Активісти виклали в мережу втрачений фільм про гуцулів (Відео) - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.82 € 31.89
Активісти виклали в мережу втрачений фільм про гуцулів (Відео)

Кадр з фільму Юліана Дороша «Біля джерел народної творчості».

Фото із сайту photo-lviv.in.ua.

Активісти виклали в мережу втрачений фільм про гуцулів (Відео)

В мережу виклали останній фільм Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості”

Фільм знятий на Косівщині у період з 1963 по 1971 рік. Стрічка, що розповідає про майстрів народних промислів Гуцульщини була заново віднайдена в березні 2020 року.

Про це пишуть Фотографії старого Львова.

В середині березня 2020 року команда у складі  Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького  Ігоря Кожана, відомої громадської діячки Тетяни Крушельницької, колекціонера і ентузіаста любительського кіно Ігоря Ткачика та автора проекту «Львівський Фотомузей» відвідали помешкання  родини Дорошів у Львові по вулиці Левицького, 76.

Відвідини проходили з чітким дотриманням всіх санітарно-епідеміологічних норм і вимог та мали на меті візуальний огляд мешкання на предмет цілісності вікон, дверей, замків та внутрішніх сантехнічних, газових, та електричних комунікацій. Це була основна причина.

Але Для Романа Метельського та Ігоря Ткачика це був перший візит до квартири відомого українського фотомитця Юліана Дороша.  Дуже хотілося відчути ауру місця, де жив і творив великий світливець.

Загальна тривалість стрічки близько 36 хвилин, переважно фільм знятий на чорно-білу плівку, але з кольоровими вставками. На плівці відсутня звукова доріжка

В ході відвідин, крім емоційного заряду для всіх учасників, Ігор Ткачик знайшов металеву коробку з відзнятою кіноплівкою. Жодних етикеток чи написів, які дали б можливість визначити назву та походження плівки, не було.

Зі згоди пана Ігоря Кожана та пані Тетяни Крушельницької Ігор Ткачик взяв плівку додому щоб вияснити  зміст відзнятого матеріалу. Інших кіноплівок ні цього, ні наступного разу при поверховому огляді знайдено не було.

В цей же день, пізно ввечері, Ігор Ткачик визначив, що на плівці знаходиться  фільм Юліана Дороша під назвою «Біля джерел народної творчості. Кінонариси про гуцульських народних майстрів». Стрічка має присвяту «Пам’яті Льва Долинського та Данила Фіголя – моїх товаришів молодості цей фільм присвячую». В титрах фільму чітко вказано, що автором фільму є Юліан Дорош і фільм знятий «Косівщина-Львів. 1965-1971 роки».

Оригінальні титри не залишають підстав для сумніву в авторстві, місцевості та часу зйомок фільму. Загальна тривалість стрічки близько 36 хвилин, переважно фільм знятий на чорно-білу плівку, але з кольоровими вставками. На плівці відсутня звукова доріжка. Фільм знятий на 16-тиміліметрову кіноплівку.  З цього можна зробити припущення, що стрічка була озвучена в студійних умовах і звукова доріжка втрачена, або її не існувало зовсім. Фільм демонструє роботу народних майстрів різного напрямку на Гуцульщині.

Читайте також: На Волині вже квітує вільха

Оскільки пізніших фільмів Юліана Дороша наразі не знайдено, є всі підстави вважати що цей фільм став остатнім в його кінематографічній кар’єрі.

Фільм оцифрований Ігорем Ткачиком протягом  березня-квітня 2020 року. Для зручності сприйняття, Ігор Ткачик доповнив відеоряд своєю версією звукового супроводу.