Завтра в Музеї волинської ікони презентують 280-річну унікальну пам’ятку - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.67 € 31.29

Завтра в Музеї волинської ікони презентують 280-річну унікальну пам’ятку

Йдеться про ікону «Христос у потирі» 1737 року

Завтра, 11 квітня, о 14 годині у Музеї волинської ікони відбудеться презентація ікони «Христос у потирі» 1737 року, що на днях повернулася після реставрації у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України. Художник-реставратор Ольга Фролова.


На страсному тижні, коли  згадується Тайна Вечеря, страждання, розп'яття і поховання Ісуса Христа, Музей волинської ікони презентує унікальну пам’ятку доби бароко «Христос у потирі» 1737 року. Ікона була занотована у фондах Волинського краєзнавчого музею під час звірки експонатів 1974 року.Ікона має точну дату написання «Року Божого 1737 місяця марта дня 26».Композиція «Христос у потирі» представляє Євхаристію як Тіло і Кров Христа. Сюжет зустрічається у гравюрах та на українському церковному начинні, що використовується під час таїнства Євхаристії: на покрівцях, воздухах, дискосах, чашах і на жертовниках.


В українському сакральному малярстві XVII—XVIII ст. євхаристійна іконографія спиралася на художні прийоми, вироблені у західноєвропейському мистецтві. Українські майстри сприймали західні впливи, не копіюючи, а творчо переосмислюючи їх у власній мистецькій творчості, дотримуючись визначальних засад українського сакрального мистецтва.


Волинський іконописець при створення ікони використав мотиви українських гравюр. Проте «Христос у потирі» є винятковим твором за своєю композиційною побудовою та алегоричним змістом. Ікона насичена символічними зображеннями, які розповідають про останні дні земного буття Ісуса Христа, його страждання і смерть: глек з мискою, півень, стовп, батіг, тростина, плат Вероніки, спис з губкою, копіє, цвяхи, терновий вінець, червона багряниця, гральні кості та інш. Ікона має точну дату написання «Року Божого 1737 місяця марта дня 26».


Після презентації відвідувачі зможуть побачити ікону у постійній експозиції музею.