МОЗ повідомив, які ліки, де та як можна одержати безплатно - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.53 € 31.08

МОЗ повідомив, які ліки, де та як можна одержати безплатно

У будь-якому випадку потрібен рецепт від лікаря

Опубліковано список ліків, які українці отримають безоплатно «Доступні ліки» – це програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість його життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смертності.Програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати БЕЗОПЛАТНО або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет 2 типу.Як повідомили УНІАН у МОЗ, програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати БЕЗОПЛАТНО або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет 2 типу.


Перелік лікарських засобів, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», можна знайти у Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, на сайті Міністерства охорони здоров’я Перелік аптек, що беруть участь у програмі, шукайте на сайтах органів місцевої влади. Перелік регулярно оновлюватиметься.


Які ліки (діюча речовина) входять до програми?


Серцево-судинні захворювання: Аміодарон (Amiodarone), Амлодипін (Amlodipine), Атенолол (Atenolol), Верапаміл (Verapamil), Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide), Спіронолактон (Spironolactone), Фуросемід (Furosemide), Дигоксин (Digoxin), Еналаприл (Enalapril), Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate), Карведілол (Carvedilol), Клопідогрель (Clopidogrel), Метопролол (Metoprolol), Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate), Симвастатин (Simvastatin), Бісопролол (Bisoprolol).


Бронхіальна астма: Беклометазон (Beclometasone), Будесонід (Budesonide), Сальбутамол (Salbutamol).


Діабет ІІ типу: Метформін (Metformin), Гліклазид (Gliclazide).


Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню – це перелік із 21 препаратів, які входять до програми «Доступні ліки» і включає в тому числі інформацію про: - міжнародну непатентовану назву - торгівельні назви - форму випуску - сила дії (дозування) - виробника - оптово-відпускну ціну дози за упаковку, грн.


Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні препарати у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі середньої ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб в Україні, а також ціну, яку повністю відшкодовує держава. Реєстр також містить стовпчик «Розмір відшкодування за упаковку, грн.». Держава компенсує вартість лікарського засобу за найнижчою ціною, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Саме такий препарат пацієнт отримає безкоштовно.


Препарат, ціна на який не перевищує граничну оптово-відпускну ціну, пацієнт може отримати доплативши лише різницю між розміром відшкодування за упаковку та фактичною ціною препарату. Референтне ціноутворення дозволить знизити ціни на основні лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів.


Як пацієнт може отримати ліки за програмою «Доступні ліки»? Лікар виписує пацієнту рецепт на лікарський засіб вказуючи непатентовану назву (МНН) (діючу речовину ліків). Без рецепта ліки за програмою «Доступні ліки» отримати не можливо. На кожну призначену лікарем МНН має бути виписаний окремий рецепт. З цим рецептом пацієнт іде до аптечного закладу, що бере участь у програмі “Доступні ліки”.


В аптеці пацієнту пропонують декілька торгових марок, які містять, наприклад, МНН “Бісопролол”. Пацієнт вирішує, яку торгову марку придбати: ТМ1, ТМ2, ТМ3, ін. Якщо, наприклад, ТМ2 – визначений, як лікарський засіб з найменшою вартістю, тоді пацієнт отримає його безкоштовно. А за ТМ3 пацієнту доведеться доплатити – фактично різницю між ціною ТМ1 та ТМ3. 


Якщо ТМ1 не підпадає під програму «Доступні ліки», тому що його ціна за добову дозу перевищує максимально дозволену Реєстром гранично оптово-відпускних цін (3,33 грн за дозу у порівнянні з 0,73 грн за дозу у 5 референтних країнах). Вартість цих ліків держава не відшкодовує. Пацієнти можуть звертатися на гарячу урядову лінію 15-45.