Об’єднання українців у Польщі закликало польську владу засудити операцію «Вісла» - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.40 € 33.31
Об’єднання українців у Польщі закликало польську владу засудити операцію «Вісла»

Наслідки депортацій громада відчуває дотепер.

Фото: Польське радіо.

Об’єднання українців у Польщі закликало польську владу засудити операцію «Вісла»

У 73 роковини примусових депортацій українців з їхніх етнічних земель на південному-сході Польщі ОУП оприлюднило звернення до президента, уряду і Сейму

Об’єднання українців у Польщі (ОУП) закликало польського президента, уряд та Сейм засудити операцію «Вісла». 73 років тому, 28 квітня, комуністична влада Польщі почала примусову депортацію тисяч українців, а також лемків та бойків, членів змішаних родин зі східних та південно-східних теренів Польщі на території у західній та північній частині польської держави.  

Відповідну заяву до 73 роковин операції «Вісла» оприлюднило ОУП на своїй сторінці у Facebook.

«У ці дні українська громада у Польщі відзначає 73 річницю примусового виселення понад 140 тис. осіб української національності у межах так званої операції Вісла – найбільшого комуністичного злочину в історії нашої держави. Наслідки депортацій із рідних земель у Південно-Східній Польщі на західні та північні землі, незважаючи на те, що пройшло багато десятиліття, наша громада відчуває дотепер.

Історичні документи однозначно вказують, що метою депортацій не була боротьба зі збройним українським підпіллям, а „остаточне розв’язання української проблеми у Польщі»

Сенат Республіки Польща резолюцією 3 серпня 1990 року засудив ту етнічну чистку, у якій використано „відповідний для тоталітарних систем» принцип колективної відповідальності. Історичні документи однозначно вказують, що метою депортацій не була боротьба зі збройним українським підпіллям, а „остаточне розв’язання української проблеми у Польщі» – як про це написано в одному з військових документів, коли готувалася операція „Вісла»», - наголошено у зверненні Об’єднання.

«Цю мету мали досягти завдяки великому розсіюванню людей української національності вздовж державного кордону на заході та півночі країни, забороні будь-яких проявів національного життя та плануванню знищення пам’яток української культури на південному сході.

Після повернення Польщею незалежності у 1989 році влада Польської держави частково виправила шкоду, заподіяну нашій громаді під час депортацій. Перш за все, було врегульовано питання власності релігійних установ, що була конфіскована у 1949 році. У 2004 році призначені спеціальні пенсії особам, ув’язненим без судових вироків у так званому Центральному таборі праці у Явожні. На підставі рішення малопольського воєводи та адміністративних судів кільканадцятьом ексвласникам повернули ліси у Горлицькому повіті.

У 73 роковини депортації ми закликаємо владу Республіки Польща однозначно засудити операцію „Вісла»

Однак більшість вимог нашої громади не були реалізовані. А тому у 73 роковини депортації ми закликаємо владу Республіки Польща однозначно засудити операцію „Вісла», що особливо важливо у зв’язку розповсюдженими нині голосами про „слушність» проведення примусової депортації українців з наших рідних земель комуністичною владою», - підкреслено у заяві ОУП.

Серед іншого, в Об’єднанні закликали президента Польщі, а також польський уряд та Сейм, крім засудження операції «Вісла», завершити слідство Інституту національної пам’яті Польщі у справі цього комуністичного злочину, повернути ексвласникам або їхнім нащадкам землю або належну компенсацію, протидіяти кампанії історичного, морального або юридичного виправдання депортації українців, гарантувати громадянам Польщі української національності право на збереження культурної і національної ідентичності, проводити освітні заходи на тему політики комуністичної влади проти української громади знищення української культури, а також захистити місця поховання українських жертв етнічних чисток і солдатів українського збройного підпілля, встановлені відповідно до адміністративних процедур.

Джерело: Польське радіо