На Волині розробили плани дій поводженням із твердим побутовим сміттям в ОТГ - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.82 € 32.72
На Волині розробили плани дій поводженням із твердим побутовим сміттям в ОТГ

Треба жити в чистоті!

Волинський Центр розву місцевого самоврядування

На Волині розробили плани дій поводженням із твердим побутовим сміттям в ОТГ

Протягом кількох місяців представники десятьох волинських об’єднаних територіальних громад мали унікальну нагоду під керівництвом українських та міжнародних експертів дізнатися більше про поводження із твердим побутовим сміття та як покращити ситуацію із забрудненням у власних населених пунктах

Про це інформує Волинський Центр розвитку місцевого самоврядування

36 об’єднаних територіальних громад у трьох областях України (Дніпропетровська, Волинська та Житомирська) взяли участь в проєкті “Покращення якості послуг в сфері управління відходами на муніципальному рівні в ОТГ” Програми “U-LEAD з Європою”, що втілювався спільно з Кластером сталого економічного розвитку GIZ. За визначеними критеріями відібрано наступні громади: Княгининівська, Боратинська, Дубівська, Копачівська, Любешівська, Голобська, Рівненська, Смідинська, Литовезька та Устилузька.

 

 Громади мали змогу протягом п'яти кількаденних модулів покращувати свої знання щодо поводження із твердими побутовими відходами під керівництвом експертки проєкта (GIZ) Наталі Денисенко, координатором проєкту (GIZ) Віктором Борисюком та міжнародним експертом із 27-річним досвідом Філіпом Фішо (АНТ-груп).

Також учасники проєкту побували із навчальним візитом у Словенії, де мали нагоду познайомитися із міжнародним досвідом у цій сфері.

Представники ОТГ обговорювали стан поводження з твердими побутовими відходами в регіоні та в ОТГ; основи поводження з ТПВ; дослідження утворення ТПВ та їх морфологічного складу. Велику увагу приділили дискусії щодо потенційних альтернатив щодо збирання відходів та ролі аналізу різних варіантів перероблення та утилізації ТПВ. Також вони поспілкувалися про відшкодування витрат, тарифи, інвестиційне фінансування і правила прийняття рішень у сфері поводження із твердими побутовими відходами.

 

 Також учасники проєкту побували із навчальним візитом у Словенії, де мали нагоду познайомитися із міжнародним досвідом у цій сфері.

Громади отримали технічну допомогу у розробці стратегічних планів з управління ТПВ, що сприятиме застосуванню новітніх підходів для впровадження ефективного та прозорого надання послуг. Заплановано проведення інформаційно-просвітницьких заходів для мешканців громад з метою покращення культури поводження з відходами.

Пізніше кожна із громад-учасниць проєкту представила свій власний план поводження з твердими побутовими відходами, адже лише 10-15 % сміття в Україні реально перероблюються. Своєрідним слоганом представлення планів поводження із твердими побутовими відходами стало гасло «Не бійтесь заглядати у смітник».

 

 Після навчання громад стало краще ясно, хто реально платить за вивезення сміття, як воно рухається у громаді, як воно утворюється, як комунікаційно донести жителям громади, що сміття — це спільна проблема і її потрібно разом вирішувати. Серед ідей волинських ОТГ — ідея виховання культури сортування сміття змалку для підвищення екологічної свідомості, компостування, екологічні фестивалі тощо.

Зрозуміло, що така дражлива тема як поводження із твердим побутовим сміттям вимагає розуміння проблеми на всіх рівнях влади та самих мешканців, а також допомогти вирішити її може міжмуніципальне співробітництво між громадами.

Експерти відзначили високий рівень пропозицій від волинських ОТГ, оскільки у штатах об’єднаних територіальних громад зазвичай є проєктні менеджери, які пройшли відповідне навчання у стінах Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування. Тому якісь документів відрізняється від інших регіонів.

Днями учасники проєкту отримали сертифікати про завершення навчання щодо поводження із твердими побутовими відходами із рук експертів, директора Волинського ЦРМС Анатолій Пархом'юк та заступника голови Волинська обласна рада Роман Карпюк.

 

 Зрозуміло, що така дражлива тема як поводження із твердим побутовим сміттям вимагає розуміння проблеми на всіх рівнях влади та самих мешканців, а також допомогти вирішити її може міжмуніципальне співробітництво між громадами. Сподіваємося, що написані громадами плани дій поводження із твердими побутовими відходами стануть реальністю.