
Вступ до вишу 2018: все, що потрібно знати
Відповіді Міністерства освіти і науки на найпоширеніші запитання щодо вступу до закладів вищої освіти на освітній рівень бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань, пошироює Освіта.
ЗНО з яких предметів потрібні для вступу на обрані мною спеціальності? - (найпопулярніші питання, передає Освіта.ua)
Перелік конкурсних предметів, творчих заліків та творчих конкурсів для вступу на навчання до конкретного закладу вищої освіти та конкурсних пропозицій можна знайти у Правилах прийому на навчання до закладу освіти. Для вступників на базі повної загальної середньої освіти, на місця державного та регіонального замовлення, загальний перелік конкурсних предметів, зокрема, творчих заліків та творчих конкурсів наведено у додатку 4 до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2018 році.
Які документи мені потрібно буде подати для вступу до вишу?
Вступники, які подають заяви в електронній формі, реєструють особистий електронний кабінет на інтернет-сайті за електронною адресою: https://ez.osvitavsim.org.ua/.
Під час реєстрації вступник зазначає такі дані: адресу електронної пошти, до якої має доступ (вказана адреса буде логіном для входу до особистого електронного кабінету; пароль для входу до особистого електронного кабінету); номер, пін-код та рік отримання сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання; серію та номер атестата про повну загальну середню освіту; середній бал додатка до вказаного атестата.
У разі наявності кількох сертифікатів, зазначається один із них на вибір вступника.
Відповідно до пунктів 7-8 розділу VI Умов прийому, під час подання заяви в паперовій формі вступник пред’являє особисто оригінали:
документа, що посвідчує особу; військового квитка або посвідчення про приписку - для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством);
документа державного зразка про раніше здобутий освітній ступінь (освітньо-кваліфікаційний рівень), на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;
сертифіката (сертифікатів) зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти) або екзаменаційного листка єдиного фахового вступного випробування (у визначених цими Умовами випадках);
документів, які підтверджують право вступника на зарахування за співбесідою, на участь у конкурсі за результатами вступних іспитів та/або квотою-1, квотою-2 або квотою-3 на основі повної загальної середньої освіти, на участь у конкурсі за іспитами при вступі для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, магістра (освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста) за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право» (за наявності).
Творчі конкурси проводяться у кілька сесій з 14 до 26 липня включно;
вступні іспити - з 21 до 26 липня включно;
співбесіди - з 21 до 23 липня включно.
До заяви, поданої в паперовій формі, вступник додає наступні документи:
копію документа, що посвідчує особу;
копію військового квитка або посвідчення про приписку до призовної дільниці – для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством)
копію документа державного зразка про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і копію додатка до нього;
копію сертифіката (сертифікатів) зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти) або екзаменаційного листка єдиного фахового вступного випробування (у визначених цими Умовами випадках);
чотири кольорові фотокартки розміром 3 х 4 см.
Перелік документів, необхідних для вступу, зокрема, додаткових, якщо це викликано особливостями вступу на певну спеціальність чи конкурсну пропозицію, встановлюють заклади вищої освіти у своїх Правилах прийому.
Вступники, які проходять творчі конкурси, допускаються до участі в них за наявності оригіналу документа, що посвідчує особу, та сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання (за наявності).
Інші копії документів подаються вступником, якщо це викликано особливими умовами вступу на відповідні конкурсні пропозиції, установлені законодавством, у строки, визначені для прийому документів.
Чи потрібно для вступу подавати медичну довідку?
В Умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2018 році не передбачено подання для вступу на базі повної загальної середньої освіти медичної довідки. Однак, згідно з абзацом 4, пункту 8, розділу VI цих Умов: «Заклади вищої освіти у своїх Правилах прийому встановлюють перелік документів (у тому числі додаткових), необхідних для вступу, якщо це викликано особливостями вступу на певну спеціальність чи конкурсну пропозицію».
Тому необхідність подання довідки варто уточнити у приймальній комісії обраного закладу вищої освіти.
Сертифікати ЗНО яких років можна подавати 2018 року для вступу до ЗВО?
У 2018 році приймаються сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання 2016, 2017 та 2018 років, крім оцінок з англійської, французької, німецької та іспанської мов. Оцінки з англійської, французької, німецької та іспанської мов приймаються лише із сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року.
Коли почнеться прийом документів для вступу на бакалавра (магістра медичного,фармацевтичного та ветеринарного спрямувань) і до якого числа можна буде подати заяву?
Для вступу на перший курс для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти за денною формою навчання:
реєстрація електронних кабінетів вступників, завантаження необхідних документів розпочинається 02 липня та закінчується о 00 годині 25 липня;
медичні огляди та інші доконкурсні процедури, якщо це викликано установленими законодавством особливими умовами конкурсного відбору за відповідними конкурсними пропозиціями, проводяться до 11 липня;
прийом заяв та документів розпочинається 12 липня, крім вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання), військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закінчується о 00 годині 20 липня для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів; о 18.00 годині 26 липня - для осіб, які вступають тільки на основі сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання;
творчі конкурси проводяться у кілька сесій з 14 до 26 липня включно;
вступні іспити проводяться з 21 до 26 липня включно;
співбесіди проводяться з 21 до 23 липня включно.
