Курси НБУ $ 41.73 € 49.12
Помер український вчений Анатолій Свідзинський

Перший ректор Волинського державного університету входив до списку найвпливовіших людей ХХ століття

Відомості

Помер український вчений Анатолій Свідзинський

Видатний учений, філософ, культуролог, доктор фізико-математичних наук, професор, завідувач кафедри математичної та теоретичної фізики місяць не дожив до 90-ліття

Про це йдеться на Фейсбук-сторінці декана факультету філології та журналістики СНУ ім. Лесі Українки Юрія Громика.

«23 січня 2019 р. незадовго до свого 90-річчя пішов у засвіти Анатолій Вадимович СВІДЗИНСЬКИЙ, видатний учений, філософ, культуролог, доктор фізико-математичних наук, професор, завідувач кафедри математичної та теоретичної фізики, перший ректор Волинського державного університету імені Лесі Українки, щира, відкрита, порядна, талановита людина...  Колектив факультету філології та журналістики СНУ імені Лесі Українки глибоко сумує з приводу тяжкої втрати і висловлює щире співчуття дружині покійного, професорові кафедри української мови Маргариті Василівні Жуйковій, та всій родині.  Вічна пам'ять...», - написав Юрій Громик. 

Анатолій Вадимович Свідзинський народився 1 березня 1929 р. в місті Могилів-Подільський на Вінниччині.

У 1930—1939 роках родина мешкала у Жмеринці, де батьки працювали на державних посадах: батько, Вадим Євтимійович — економістом районного планового відділу, мати, Клеопатра Георгіївна — вчителькою фізики. У 1939 році переїхали до Києва в надії на лікування старшої сестри Валентини. Тут змушені були перебути німецьку окупацію України. Від 1945 року родина мешкала у Львові.

У 1972 р. захистив докторську дисертацію з теорії надпровідності. Розроблені нові методи довели свою ефективність і широко використовуються й сьогодні.

Після закінчення з відзнакою Львівського державного університету ім. І. Франка (фізико-математичний факультет) в 1952 році продовжив навчання в аспірантурі цього ж університету під керівництвом провідного фізика-теоретика ЛДУ Василя Міліянчука. Молодий аспірант прагнув взяти участь у розробці наймодерніших проблем теоретичної фізики й тому домігся довгострокового відрядження до Москви, де встановив контакт зі славетним Миколою Боголюбовим і продовжив роботу вже під його керівництвом. Напружена робота в сильному колективі учнів цього великого вченого, активна участь у роботі кількох московських фізичних семінарів, а також семінару знаменитого математика Гельфанда надзвичайно сприяла науковому розвитку Анатолія Свідзинського. Менш ніж за два роки він виконує кілька праць у галузі квантової теорії поля, і 1956 року захищає у Львові кандидатську дисертацію на тему «Метод функціонального інтегрування в теорії функцій Гріна» (науковий керівник − академік М.М. Боголюбов).

У 1972 р. захистив докторську дисертацію з теорії надпровідності. Розроблені нові методи довели свою ефективність і широко використовуються й сьогодні.

А. В. Свідзинський  визнаний  “Людиною року – 1995” та включений до числа 500  найвпливовіших осіб другої половини ХХ століття Американським Біографічним Інститутом;

1998 р.  - дійсний член Наукового товариства ім. Т. Шевченка;

2001-2005 рр. - головний редактор громадсько-політичного часопису "Розбудова держави";

2007 р. − Почесний доктор ІТФ ім. М.М. Боголюбова НАН України;

2010 р. - Заслужений діяч науки і техніки України.

Нагороджений:

  • Знаком«Відмінник освіти України» (1998 р.),
  • Орденом Архистратига Михаїла за заслуги перед Українською Помісною Православною Церквою (1999 р.),
  • Медаллю Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом» (2004 р.).
Telegram Channel