
Водіїв, які їздили нетверезими за кермом, прав не позбавляли.
Проти судді з Волині, яка шкодувала п'яних водіїв, відкрили дисциплінарну справу
Вища рада правосуддя відкрила дисциплінарну справу відносно судді Олени Ковальчук, яка працює у Турійському районному суді
У скарзі зазначено, що вона, розглядаючи понад два десятки адміністративних справ щодо водіїв, які їздили нетверезими за кермом, жодного не покарала позбавленням права керування.
Про це йдеться в ухвалі Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 7 квітня 2025 року, пише «Сила правди».
«Відкрити дисциплінарну справу стосовно судді Каланчацького районного суду Херсонської області Ковальчук Олени Валеріївни (відрядженої до Турійського районного суду Волинської області», – йдеться в ухвалі.
Олена Ковальчук з 2009 року працювала суддею Каланчацького районного суду Херсонської області, який нині тимчасово окупований. З травня 2022 року рішенням голови Верховного Суду її відрядили до Турійського районного суду Волині.
Справу щодо неї відкрили після попередньої перевірки скарги юристки громадської організації «Автомайдан» Тетяни Чижик. Правниця звернула увагу на те, що представниця Феміди у 2022–2024 роках, розглядаючи адмінсправи щодо водіїв, яких затримали, коли вони були за кермом напідпитку, часто призначала їм лише штрафи. Хоча відповідна санкція частини 1 статті 130 Кодексу України про адмінпорушення безальтернативно встановлює і штраф, і позбавлення на рік права керування транспортними засобами. Тобто суддя неодноразово пом’якшувала санкцію. Типове рішення, за яким Ковальчук призначала лише штраф, скаржниця виявила у 22-х її постановах.
«Звільняючи від покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами на один рік особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, що становить високу суспільну небезпеку, як вважає скаржник, суддя мала застосувати особливо переконливі аргументи, щоб зовнішні спостерігачі були переконані у справедливості судового розгляду», –
йдеться в документах Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя.
У матеріалах попередньої перевірки сказано, що у згаданих 22 справах про адмінправопорушення суддя Ковальчук також не застосувала вимоги іншої статті КУпАП – 33-ї. А вона забороняє при накладенні стягнення саме за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху враховувати особливості того порушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.
Наприклад, 26 квітня 2025 року суддя Олена Ковальчук розглянула матеріали поліції про водія автівки «Citroen», який улітку 2023 року був затриманий, бо, будучи п’яним, серед ночі їхав вулицею Турійська. Результат огляду водія приладом «Драгер» показав 1,37 проміле алкоголю в крові, що у майже 7 разів вище від допустимої в Україні норми. Затриманий на гарячому водій просив суд суворо його не карати і не позбавляти права керування. Ковальчук при ухваленні рішення повважала, що слід призначити адмінстягнення без позбавлення права керування. Відтак водію присудили сплатити 17 тисяч гривень штрафу.
Серед інших постанов судді про покарання винятково у формі штрафу є рішення щодо водія «Audi 100», якого затримали в лютому торік у Турійську, бо він керував машиною у нетверезому стані. Цей діагноз підтвердили під час огляду у місцевій лікарні. Водій свою вину визнав, розкаявся і пояснив, що напередодні вживав алкоголь, тож чому тест на наступний день показав такий результат не знає. Але просив призначити найменше стягнення, оскільки працює водієм і у разі позбавлення його права керувати транспортним засобом буде позбавлений можливості утримувати свою сім’ю. Суддя Ковальчук врахувала вказані обставини, а також те, що дії водія «не спричинили істотної шкоди громадським або державним інтересам». У підсумку представниця Феміді вирішила, що покарання у виді штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами буде необхідним і достатнім.
У низці інших постанов, у яких Ковальчук теж присудила водіям по 17 тисяч штрафу, згадуються прохання кермувальників не позбавляти їх водійських прав, оскільки вони, приміром, мають хворих рідних, яких потрібно возити в лікарню, або заробляють як водії на прожиття. В одній зі справ суддя покарала водія так само лише штрафом, хоч той раніше неодноразово притягувався до адмінвідповідальності, тобто мав однозначно отримати набагато суворіше покарання. На виправдання Олена Ковальчук пояснила, що ці обставини їй не були відомі, адже вона працює в Турійському райсуді лише з весни 2022-го.
Суддя Ковальчук під час попереднього розслідування щодо скарги на неї пояснила, що «метою покарання є не лише кара, а й виправлення особи та запобігання новим злочинам». Олена Ковальчук підкреслила, посилаючись на міжнародно-правові норми, що покарання не має на меті завдати особі фізичних страждань або принизити її людську гідність. Суддя зазначила, що у кожному конкретному випадку вона оцінювала документи, що надавались особами.
Врешті, члени Першої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя вирішили, що наведені в дисциплінарній скарзі Тетяни Чижик та встановлені фактичні обставини можуть свідчити про ознаки дисциплінарного проступку, що призвело до істотних негативних наслідків, – тож відкрили справу.
За розслідуванням «Сили правди» про те, як волинські суди карали нетверезих водіїв у 2022-му, Олена Ковальчук потрапила у ТОП-5 суддів з Волині, з якими порушникам правил дорожнього руху «щастило». Того року вона винесла 41 постанову в цій категорії справ. З них про призначення штрафу і позбавлення водійських прав – 25. 10 справ закрила через відсутність правопорушення, а 4 – через пропущені строки.
Ім’я Олени Ковальчук на Волині відоме також, зокрема через кримінальну справу проти посадовців лісової галузі Волині за незаконні рубки на території заказників. Саме ця суддя закрила справу проти трьох чиновників, яких звинувачували у незаконній видачі дозволів на проведення рубок на території заказників «Озерянський» та «Осівський», що спричинило збитків на понад 17 мільйонів гривень.
У 2022-му «Сила правди» також аналізувала, хто із суддів місцевих судів Волині отримав матеріальну допомогу на оздоровлення напередодні та після повномасштабного вторгнення Росії: у списку із 74 осіб було і прізвище Олени Ковальчук, яка саме того року переїхала на Волинь.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: На Волині патрульні гналися за мотоциклістом.
