Українських заробітчан обманюють у Польщі: як не стати жертвою шахраїв - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.34 € 30.45
Українських заробітчан обманюють у Польщі: як не стати жертвою шахраїв

Як не потрапити на шахраїв?

Фото agroter.com.ua.

Українських заробітчан обманюють у Польщі: як не стати жертвою шахраїв

За офіційними даними, тільки в 2020 році Польща видала українцям 1 млн 800 тис. запрошень на роботу

Але скільки всього наших громадян працює в сусідній державі (в тому числі нелегально) – складно навіть порахувати.

Працевлаштуватися в Польщі не настільки важко, як, наприклад, у Німеччині. Але і тут на шляху українців до роботи з'явилося чимало ризиків. Зокрема, деякі підприємливі громадяни за чималі гроші пропонують послуги посередників у такому працевлаштуванні, але після оплати роботу так і не дають або пропонують зовсім не ту, про яку домовлялися.

Як українцям не попастися на вудку шахраїв – дізнавався OBOZREVATEL.

Головна проблема працевлаштування в Польщі полягає в тому, що більшості українців важко знайти роботодавця, який зробить для них запрошення на роботу. Тому багато хто звертається до фірм-посередників, які продають такі документи. Це своєрідні фірми-одноденки, основна діяльність яких – саме продаж запрошень. Коли ж польська влада їх на цьому ловить і закриває, видані запрошення анулюються. Якщо ви потрапили на кордон з таким документом – вас уже не пропустять, а то і звинуватять у спробі обману влади. Крім того, в Україні є і компанії, які зовсім не збираються давати вам роботу в Польщі, а просто «викачують» гроші.

Працевлаштування коштувало Наталії удвічі більше грошей, ніж могло б бути, і чимало нервів.

«Головна проблема, що українці хочуть усе «тут і зараз», – говорить президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. – Це не їхня вина, адже їдуть до Польщі вони не заради задоволення, а щоб заробити грошей і прогодувати сім'ю. Коли вони не можуть знайти роботодавця, знаходять оголошення про продаж таких документів, через що часто залишаються і без грошей, і без документів».

Варіантів, як обдурити довірливих громадян, у шахраїв безліч. Вже після приїзду вам можуть запропонувати зовсім не ту вакансію, про яку домовлялися, нижчу зарплату. Або ж можуть взяти з вас гроші за працевлаштування ще в Україні, але фактично не працевлаштувати.

Подібна історія трапилася і з українкою Наталією. З початком епідемії коронавірусу через карантинні обмеження в дівчини почалися проблеми з бізнесом. Борги росли. І щоб якось поліпшити своє фінансове становище, Наталія вирішила поїхати на роботу в Польщу. Оскільки раніше за кордоном вона не працювала, хотіла працевлаштуватися через одну зі столичних фірм, яка обіцяла таку допомогу. Але все пішло зовсім не так, як очікувала дівчина:

«Фірма взяла гроші за запрошення для відкриття робочої візи, немалі, 4 000 грн. Спасибі їм за те, що візу мені таки відкрили. Але щоб надати мені роботу, почали знову вимагати гроші. Як виявилося, за неіснуючі вакансії. Коли я відмовилася, то погрожували, що на їхнє запрошення я не зможу поїхати в Польщу і знайти роботу сама».

«Добре, що мені вдалося викрити їх в Україні, якби я зрозуміла це в Польщі, то залишилася б на вулиці без засобів до існування і роботи, як багато з тих, хто зв'язалися з цією фірмою», – розповідає українка.

Працевлаштування коштувало Наталії удвічі більше грошей, ніж могло б бути, і чимало нервів. Але історія дівчини склалася добре: «За порадами добрих людей я все-таки вирішила їхати в Польщу на запрошення, яке мені зробила фірма, і шукати роботу. Зверталася до знайомих і незнайомих. Тепер живу і працюю у Варшаві».

Але розраховувати на везіння в такому питанні не варто. Краще заздалегідь убезпечити себе від неприємних ситуацій.

Як не потрапити на шахраїв?

Щоб не потрапити на шахраїв, потрібно передусім ознайомитися з умовами праці в країні, до якої ви збираєтеся вирушити. Наприклад, для роботи в Польщі вам знадобиться:

  • робоча віза, яку відкривають на 6 місяців для звичайної роботи і на 9 для сезонної;
  • можна працювати і за біометричним паспортом, але не більш ніж 90 днів.

Якщо вам пропонують якийсь інший варіант – це вже має насторожити.

Другий важливий момент – це зарплата. Як розповідає Воскобойник, українські заробітчани можуть розраховувати на місяць на 2,5-3,5 тис. злотих (від 18 до 30 тис. грн). Якщо зарплату пропонують вищу від ринкової – це теж привід насторожитися й додатково перевірити такого посередника або роботодавця.

Читайте також: До Польщі – новою дорогою: на під’їзді до пункту пропуску «Устилуг» – фінішне асфальтування (Фото).