Вступ на перший курс на основі повної загальної середньої освіти за іншими (крім денної) формами навчання за державним або регіональним замовленням, строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання, та за рахунок цільових пільгових державних кредитів здійснюється у ті ж строки, що вказані вище.
Строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання за рахунок коштів фізичних та/або юридичних осіб визначаються Правилами прийому ЗВО, водночас прийом документів починається не раніше 12 липня, тривалість прийому документів становить не більш як 30 днів, зарахування проводиться не пізніше ніж через 15 днів після завершення прийому заяв та документів, протягом яких проводиться конкурсний відбір.
Як мені дізнатись, скільки бюджетних місць виділено на ту спеціальність, на яку я хочу вступати?
Максимальний обсяг бюджетних місць на спеціальність у межах закладу вищої освіти (з можливим розбиттям на конкурсні пропозиції) публікується на офіційних сайтах закладів вищої освіти. Загальна кількість місць на закриті конкурсні пропозиції також публікується на сайтах ЗВО.
Також звертаємо увагу на те, що для спеціальностей, що входять до Переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка (додаток 2 до Умов прийому у 2018 році) заклади вищої освіти можуть встановлювати кваліфікаційний мінімум державного замовлення – мінімальну кількість вступників, які здобули право навчатись на місцях державного замовлення, при якій буде відкрито набір на відповідну конкурсну пропозицію.
Якщо раніше я вже здобув вищу освіту безоплатно, то чи можу я отримати ще одну вищу освіту за іншою спеціальністю також безоплатно?
Відповідно до Умов прийому 2018 громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі згідно із стандартами вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває ВПЕРШЕ за кошти державного або місцевого бюджету.
Також в Умовах прописано, що громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю у державних та комунальних закладах вищої освіти:
якщо за станом здоров’я вони втратили можливість виконувати службові чи посадові обов’язки за отриманою раніше кваліфікацією, що підтверджується висновками медико-соціальної експертної комісії, та в інших випадках, передбачених законом;
якщо вони мають направлення на навчання, видане державним (регіональним) замовником відповідно до законодавства.
Чи можу я одночасно вступити на навчання за двома різними спеціальностями, у два різні заклади вищої освіти?
Так, Ви можете навчатися за кількома спеціальностями (напрямами підготовки, спеціалізаціями, освітніми програмами) та формами навчання в одному або різних закладах вищої освіти, за умови, що тільки одна з них за державним (регіональним) замовленням або за рахунок цільових пільгових державних кредитів.
Якщо я закінчив навчання за рівнем молодшого спеціаліста за кошти держбюджету, чи можу я вступити на бакалавра на бюджетну форму?
Так.
Якщо я певний час провчився у виші за кошти держбюджету, але тепер хочу вступати на цей самий рівень освіти за іншою спеціальністю, чи можу я знову претендувати на бюджетне місце?
Так, за умови відшкодування до державного або місцевого бюджету коштів, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, відповідно до Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року № 658.
Як мені подати заяву на вступ до ЗВО на бакалавра (магістра медичного,фармацевтичного та ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти?
Вступники для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти подають заяви в електронній формі (крім окремих ситуацій – див. відповідь на питання 15).
Для подачі заяви в електронній формі потрібно заповнити електронну форми в режимі онлайн. Більше інформації читайте у Порядку подання та розгляду заяв в електронній формі на участь у конкурсному відборі до закладів вищої освіти України у 2018 році.
Хто має право подавати паперові заяви на бакалавра (магістра медичного,фармацевтичного та ветеринарного спрямувань)?
У паперовій формі подають вступники:
для реалізації права на вступ за співбесідою, за результатами вступних іспитів з конкурсних предметів у закладі вищої освіти та/або квотою-1, квотою-2, квотою для іноземців відповідно до цих Умов;
для реалізації права на повторне безоплатне здобуття освіти за бюджетні кошти відповідно до цих Умов;
для реалізації права на першочергове зарахування відповідно до цих Умов;
за наявності розбіжностей у даних вступника в Єдиній базі (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, стать, громадянство тощо) і в атестаті про повну загальну середню освіту та у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання;
у разі подання іноземного документа про освіту;
у разі подання документа про повну загальну середню освіту, виданого до запровадження фотополімерних технологій їх виготовлення;
у разі неможливості зареєструвати електронний кабінет або подати заяву в електронній формі з інших причин, що підтверджено довідкою приймальної комісії закладу вищої освіти.
