Експосол Канади Ващук: громадські активісти знецінювали реформи попередньої влади - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.44 € 34.32
Експосол Канади Ващук: громадські активісти знецінювали реформи попередньої влади

Роман Ващук.

Фото Главком.

Експосол Канади Ващук: громадські активісти знецінювали реформи попередньої влади

Громадські організації та активісти надто захопилися тиском на попередню владу, «хрестовим походом» проти корупції та «звітуванням заради звітування» – вважає посол Канади в України (2014-2019 роки) Роман Ващук. Про це він розповів під час лекції «Вибачайте, якщо щось було не так: західна підтримка реформ в Україні, 2014-2019»

Зокрема, Роман Ващук зауважив, що часто успішні на 80% реформи громадські організації розцінювали як провал, що сіяло зневіру в реформах як таких. Він говорить, що часто громадські активісти вимагали реформ «на 105 процентів».
Ващук навів приклад Верховного Суду України, який був успішно реформований, а судді відбиралися через прозорий конкурс за участі представників громадянського суспільства та міжнародних експертів. «Приходить зміна президента - і з усіх судів України чомусь треба перезапустити Верховний Суд. Чекайте, в Україні є тисячі судів, які треба реформувати, чому ви беретеся знову за Верховний Суд? Виявляється, що людина, яка є заступником голови Верховної Ради, людина, яка є Генеральним прокурором – всі були неуспішними кандидатами до Верховного суду. Вони вважали, що цей процес є сфальшований, бо їм не вдалося його пройти. І вони об’єдналися із 105-процентовими людьми із громадянського суспільства, щоб спробувати зробити демонтаж цього нового суду», – говорить Ващук.
Не можна було ставити знак рівняння у війні з Росією та боротьбі з корупцією - головною все ж таки була війна з країною-агресором. А боротьба з корупцією не могла бути важливішою, ніж верховенство права. «Хрестовий похід» проти корупції не був найкращою ідеєю з точки зору досягнення результату для країни, де в корупції задіяний майже кожен – вважає Ващук.
«Якщо ти програєш війну із зовнішнім ворогом, то всі внутрішні дискусії стають теоретичними. Або ти їх проводиш у концтаборі, або в еміграції. Не можна спалювати внутрішню хату і одночасної її обороняти. Державність понад усе», – каже Ващук.
Громадські організації надто захоплювались красивими інфографіками, які апелюють до раціо, але сіють негатив – вважає експосол. «Не було позитивного реформаторського наративу, що ми робимо і чому, що ви з цього будете мати. Але емоційний наратив йшов від противників реформ, і від противників України, які грали на емоціях, а не на технократичних рішеннях», – говорить Роман Ващук.

Джерело: Главком.