На ювілей музею у Маневичі приїхали гості із Канади та США - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.30 € 30.83
На ювілей музею у Маневичі приїхали гості із Канади та США

Волинь-нова

На ювілей музею у Маневичі приїхали гості із Канади та США

Нещодавно у Маневичах відбулися заходи з нагоди 50-річчя створення Маневицького краєзнавчого музею

У рамках заходів пройшов семінар-практикум директорів комунальних та громадських музеїв Волинської області, на якому були презентовані музейні проекти міжнародної організації «Українсько-єврейська зустріч», реконструкція історичних подій 1914 та 1942 років та круглий стіл «Стан і перспективи консервації і музеєфікації Маневицького човна».

З ювілеєм колектив Маневицького музею на урочистій академії привітали представники влади, духовенства, народний депутат України Ірина Констанкевич, працівники освіти, культури, музеїв, друзі та колеги. Директор музею Петро Хомич окрім різних подяк за поданням ГО «Сумління» отримав нагороду – медаль «За дослідження історії».

Слово має Алті Родал
Слово має Алті Родал

 Двомовний альбом «Тисячоліття єврейської історії та культури в Україні» презентувала співголова міжнародної організації «Українсько-єврейська зустріч» Алті Родал (Канада).

Двомовний альбом «Тисячоліття єврейської історії та культури в Україні» презентувала співголова міжнародної організації «Українсько-єврейська зустріч» Алті Родал (Канада). Народилася вона у Чернівцях після Другої світової війни, але у віці 4 місяці родина забрала її на Захід. У 2001 році вперше приїхала в Україну. Знайшла біля Чернівців братську могилу, де поховані члени її родини. Тоді ж підготувала 20-ти годинний документальний фільм – свідчення старожилів і очевидців про трагедію буковинських євреїв. У 2007 році Алті стала співорганізатором міжнародної організації «Українсько-єврейська зустріч», що організовує дослідження єврейської історії України, проводить зустрічі з провідними науковцями, фестивалі українсько-єврейської культури. У 2015 році організація спільно з урядом Канади підготувала пересувну виставку «Тисячоліття єврейської історії та культури в Україні (від давнини до 1914 року)». Виставка складається з 4-х частин і 36 стендів, що висвітлюють історію євреїв в Україні. Її супроводжують музичні записи із етнографічних експедиції 1912-1914 років, що збереглися на воскових дисках у фондах Національної бібліотеки України ім.В .Вернадського у Києві.

Джоел Сюзел уже не вперше відвідує землю своїх батьків
Джоел Сюзел уже не вперше відвідує землю своїх батьків

 Одним із проектів організації є також спільна робота з Джоелом Сюзелом (США) над міжнародним проектом «Моя земля – земля моїх батьків». Джоел вперше приїхав до України в 2010 році. У Маневичах народився і жив його батько – Шеппе. До 1941 року у Маневичах проживало 4 тис. євреїв. Лише 160 з них вижили під час Голокосту. Серед них був і батько Джоела, 14-річний юнак, який уникнув розстрілів і влився у партизанський загін в урочищі «Кухів Груд». У 2010 році він познайомився з Петром Хомичем і разом вони за підтримки організації Алді Родал створили виставку «Моя земля – земля моїх батьків», що висвітлює повсякденне життя євреїв Волині до трагедії. На IV музейному фестивалі 2015 році у Дніпропетровську виставка зайняла перше місце серед музейних проектів. Нині вона суттєво доповнена і передана багатьом музеям та установам Волинської області.

До 1941 року у Маневичах проживало 4 тис. євреїв. Лише 160 з них вижили під час Голокосту.

Видання про синагоги Волині
Видання про синагоги Волині

 Видання Сергія Кравцова та Володимира Левчика «Синагоги України. Волинь» у двох томах під час заходів презентувала представник «Центра єврейського мистецтва» Єрусалимського університету (Ізраїль) Анна Березіна. У дослідження презентовано історію 39 існуючих та 302 знищених синагог у 23-х містах і селищах Волині, історія єврейських громад, міжетнічні стосунки. Вона також зазначила, що синагога у Луцьку має світове значення, збудована за краківським взірцем – як своєрідний «натяк» на королівський статус середньовічного міста, синагога у Крем’янці – подібна до католицького храму. Деякі новаторські ідеї християнських архітекторів синагог на Волині розповсюдились по всьому світу. Їх вплив бачимо у синагогах на сході України, в Білорусі, в Амстердамі, Ліссабоні тощо.

У 2018 році будуть виділені кошти на будівництво приміщення для консервації і дослідження відомого маневицького човна-моноксила.

Під час заходів представники влади та народний депутат України Ірина Констанкевич засвідчили, що у 2018 році будуть виділені кошти на будівництво приміщення для консервації і дослідження відомого маневицького човна-моноксила. Київський реставратор Олександр Закусило, оглянувши човен, запропонував забезпечити його зимування тимчасовим накриттям. Спеціаліст наголосив на тому, що не дивлячись на можливість появи грибка, на сьогоднішній день, є всі можливості для збереження унікальної пам’ятки європейського рівня. Наразі тривають процедури підписання договорів Маневицького музею з Національним реставраційним центром України стосовно методичного забезпечення та консервації пам’ятки.

 

 

Олексій ЗЛАТОГОРСЬКИЙ