Курси НБУ $ 41.34 € 43.95

“ГАЗОВА АРИФМЕТИКА” ЮЛІЇ ТИМОШЕНКО

Лідер БЮТ приїхала в Львів позапланово, щоб “зняти всі пропагандистські штучки” довкола тристоронньої угоди про врегулювання відносин у газовій сфері, підписаній у Москві о 2-ій год. 30 хвилин ночі міністром палива та енергетики Іваном Плачковим та головою правління НАК “Нафтогаз України” Олексієм Івченком...

Олександр НАГОРНИЙ

Лідер БЮТ приїхала в Львів позапланово, щоб “зняти всі пропагандистські штучки” довкола тристоронньої угоди про врегулювання відносин у газовій сфері, підписаній у Москві о 2-ій год. 30 хвилин ночі міністром палива та енергетики Іваном Плачковим та головою правління НАК “Нафтогаз України” Олексієм Івченком.

Як відомо, Президент назвав цю угоду взаємовигідною, а екс-прем’єр-міністр — “зрадою національних інтересів”. Тож у вічно революційному Львові минулої неділі відбувалося віче з кількома тисячами мітингуючих, а Юлія Тимошенко зібрала на прес-конференцію журналістів із західних областей, а згодом виступила і відповіла на запитання по Львівському телебаченню. Слід зауважити, що, здається, чи не вперше на таких прес-конференціях Юлія Тимошенко не посміхалась і не відволікалась від основної теми. Спочатку виступила з розлогим коментарем угоди (кожен пункт цитувала детально і точно аналізувала), а згодом відповідала в полемічному тоні на досить жорсткі запитання працівників ЗМІ. Особливо неприємні і ущипливі зауваження та запитання надходили від працівників телеканалів “Інтер” та “1+1”.
Юлія Тимошенко змусила журналістів рахувати, щоб дізнатися, наскільки вигідна чи невигідна угода, яку назвала “інструментом управління Україною”. “Соглашение” на п’ять років закріпило зобов’язання України транспортувати російське голубе паливо через свою територію за ціною 1,6 долара за тисячу кубометрів на сто кілометрів. А ціна транзиту, наприклад, через Молдову і Грузію становить 3,5 долара. Щодо ціни за газ, який за ратифікованою міжурядовою угодою повинні були отримувати по 50 доларів за тисячу кубометрів до 2010 року, то вона лише на перший погляд виглядає, як на сьогоднішній день, доступною — 95 доларів. Однак така ціна передбачається лише на перше півріччя 2006 року. Росія надалі продаватиме свій газ за ціною 230 доларів за тисячу кубометрів, а по 95 доларів реалізується фактично перекуплений туркменський газ, змішаний з російським, який на кордоні Росія—Україна вартує 70 доларів.
Що ж відбулося? Чому угода тристороння? “Газпром” до забезпечення українських потреб формального стосунку не матиме. Це буде робити “РосУкрЕнерго”, яка, за висловом Юлії Тимошенко, “на 50 відсотків відверто керована криміналом, а на 50 — пов’язана з українськими чиновниками — фізичними особами, що перебувають у спілці з цією російською мафією”. Ця посередницька структура була створена за уряду Януковича. Юридична адреса її — в Швейцарії, статутний фонд лише 35 тисяч доларів, підписи поставили якісь Пальчиков і Чуйченко. Віднині вона, не маючи власного газу, транзитних мереж, буде монопольно контролювати енергетичний ринок України.
На підтвердження цього Юлія Тимошенко процитувала кілька пунктів угоди, де, зокрема, вказується, що Україна не має права купувати газ на будь-яких інших територіях, так само “РосУкрЕнерго” контролюватиме і наш внутрішній ринок, бо буде створено спільне підприємство з “Нафтогазом”. Як сказала екс-прем’єр-міністр, “на тверезу голову такі угоди не укладаються”. Як відомо, Болгарія, яка мала таку ж міждержавну угоду, не піддалася на шантаж “Газпрому”.
“Нафтогаз”, який працював за угодою, укладеною з Туркменистаном ще віце-прем’єром Тимошенко в уряді Ющенка, віддав 71 млрд. кубічних метрів газу “РосУкрЕнерго”, з яких надійде Україні лише 34 млрд. Україна має 20 млрд. кубометрів власного видобутку. А потреба України на 2006 рік становить не менше 78 млрд. кубометрів газу. Раніше ми мали ще 27 млрд. кубометрів російського газу, який отримували за транзит. Дефіцит балансу становить більше 23 млрд. кубометрів газу (тепер за транзит оплата грішми).
