У Луцьку відкрили виставку про археолога, якого розстріляло НКВД
У Волинському краєзнавчому музеї презентували фотодокументальну виставку «Три роки у Волинському музеї» про Яна ФІтцке
Ян Фітцке протягом 1936-1939 років працював у Волинському музеї. Спочатку на посаді археолога, пізніше – головного хранителя.
Виставка про відомого археолога відкрита у рамках проекту "Музейники", присвяченому до 90-річчя Волинського краєзнавчого музею, розповіла заступник директора Волинського краєзнавчого музею Євгенія Ковальчук. У рамках проекту вже працювала виставка "Півстоліття в музеї" про багатолітню співробітницю установи Тетяну Андреєву.
Заплановано також відкрити виставки "Директор з майбутнього" (про О.Зарицького), "Мистецьке кредо і музейне подвижництво" (про М.Черенюка), "Найбагатша людина Волині" (про Н.Пушкар), "Екскурсовод від Бога" (про Л.Грицину), "З неї починалася музейна реставрація" (про Л.Обухович), "Краєзнавець у музеї" (про П.Заклекту), "Козак, політик і музейник" (про О.Середюка), "Він подарував Луцьку музей" (про А.Бондарчука), "Молодняк" (про музейну молодь О.Матейчук, Л.Більо, Д.Зінько, О.Моренчук, О.Янюк, К.Корнійчук, Л.Мірошниченко-Гусак).
За час роботи Яна Фітцке у Волинському музеї значно зросла музейна колекція. Частину старожитностей передали у музей у Варшаві.
Затим співробітник ВКМ Григорій Охріменко розповів про власний шлях в археологію та про дослідження Яна Фітцке на Волині. Географія розкопок довоєнного вченого величезна: він досліджував десятки пам’яток: Луцьк (Красне, Гнідава, Яровиця) – поселення культури лінійно-стрічкової кераміки; Торчин – могильник стжижовської культури епохи бронзи; Піддубці – кургани Х–ХІІ ст. з тілопокладними похованнями, Любомль – давньоруське городище Х–ХІІІ ст.; Боратин та Шепель – кургани епохи бронзи; Дружкопіль (нині у складі Журавичів) та Черськ – поховання лужицької та тшинецької культур; Берестяни – давньоруські кургани. За результатами досліджень написав сотні статей.
За час роботи Яна Фітцке у Волинському музеї значно зросла музейна колекція. Частину старожитностей передали у музей у Варшаві.
У 1939 році археолога призвали в армію. Разом зі своєю частиною він потрапив у полон під Бережанами нині Тернопільської області. Разом з іншими офіцерами його відвезли у табір в місто Козельськ біля Смоленська. З табору йому вдалося відправити лист своїм рідним. У квітні 1940 року енкаведисти розстріляли польських офіцерів (серед них і Яна Фітцке) в Катинському лісі.