
Для обвинувачення Палія у скоєнні воєнних злочинів немає достатніх доказів, тому до суду справа, імовірно, не дійде.
Фото: НВ
Із США до Німеччини депортували 95-річного українця - колишнього охоронця концтабору
Його звати Яків Палій. Він служив у підрозділі, який здійснював численні злочини. Обманом потрапивши до США, він жив у будинку, що раніше належав польським євреям, які пережили Голокост
Після війни Палій підтримував дружні стосунки з іншими нацистськими охоронцями, які теж переїхали в США, приховавши своє минуле. Спеціальний підрозділ Мін'юсту США, який розшукував нацистських злочинців, зайнялося його пошуком після того, як у 1989 році інший нацистський охоронець розповів про нього канадській владі. Слідчі запросили у Росії та інших країн записи про Палія і вперше зустрілися з ним особисто у 1993 році, пише НВ.
Лише у 2001 році він визнав, що був охоронцем у Травниках і служив у батальйоні СС Стрейбела. Однак він заявляє, що не причетний до воєнних злочинів.
У 2003 році рішенням американського суду Палій був позбавлений громадянства США. Через рік було винесене рішення про його депортацію. Однак Палій ніколи не був німецьким громадянином, а Польща і Україна відмовилися його прийняти.
У 2003 році рішенням американського суду Палій був позбавлений громадянства США через те, що обманом отримав його - не зізнався, що був наглядачем у таборі. Через рік було винесене рішення про його депортацію. Однак Палій ніколи не був німецьким громадянином, а Польща і Україна відмовилися його прийняти.
Через це він продовжував жити у своєму будинку у Нью-Йорку в районі Квінс разом із дружиною Марією, якій зараз 86 років. Цей факт обурив єврейську громаду Нью-Йорка, яка регулярно проводила акції протесту біля його будинку.
За словами німецьких прокурорів, для обвинувачення Палія у скоєнні воєнних злочинів, схоже, немає достатніх доказів, тому до суду справа, імовірно, не дійде.
Американська влада стали рішучіше домагатися депортації Палія після приходу до влади Дональда Трампа. Посол США у Німеччині Річард Гренелл, повідомив, що про депортацію вдалося домовитися після кількох тижнів переговорів, які були складними. Труднощі були пов'язана з тим, що Палій ніколи не був громадянином Німеччини, а після втрати громадянства США, у нього не залишилося громадянства ніякої країни. Проте Німеччина визнала «моральне зобов'язання» прийняти його як особу, яка служила «в ім'я Німеччини».
21 серпня канал ABC оприлюднив відео, на якому зафіксовано, як Палія, загорнутого в біле простирадло, виносять на ношах з його будинку у Квінсі і вивозять на автомобілі швидкої допомоги. На питання журналіста про те, чи є він нацистом, Палій не відповів.
21 серпня літак, на борту якого був Яків Палій, приземлився в німецькому місті Дюссельдорфі. Місцева влада в районі Варендорф повідомила, що його доставлять у будинок для літніх людей у місті Ален.
За словами німецьких прокурорів, для обвинувачення Палія у скоєнні воєнних злочинів, схоже, немає достатніх доказів, тому до суду справа, імовірно, не дійде.
