
Уявіть модель майбутньої шапки, її оздоблення візерунком, помпоном чи брошкою.
В’яжемо модну шапку
Напередодні зими багато хто замислюється про головний убір для себе чи для діток
З чого почати
Уявіть модель майбутньої шапки, її оздоблення візерунком, помпоном чи брошкою. Популярний нині класичний варіант пасує юним. Жінкам у віці підійде берет або капелюх. Перш ніж зробити остаточний вибір, пройдіться по магазинах, приміряйте кілька фасонів, це допоможе визначитися, який найбільше личить саме вам.
Вибір спиць і пряжі
Зверніть увагу, що в’язальні нитки бувають різні: одні м’які і швидко розтягуються, інші досить щільні і забезпечують збереження форми виробу практично на весь час носіння. Крім того, слід враховувати розмір спиць, їх радять вибирати, орієнтуючись на товщину пряжі, тобто варто спершу придбати нитки, а вже потім спиці. Для візерункових виробів використовують не більш як у півтора раза товщі. Щоб зробити модний ефект витягнутих петель, згодяться спиці більшого діаметра. Найкращі — металеві спиці, вони забезпечують хороше ковзання, якість і швидкість роботи.
Зняття мірок
В’язальниці з досвідом рекомендують схематично зобразити задуманий виріб і поруч зробити розрахунки спочатку в сантиметрах, а тоді перевести в петлі й ряди. Для шапки нам знадобляться такі мірки:
l Окружність голови — її обхват у найширшій частині (розташовуємо сантиметрову стрічку за потилицею і над бровами).
l Глибина виробу — відстань від мочки одного вуха до мочки другого, розділена на 2. Важливо, щоб сантиметрова стрічка проходила точно через маківку.
Кількість петель і рядів
Щоб зробити правильні розрахунки, потрібно попередньо підготувати зразок візерунка, використовуючи спиці і пряжу, що обрані для задуманого виробу. В’яжемо фрагмент 10х10 сантиметрів і залишаємо його на спицях, не закриваючи петель. Визначаємо, скільки петель та рядів у зразку і ділимо кожне значення на десять — дізнаємось, кількість петель і рядів на 1 см. Тепер нескладно розрахувати їх кількість для конкретної шапки: множимо число петель в 1 см на окружність голови, а число рядів — на глибину шапки.
Приступаємо до роботи
На головний убір потрібно близько 150 г пряжі, в’язати краще спицями різних діаметрів. Поданий нижче розрахунок — приблизний і потребує корегування в кожному конкретному випадку залежно від розміру, а також товщини ниток і спиць. Але врахуйте: кількість петель має ділитися на рапорт узору і додайте 2 кромочні.
Набираємо 102 петлі (для тих, у кого обхват голови 56–58 см) на спиці № 3 і вив’язуємо гумкою 2*2 приблизно 5–6 см. Такий узор забезпечує легку стягнутість, завдяки чому шапка не сповзатиме на очі. Далі переходимо на спиці № 4, на яких будемо виконувати візерунок.
Беремося за джгути
Рапорт узору складається з 20 петель і 8 рядів.
1–й ряд: 1 (кромочну) знімаємо, (3 виворітні, 8 лицьових, 1 виворітня, 8 лицьових), 3 виворітні і т. д.
З 2–го по 6–й ряди в’яжемо за рисунком: лицьові — лицьовими, виворітні — виворітними.
7–й ряд: 1 знімаємо, (3 виворітні, 4–ту, 5–ту, 6–ту і 7–му петлі знімаємо на булавку і залишаємо за роботою. Пров’язуємо спочатку 8–му, 9–ту, 10–ту й 11–ту петлі лицьовими, тоді знімаємо 4–ту, 5–ту, 6–ту і 7–му петлі назад на ліву спицю і в’яжемо їх лицьовими. Далі в’яжемо 1 виворітню, знімаємо на булавку 4 петлі і розташовуємо булавку з лицьового боку, перед роботою. Пров’язуємо лицьовими наступні 4 петлі, затим зняті з булавки — лицьовими); 3 виворітні і т. д.
8–й ряд: за рисунком.
З 9–го ряду повторюємо рапорт із переплетеннями, доки довжина полотнища становитиме приблизно 16–18 см. Далі продовжуємо в’язати таким же візерунком, але убавляємо петлі. Найзручніше це робити між косами, щоб було непомітно. Загалом потрібно скоротити кількість петель у кількох останніх рядах на чверть чи навіть третину.
Петлі, що залишилися, збираємо на міцну нитку, стягаємо їх якнайтугіше, після чого зшиваємо шапку. Щоб надати більш ошатного вигляду, виріб треба випрати і висушити, щоб петлі вирівнялися. Помпон для оздоблення можна виготовити з тих же ниток або придбати хутряний.

