
Любешівська ОТГ може стати членом Асоціації міст України
Найбільша громада Волині відзначає річницю створення і доводить, децентралізація - незворотній процес
У листопаді минає рік відколи створили чи не найбільшу територіальну громаду не лише на Волині, але й в Україні – Любешівську селищну ОТГ. До неї увійшли 37 населених пунктів. Тут проживає близько тридцяти тисяч людей
Розповідаючи про здобутки ОТГ Олег Кух наголошує, що спершу було зовсім не просто, але тепер уже видно результати роботи і правильність обраного проєвропейського шляху розвитку ОТГ.
– Поки нам усе вдається, бюджет збалансований, хоча не обійшлося без проблемних моментів, але це вже в минулому і ми пишаємося, що впоралися із викликами, що мали місце на перших порах після створення ОТГ, – каже пан Кух. – Так, маючи одну юридичну особу на початку року, нині в ОТГ можемо говорити про модель, що складається із кількох юридичних осіб: управління гуманітарної політики у складі якого відділи культури, освіти та сектор соцзахисту, фінансове управління та управління капітального будівництва і ЖКГ.
За цей час у громаді зроблено надзвичайно багато, що засвідчило: децентралізаційна реформа – це незворотній процес. Про це зазначив виконавчий директор Волинського РВ АМУ Богдан Самойленко.
Зокрема, у Любешівській ОТГ опікуються 23 школами та 21 дитсадком. До речі, шість шкіл та два дитсадки в ОТГ уже отримали автономію і стали самостійними розпорядниками коштів, що є доконаною формою бюджетної децентралізації. Тут також є інклюзивно-ресурсний центр, наразі активісти готують приміщення у клішторі під майбутній краєзнавчий музей та інше.
Школу в селі Залізниця, що за якихось 10 кілометрів від центру ОТГ відвідує 350 школярів, тут вісім (!) перших класів, понад десяток виграних і втілених проектів, серед яких і «Компола», тренажери на стелі, щодень новий «Герой дня», щотижня новий стиль в одязі, класична, рок- і поп-музика замість шкільних дзвінків, свій клуб кінолюбителів 12+, який об’єднав понад дві сотні учнів, прозора учительська, акваріуми в класах і коридорах… Та головна їхня родзинка і рушійна сила – директор школи Сергій Кутинець. До речі, він одним із перших серед директорів шкіл Любешівської ОТГ зважився зробити свій навчальний заклад – самостійним розпорядником коштів. Тож тепер у них з’явиться ще більше можливостей для розвитку школи…
Також створене КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги», яке уже підписало договорі з Національною службою здоров’я України, отримало ліцензію на надання медичних послуг та з дня на день матиме її на зберігання, перевезення та отримання наркотичних засобів. В ОТГ реконструюють ФАПи в амбулаторії, заплановане будівництво двох нових, немає проблем із медпрацівниками, вже двоє сімейних лікарів, першими в області, підписали по 1800 декларацій.
Підсумовуючи побачене, виконавчий директор Волинського РВ АМУ Богдан Самойленко запропонував очільникові Любешівської ОТГ Олегу Куху, щоб громада стала членом Асоціації міст України, на що той відповів, що така пропозиція їм цікава.
У структурі відділення соціально-медичної профілактики місцевого терцентру – фізіотерапевтичний кабінет і соляна кімната. До послуг підопічних – лазер, магніт, УВЧ, електрокардіограф, фізкультурно-тренажерний комплекс, масажне крісло, дошка Євмінова. До речі, такої соляної кімнати не має жоден райцентр на Волині…
В громаді активно купують техніку для комунального підприємства, на що, за спільної згоди керівництва ОТГ і депутатів, витратили левову частку інфраструктурної субвенції, якої цьогоріч отримали 12,5 мільйонів гривень. Потрохи запроваджують в ОТГ і роздільний збір сміття, ремонтують комунальні дороги, до яких нікому не було діла років 50. І це лише не велика частина із зробленого…
Нині місцеві депутати активно працюють над створенням стратегії розвитку, без якої не можна рухатися вперед. Громада активно розвивається і бачить перспективи. У найближчих планах – реорганізація бібліотечних установ і творення Центру дозвілля, культури, молоді і спорту.
Оцінюючи зроблене Василь Гром, консультант з бюджетних питань АМУ зауважив, що «Любешівська ОТГ взяла курс на повну децентралізацію і незабаром стане свого роду еталоном у цьому плані для інших громад такого штибу».
Підсумовуючи побачене, виконавчий директор Волинського РВ АМУ Богдан Самойленко запропонував очільникові Любешівської ОТГ Олегу Куху, щоб громада стала членом Асоціації міст України, на що той відповів, що така пропозиція їм цікава.