Також звертаємо увагу на те, що наказом МОН від 23.04.2018 року № 409 внесено зміни до Умов прийому у 2018 році, зокрема, у пункті 8 розділу VІІ визначається: «Призерам та переможцям чемпіонату Європи та чемпіонату світу, переможцям чемпіонатів України (з олімпійських видів спорту) при вступі на навчання за спеціальностями 014 «Середня освіта (Фізична культура)» та 017 «Фізична культура і спорт» останній доданок встановлюється рівним 10, а якщо конкурсний бал вступника при цьому перевищує 200, він встановлюється таким, що дорівнює 200». Вступники, які бажають скористатися цим правом, повинні подавати документи у паперовій формі.
Скільки можна подати заяв на бюджетну і контрактну форми навчання на основі повної загальної середньої освіти?
Вступники можуть подати до семи заяв на місця державного та регіонального замовлення в закритих (фіксованих) та відкритих конкурсних пропозиціях. Кількість заяв на контрактну форму навчання не обмежується.
На скільки спеціальностей і в скільки вишів можна подати заяви на бюджетну і контрактну форми навчання?
Вступники можуть подати заяви не більш ніж з чотирьох спеціальностей на місця державного та регіонального замовлення. Кількість заяв на спеціальності на контрактну форму навчання не обмежується.
Що таке конкурсний бал і як він розраховується?
Для вступу на перший курс для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) на основі повної загальної середньої освіти за формулою:
Конкурсний бал (КБ) = К1*П1 + К2*П2 + К3*П3 + К4*А + К5*ОУ, де
П1, П2 - оцінки зовнішнього незалежного оцінювання або вступних іспитів з першого та другого предметів;
П3 - оцінка зовнішнього незалежного оцінювання, вступного іспиту з третього предмета або творчого конкурсу;
А - середній бал документа про повну загальну середню освіту, переведений у шкалу від 100 до 200 балів відповідно до таблиці переведення середнього бала документа про повну загальну середню освіту, обрахованого за 12-бальною шкалою, в шкалу 100-200 (додаток 5);
ОУ - бал за успішне закінчення у рік вступу підготовчих курсів закладу вищої освіти для вступу до нього за шкалою від 100 до 200 балів при вступі на спеціальності (спеціалізації), зазначені в Переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка (додаток 2).
Невід’ємні вагові коефіцієнти К1, К2, К3, К4, К5 встановлюються закладом вищої освіти з точністю до 0,01: К1, К2, К3 встановлюються на рівні не менше 0,2 кожний; у разі проведення творчого конкурсу К3 не повинен перевищувати 0,25 (0,5 - для спеціальностей галузі знань 02 «Культура і мистецтво» та спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»); К4 не може перевищувати 0,1; К5 не може перевищувати 0,05.
Сума коефіцієнтів К1, К2, К3, К4, К5 для кожної конкурсної пропозиції має дорівнювати 1.
Чи встановлюється цього року мінімальний прохідний бал на якісь спеціальності?
Кожен заклад вищої освіти може в Правилах прийому встановлювати мінімальний прохідний бал на ту чи іншу конкурсну пропозицію, однак на певні спеціальності (221 «Стоматологія», 222 «Медицина», 228 «Педіатрія») відповідно до Умов прийому у 2018 році мінімальний бал встановлюється не менш як 150 балів з другого та третього конкурсних предметів.
Що таке творчий залік?
Творчий залік може проводитись для допуску до участі у конкурсному відборі на спеціальності, для яких він передбачений (див. Додаток 4 Умов прийому у 2018 році).
Творчий залік (для вступу на місця державного та регіонального замовлення) може проводитись для таких спеціальностей:
014.11 Середня освіта (Фізична культура);
014.12 Середня освіта (Образотворче мистецтво);
014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво);
022 Дизайн (крім спеціалізацій, для яких передбачено проведення творчого конкурсу);
061 Журналістика.
Коли складати творчі заліки?
Творчі заліки проводяться з 01 лютого до дня завершення прийому документів на відповідну конкурсну пропозицію.
Чи обов’язково потрібно виставляти пріоритетність?
Так, для участі у конкурсному відборі на місця державного та регіонального замовлення на відкриті та закриті конкурсні пропозиції на основі повної загальної середньої освіти, а також для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право».
Чи можна змінити пріоритетність?
Ні, зазначена вступником пріоритетність заяв не може бути змінена.
Якщо я скасую заяву з першою пріоритетністю, то чи буде наступна заява рахуватися за першою пріоритетністю?
У такому випадку наступна за пріоритетністю заява буде оброблятися системою на рівні заяви з першою пріоритетністю інших вступників.
Якщо я подавав документи лише на бюджет, але не пройшов, чи запропонують мені контрактне місце?
Якщо при подання заяві на відкриті та закриті (фіксовані) конкурсні пропозиції Ви зазначили варіант «претендую на участь у конкурсі на місце державного або регіонального замовлення і на участь у конкурсі на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб у випадку неотримання рекомендації за цією конкурсною пропозицією за державним або регіональним замовленням», то відповідно до конкурсної ситуації та з урахуванням Вашого конкурсного бала, Вам може бути запропоноване контрактне місце.
