Курси НБУ $ 41.77 € 48.87

СИРОТА НА РОЗДОРІЖЖІ

Допоможімо їй знайти своє місце в житті

Повертаючись до надрукованого

Анастасія ФІЛАТЕНКО

Готуючи до газети матеріал, який було опубліковано 26 травня під заголовком «Важко сироті стати студентом», можна було подумати, що відгукнуться грошовиті люди, щоб платити за навчання студента-сироти, можливо, зголосяться ті, хто хотів би виділити кошти на спорудження гуртожитку для студентів-сиріт в обласному центрі, подбає про роботу вже дипломованих фахівців-сиріт, більш уважно у приймальних комісіях — як вузів різних рівнів акредитацій, так і профтехучилищ — будуть ставитися до дітей-сиріт. Адже і новий уряд, і Президент України Віктор Ющенко з тривогою говорили і говорять про те, що в Україні нині бездоглядних дітей більше, ніж у повоєнні роки. Не секрет, що «помолоділи» колонії і тюрми. І ще більш прикро те, що за гратами опиняється великий відсоток саме дітей-сиріт та позбавлених батьківської опіки.
На превеликий жаль, жодного позитивного відгуку, пропозицій від тих людей, на допомогу яких розраховували і в обласному відділенні Дитячого фонду, і в школах-інтернатах для дітей-сиріт та позбавлених батьківської опіки — у Володимирі-Волинському та Люблінці, редакція так і не отримала, як і названі установи. Зате знайшлися дуже амбітні люди, які почали спростовувати виступ газети, хоч йшлося в ньому про реальні речі. Зокрема, дуже образився на газету відповідальний секретар приймальної комісії Волинського державного університету імені Лесі Українки Олександр Семенов за те, що в статті було сказано про неуважне ставлення комісії до сироти Людмили Павчук.
Але ось що розповів журналістові з приводу цього вже після публікації заступник голови обласної ради Василь Струк. Людмила, в родині якої, окрім неї, ще двоє сиріт, першого разу при вступі не пройшла по конкурсу і змушена була перейти на платне навчання. Але де ж узяти гроші, шоб платити за нього? За перший семестр заплатили з позабюджетного фонду обласної ради, за другий — Василь Струк знайшов спонсора. Дівчина вчилася на відмінно. Їй вирішили «допомогти» на факультеті — порадили забрати документи і вступати ще раз на перший курс вже на державне замовлення. І що ж ви думаєте — знову вона не пройшла по конкурсу. А, значить, у дівчини шлях був один — продовжити навчання, але знову ж таки за плату. Після цього Василь Струк особисто їздив до міністра освіти і науки з проханням виділити додаткове місце, що й було зроблено.
Там же, у публікації, було сказано з посиланням на керівників Володимир-Волинської школи-інтернату для дітей-сиріт та позбавлених батьківської опіки — директора Валентина Вірковського і його заступника Марії Карпук — таке: «А от керівництво Володимир-Волинського технікуму жодного випускника сирітської школи не бере на навчання. Ніби це приватна вотчина директора і закон не для нього?». Невдовзі редакція отримала гнівного листа, підписаного заступником директора з виховної роботи Галиною Пєстишевою. «Цей домисел, ця неправда, цей наклеп, говорилося в ньому, глибоко схвилювали і обурили весь педагогічний колектив технікуму... Сьогодні у технікумі навчаються 10 (десять) студентів-сиріт (список додається) і всі вони оточені батьківським піклуванням зі сторони директора і всього педагогічного колективу... Тож з якою метою п.А.Філатенко очорнила наш навчальний заклад, чиє замовлення виконувала?». А в кінці листа вимога: «Оскільки її стаття ображає і принижує честь і гідність колективу технікуму, просимо Вас, шановний пане редакторе, терміново зреагувати на грубе порушення журналістської етики підлеглого Вам кореспондента А.Філатенко і дати в газеті спростування брехливої інформації. А також ми з нетерпінням чекаємо вибачення від п.Філатенко і чекаємо, що в майбутньому вона буде добувати інформацію не з третіх, не зовсім «чистих» рук, а з першоджерел...».
Коли познайомила керівників Володимир-Волинської школи-інтернату, зокрема заступника директора Миколу Нагорного з надісланим до редакції списком сиріт, які навчаються в технікумі, то виявилося, що жоден з них ніколи не був учнем цієї школи.
Журналіст просила зібрати педагогічний колектив технікуму, який, думається, все-таки не знає про надісланий лист, але підписана під ним Галина Пєстишева сказала, що це неможливо, що мені краще приїхати через кілька днів, коли у директора буде засідання керівного складу технікуму.
Для неї не важливо те, що у матеріалі було посилання на директора і заступника школи, як і те, що в надісланому списку немає жодного учня з цього навчального закладу.
У нашій розмові директор технікуму Микола Вітрук зробив закид школі-інтернату, її директору депутату обласної ради Валентину Вірковському, що до нього не зверталися з проханнями. Не знаю, чому не знаходили спільної мови керівництво школи і технікуму. Слід гадати, що віднині у їх стосунках не буде непорозумінь. А мені здається, що ніхто й просити не повинен, а коли приходить вступати дитина-сирота, то їй належить всіляко посприяти в цьому. На закінчення нашої розмови Микола Вітрук заявив буквально таке: «Ми нікому із сиріт не відмовляємо. Нехай приходять до нас, питання буде вирішено максимально на їх користь». Думається, саме так треба ставитись скрізь до цих обділених долею людей.
Приємно й те, що вже на недавній зустрічі керівників навчальних закладів з випускниками-сиротами було сказано немало добрих слів на їх адресу. І відповідальний секретар приймальної комісії Волинського університету, той же таки Олександр Семенов, і його колега з Луцького технічного університету Руслан Кузнецов, представники навчальних закладів різного рівня акредитації розповіли присутнім про пільги для дітей-сиріт під час вступу, про те, що нинішнього року їм буде приділена особлива увага, вже починаючи з етапу прийому документів, їм буде всіляке сприяння під час поселення у гуртожитки та інше. Хочеться вірити, що саме так і буде, що до якого б навчального закладу не звернулася дитина-сирота, з своїм шкільним наставником чи опікуном, її чемно зустрінуть і всіляко допоможуть.
Діти-сироти повинні одержати позитивні оцінки — це безперечно. Але не слід забувати приймальним комісіям, що вони мають пільги на позаконкурсний вступ. Це головне і дуже важливе як для дітей-сиріт, так і приймальних комісій, керівників навчальних закладів, які воістину по-батьківськи мають піклуватися про дітей, обділених долею.
Telegram Channel