіла колекціонерка, досліджуючи тему — виявила, що є люди, які знайшовши на горищі вишитий спадок, викидають його або спалюють.
«Складно повірити, що це відбувається у 2024 році. Просто ріжуть, викидають і палять — знищують те, що нам треба зберегти», — каже Ольга.
В її колекції є вишивки, яким орієнтовно 80-100 років. Фрагменти сорочок та спідниць надсилають у різному стані.
Каже, що особливо занедбані екземпляри — ті, які довгий час лежали у закинутих будинках чи на горищах, без провітрювання та сонячного світла.
«Вони можуть бути подерті, в плямах не зрозумілого походження. Я навіть стараюся їх не покращувати, тому що я розумію, що вона такою і є. І як би я її не прала, чи не виводила плями, вона не буде іншою, це її вік», — говорить власниця колекції.
Фрагменти вишивок, розповідає колекціонерка, вона не використовує, а зберігає як культурний спадок. Їх фотографує, оцифровує і вони стають взірцем для створення нових виробів.
![](https://volyn.com.ua/content/thumbs/800x/n/jk/t7jouh-0x-1-900x600-gkgsv6g4jriypchfxcwgqgboqovoujkn.jpg)
Старовинні вишивки вручну наносить на: рушники, серветки, наволочки чи скатертини.
«Я від цих зразків надихаюся. Коли ти береш отакий шматочок в руки, то завжди приходить якась ідея. З першої вишиванки, яку я отримала у 22 році, я зробила серію вишитих блокнотів», — розповіла дослідниця вишивки.
Як розповіла завідувачка відділу етнографії Волинського краєзнавчого музею Людмила Мірошниченко-Гусак, у їхньому закладі теж приймають на зберігання фрагменти рукоділля.
З її слів, не важливо у якому вони стані. Головне, щоб їхній власник володів інформацією про те, хто її виготовив, де вона побутувала.
«Якщо в когось є непотрібні речі, навіть не випрані чи мають якісь плями, ми їх можемо прийняти на зберігання. Або можемо надати інформацію, як правильно зберігати цю річ «, — каже Людмила Мірошниченко-Гусак.
Каже, що у фондах музею нині налічується понад 400 жіночих вишитих сорочок і більш як 100 чоловічих.
![](https://volyn.com.ua/content/thumbs/800x/r/hb/bcw3hf-0x-1-900x600-vpgwd2ldcgs3472mv55olrospw4blhbr.jpg)
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: На Волині відзначили кращих науковців.
![Telegram Channel](https://volyn.com.ua/src/img/channel.jpg)