Юлія Тимошенко передбачає, що потрібне нам голубе паливо, якого недоставатиме, Росія може продавати не лише по 230 доларів, бо “Газпром” говорить уже про ціну 400—500 доларів упродовж 2006 року. На кордоні Росія—Україна газ для Німеччини коштує 182,8 долара за тисячу кубометрів, для Франції — 170. Юлія Тимошенко сказала, що вже у другому півріччі “будемо випрошувати газ на колінах по чайній ложці щотижня і нас шантажуватимуть ціною”. Судячи із заяви туркменської сторони, яку продемонструвала Тимошенко, після того, як Україна передала закуплений газ по 50 доларів комерційній структурі, вона вважає, що надалі Туркменистан не зможе утримувати таку ціну і буде її збільшувати на 30 доларів. І тоді “РосУкрЕнерго” перетворить 95 доларів на... 120.
В Україні піднімуться ціни на все, залихоманить підприємства, країна потрапить у боргову яму. За словами Тимошенко, “газовим тероризмом” Росія має на меті наростити заборгованість України, в рахунок його покриття заволодіти майном, а відтак економічними важелями впливати на її політичну незалежність. Угода не містить повної формули ціни на російський газ — 230 доларів, тобто немає економічного її обгрунтування. Ціну можуть будь-якої миті змінити. На жаль, в угоді навіть немає пункту із зазначенням можливості звернення у випадку виникнення спірних питань до міжнародного арбітражного суду. Судді будуть у Москві, результат передбачуваний. Юлія Тимошенко вважає, що за це повинен відповісти міністр юстиції Сергій Головатий, який не налагодив зв’язків з Стокгольмським судом.
Лідер БЮТ зачитала на прес-конференції оцінку угоди впливовими американськими, англійськими газетами, які дають надзвичайно критичні і жорсткі коментарі. Колишній другий посол США в Україні Вільям Міллер, який “відстояв на Майдані від першого дня до останнього і підняв усю спільноту на захист демократії”, висловився так: “Газова угода — велика помилка Віктора Ющенка. Це найбільша помилка української влади за всю історію її незалежності. Уряд України повинен був звернутися в Стокгольмський суд”. А він вважає Ющенка своїм другом.
Тимошенко переконана, що є можливість, поки не створено спільне підприємство, угоду денонсувати у зв’язку з перевищенням повноважень Івченком, далі відбирати газ в рахунок транзиту (оскільки в Росії немає технічної можливості перекрити його подачу). І хай російський “Газпром” звертається в Стокгольмський суд — виграш гарантований, як кажуть експерти, бо чинна міжурядова угода діє до 2010 року. І за цей час Україна повинна взятися за створення економної енергетики. Окрім того, на її думку, треба повернутись до перегляду оренди російських військових об’єктів на території України, нагадати про мільярди рублів, що були на ощадкнижках. За будь-яких обставин слід налагодити контакти по закупівлі і транзиту газу з Узбекистану та Казахстану.
Щодо голосування за відставку уряду, то політик так це пояснила: “Якщо ми не поклали б відповідальність на Кабмін, то у випадку зупинки підприємств уся відповідальність лягла б на Президента, якого ми вивели з-під удару, а він повинен відмежуватися від цих людей”. Вона висловилася за притягнення до відповідальності чиновників, які причетні до “соглашения”.
Відповідаючи на запитання журналіста, чи їздила до Москви і з ким там зустрічалась, Юлія Тимошенко відповіла: “Зустрічалась, зустрічаюсь і буду зустрічатись зі знаковими політиками. При цьому зазначила, що це не зрада національних інтересів, і додала під загальний сміх: “Якби я й далі зустрічалась, то, можливо, ми б могли отримати той газ і задарма”.
Цікавим видається пояснення щодо слів Романа Безсмертного про те, що в парламенті утворилося нове угруповання — завелася, як він висловився, ТЛЯ (Тимошенко, Литвин, Янукович). Політик заявила: “Парламентська більшість створюється не тоді, коли уряд знімають, бо для зняття у кожної політичної сили може бути своя аргументація. Парламентська більшість створюється, коли уряд призначається. Враховуючи, що Єхануров був призначений парламентською більшістю, організованою з блоку Ющенка, Литвина та Януковича, то я пропоную замінити першу букву в слові тля на Ю. Бо тоді це слово було на устах у всіх, хто був причетний до підписання меморандуму, проект якого готував Безсмертний”.
