Єзуїт спроектував кілька волинських костьолів
24 січня 1692 року народився польський архітектор, скульптор, різьбяр і художник доби пізнього бароко Павел Гіжицький
Сергій НАУМУК
18-річним юнаком він вступив в орден єзуїтів, вивчав філософію й теологію у Любліні, Сандомирі та Кракові. Був місіонером у Ковелі (1726 р.), Полонному (1726–1728), Бресті (1729), Луцьку (1730), Володимирі та Кременці (від 1731-го).
Ймовірно, що архітектором став тільки завдяки приватним урокам та власному талантові. Припускають, що Гіжицький був учнем іншого відомого зодчого — Каспера Бажанки. Працював здебільшого на Волині та Галичині, був автором кількох десятків храмів у Самборі, Кременці, Житомирі, Корці, іконостаса греко-католицької церкви у Підгірцях тощо. Деякі дослідники твердять, що Павел Гіжицький у 1744 році брав участь у перебудові церкви Почаївського монастиря. Інші вважають, що це хибна інформація: того року за його порадою тільки розібрали каплицю, яка примикала із заходу до церкви.
Водночас Гіжицький створював чимало поховальних декорацій, зокрема волинської каштелянової Ядвіги Загоровської в луцькому костелі єзуїтів.
Для нас же цікавіше, що Павел Гіжицький дотичний до кількох храмів у межах сучасної Волині. Він автор костелу і кляштору бернардинів у Луцьку (нині Свято-Троїцький собор УПЦ КП). Він же керував перебудовою костелу та кляштору домініканців у Старому Чорторийську тепер Маневицького району (нині Свято–Хрестовоздвиженський храм та однойменний монастир УПЦ МП).
За деякими джерелами, його дітищем є костел єзуїтів у Володимирі–Волинському (зараз кафедральний собор Різдва Христового УПЦ КП).
А ще цей архітектор спроектував церкву Різдва Богородиці у Піддубцях, споруджену, вочевидь, завдяки фундушеві великого гетьмана литовського Михайла Казимира Радзивілла.
Польський дослідник історії архітектури Анджей Бетлей твердить, що цей єзуїт був також автором костелу в Порицьку (нині Павлівка Іваничівського району). Мовляв, споруда явно відповідає стилю Гіжицького. Помер Павел Гіжицький у Кременці 28 січня 1762 року.
На фото: церква Різдва Богородиці у Піддубцях, спроектована Павелом Гіжицьким.
Інші цікаві факти про 24 січня читайте у нашій рубриці «Доброго дня вам, люди!» – http://volyn.com.ua/category/1963-dobrogo-dnya-vam-lyudi .