Курси НБУ $ 40.65 € 43.55
Чому пенсій може не бути: пояснення

Перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.

Фото Суспільне.

Чому пенсій може не бути: пояснення

Перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак пояснила свою заяву про те, що українцям не слід розраховувати на високі пенсії та потрібно готуватися працюваи до останнього

 Одна з головних причин такого стану речей – скорочення населення України та його одночасне старіння. В результаті, вже зараз один працюючий утримує одного пенсіонера, а надалі ситуація погіршуватиметься.

Про це Марчак написала на сторінці у Facebook, пише ОБОЗ. «ЗМІ тиражують мої слова про те, що українцям потрібно: 1) довше працювати, 2) накопичувати собі на пенсію, тому що 3) солідарні пенсії в майбутньому будуть невисокими. Чи це так? Хочу додати контекст до цієї дискусії», – зазначила посадовиця та описала основні фактори, які впливають на ситуацію.

1. Демографія в Україні погіршується

Населення України скорочується: після повномасштабного вторгнення коефіцієнт народжуваності впав з 1,2 дитини на одну жінку до 0,9 за норми оновлення населення 2,2. Також українська нація старіє: 18% населення – 65+ років, а співвідношення працюючих та пенсіонерів – один до одного.

«Станом на 1 січня (2024 року. – Ред.) в Україні було 10,8 млн працюючих, за яких сплачувалися внески до солідарної пенсійної системи, та 10,5 млн пенсіонерів, які отримували виплати з цієї системи. Тобто вже зараз один працюючий утримує одного пенсіонера», – зазначила Марчак і навела дані для порівняння:

  • в Австрії співвідношення складає 1,6 до 1;
  • у Німеччині – 1,8 до 1;
  • в Іспанії – 2,2 до 1.

«Низьке співвідношення працюючих та пенсіонерів – головне обмеження для зростання пенсій у нашій країні. За 2023 рік на пенсійне страхування сплачено 428,5 млрд грн єдиного внеску при кількості платників страхового внеску 10,8 млн осіб. Отже, в середньому за місяць кожен працюючий сплатив 3307 грн, які можна було спрямувати на виплату пенсій», – підрахувала Марчак.

2. Дефіцит на ринку праці

За оцінками Міністерства економіки, дефіцит на ринку праці в середньостроковій перспективі – 4,5 млн. осіб. Оцінки Міжнародної організації праці ще песимістичніші: 8,6 млн працівників протягом наступних 10 років.

«Кожна людина, яка виходить на пенсію, випадаючи з ринку праці – це мінус на ринку праці, у сплаті податків, а значить і обсягу фінансового ресурсу, який у нас є для виплати пенсій та соцдопомоги. Саме тому ми маємо стати країною активного довголіття. Забезпечити інклюзію на ринку праці, адаптувати робочі місця для роботи з людьми старшого віку (так само, як із людьми з інвалідністю, ветеранами, ВПО)», – пояснила Марчак.

3. Недосконалість системи

В Україні наразі діє солідарна система (перший рівень пенсійної системи) та добровільна накопичувальна (третій рівень). А ось обов'язкові накопичувальні пенсії (другий рівень) так і не запровадили, хоча це – практика багатьох розвинених країн (за даними Організації економічного співробітництва та розвитку ОЕСР). А без цього неможливо отримати пенсію, що буде співставна з середнім заробітком протягом життя.

Так, у країнах ОЕСР державні (і солідарні, і накопичувальні) пенсії забезпечують коефіцієнт заміщення пенсією зарплати в середньому 42,2 (для людини, яка отримує заробітну плату на рівні середньої). А завдяки іншим елементам пенсійного страхування загальний коефіцієнт заміщення становить у середньому 57,6.

«В Україні вже діє добровільне накопичувальне пенсійне страхування. На сьогоднішній день є близько 900 тис. учасників добровільних накопичувальних схем, з яких 93,3 тис. вже отримали або отримують пенсійні виплати. Очевидно рівень залученості до добровільних пенсійних накопичень не достатній – потрібно впроваджувати на пенсійну систему як елемент обов'язкового пенсійного страхування», – впевнена Марчак.

Крім того, навіть із нинішньою пенсійною системою, якщо людина хоче отримувати вищу пенсію, у її ж інтересах довше залишатися активним учасником ринку праці. «По-перше, чим довше я працюю і чим вищі внески до пенсійної системи я сплачую, тим більшим є обсяг фінансового ресурсу, доступного до виплати пенсій вже зараз. По-друге, чим я довше плачу страхові внески, тим більше це, через формулу обрахунку пенсії, збільшує її розмір... Ми вже розробили проєкт реформи солідарного пенсійного забезпечення, щоб забезпечити пряму залежність обсягу сплати внесків та розміру вашої пенсії у майбутньому», – пояснила заступниця міністра.

Реклама Google

Telegram Channel