На її слова, що вона мріє відділити Президента від оточення, прозвучало єхидне запитання: а чи Юлія Володимирівна питалась в Ющенка — хоче він цього чи ні? Юлія Тимошенко сказала, що “я підтримую Президента, бо, мені здається, він вболіває за Україну, але не може розібратись, де маніпулюють його іменем...”. “У новому парламенті я буду або з Ющенком, або в опозиції,— додала вона. — Я не буду з Януковичем ніколи, бо в нас різні групи крові, різні бачення життя, філософія побудови України”. Юлія Тимошенко не розуміє, хто вклав в уста Президенту фразу про те, що в новому парламенті не виключена коаліція з Януковичем. Це вона цитувала інтерв’ю Віктора Ющенка в “Фейненшл Таймс”. Хоча ніяка політична сила не заставить її підтримати можливий імпічмент, каже вона.
З приводу політичної реформи, то Юлія Тимошенко сказала, що завжди була проти її запровадження, відговорювала Президента, бо вважає, що розподілу влади фактично не буде, все буде в руках більшості — безвідповідальної і безконтрольної. Ідею Ющенка про референдум не підтримує — пізно.
Натяк на зв’язок з керівником корпорації “Приват” Коломойським екс-прем’єр сприйняла боляче: “Я взагалі в житті з ним не зустрічалася. Почали кричати про моє знайомство, коли уряд підтримав передачу Нікопольського заводу феросплавів у державну власність. Уже чотири місяці існує рішення Верховного Суду України про його повернення державі. Хто дав право Єханурову після цього рішення одноосібно оголошувати про підписання мирової угоди з Пінчуком, який цей завод купив за десять мільйонів гривень, а коштує він майже мільярд доларів? Хто дав доручення Єханурову передати Пінчуку сотні тисяч гектарів землі в аеропорту “Бориспіль”, яку він прибрав до рук? Адже суд повернув цю землю власнику, а японський уряд йому виділив кредит. Уряд Єханурова повинен відповідати за все...”.
Із відповідей на питання в стилі “ретро” були цікавими пояснення про бензинову кризу та девальвацію долара. Юлія Тимошенко нагадала, що після її розмови з нафтотрейдерами, вони на телеканалах запевняли, що не підніматимуть ціни і так було три тижні, аж поки “любі друзі” не запитали їх: “Що ви, з глузду з’їхали?”. Тоді, як вона сказала, Президент перед усіма “знищив мене як прем’єра”.
Як вона розповіла, зараз, коли підняли архіви Національного банку, з’ясувалося, що “коли ми робили соціальні виплати, в той же тиждень проводилася емісія грошей втричі більша, ніж за той же період минулого року, а це не випадковість, бо мене прибирали жорстоко і нахабно”.
Головним досягненням своєї команди вона вважає насамперед збільшення за рахунок прибрання тіньової економіки бюджету на 70 відсотків без підвищення податків та направлення цих грошей на головні проблеми людей, а також втричі зменшення контрабанди. Було проведено першу за часи незалежності чесну приватизацію, на жаль, тільки одного об’єкта — “Криворіжсталі”. Завершено розробку стратегії створення енергетичної незалежності України.
Юлія Тимошенко заявляє, що якщо б уряд Єханурова підписав газову угоду за один день до парламентських виборів, фракція все одно б голосувала за відставку: “Люди йшли на президентські вибори Ющенка з вимогою чесної, патріотичної, некорумпованої, відкритої для суспільства влади. Якщо хтось подумав, що це стосується тільки Кучми, то він глибоко помилився. Кожна владна команда має жорстко відповідати за свої дії. Відставка — це була міра відповідальності за зраду національних інтересів України. Я вважаю 10 січня 2006 року — день відставки — днем народження справжньої відповідальності влади за свої вчинки”.
Реакцію на відставку уряду Єханурова вона прокоментувала так:
“Коли Віктор Ющенко звільнив мене з посади прем’єр-міністра, його хором поздоровили Путін, Чорномирдін, Лукашенко, Жириновський. Усі — від представників російських еліт до російських перелітних птахів.
Коли Верховна Рада звільнила Єханурова, співчуття висловив той же самий джентльменський набір діючих осіб. Підписання “соглашения” по газу урядом Єханурова президент Росії назвав найбільшою перемогою України. Ви не замислювалися над тим, чому саме зараз вперше за рік Путін похвалив Ющенка та Україну? Чи не тому, що Україна підписала контракт, надзвичайно вигідний для Росії, але вбивчий для української економіки?”.
Telegram Channel