Прогноз на рекорд: чого очікувати від жнив 2021 - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.53 € 31.08
Прогноз на рекорд: чого очікувати від жнив 2021

Цьогорічний врожай має бути кращим за сезон 2020 року.

Фото Сергія Наумука.

Прогноз на рекорд: чого очікувати від жнив 2021

Яким буде урожай озимих та які перспективи у пізніх культур?

Аграрії більшої частини країни вже приступили до збирання озимих культур, прогнози на врожайність яких були доволі оптимістичними, адже кількість опадів цієї весни була більш ніж достатня. Навіть на Півдні вологи було стільки, що й не завжди потрібно було використовувати системи зрошення. Та чи гарантує це рекордний врожай? Agravery.com дізнавалось у експертів та сільгоспвиробників, на що варто очікувати в цьому році.

Неналите зерно

Цьогорічний врожай має бути кращим за сезон 2020 року. Та чи зможе він перевершити показники попередніх рекордних років? За словами менеджера з розвитку бізнесу компанії «Maxigrain» Олени Нероби, в Україні прогнозується непоганий врожай озимих, а от ріпак постраждав, тож на суттєві показники аналітик не розраховує: «Я прогнозую, що урожай пшениці в цьому році сягне позначки 29 млн тонн, ячменю – 9 млн тонн, але варто враховувати і якість зерна, яка буде цього року не на найвищому рівні через затримку в збиранні. А от врожай ріпаків сягне дещо більше 2 млн тонн. Втім, невеликий вал компенсується гарною ціною, яка стартує від $550 за тонну в порту Одеси. Тоді як ціни на пшеницю, в залежності від якості та строків поставки, коливаються від $200 до 217 за тонну».

Урожай пшениці в цьому році сягне позначки 29 млн тонн, ячменю – 9 млн тонн, але варто враховувати і якість зерна, яка буде цього року не на найвищому рівні через затримку в збиранні. А от врожай ріпаків сягне дещо більше 2 млн тонн.

А от аналітик компанії «Agritel an Argus Media company» Олексій Єрьомін більш оптимістичний в своїх прогнозах по пшениці. За його словами, врожай може сягнути позначки 30,5 млн тонн: «Наразі в Україні зібрали приблизно 8% площ пшениці і усе вказує на те, що врожай може бути рекордним. Теж саме і по ячменю, наразі усе вказує на великий вал цієї зернової. Зараз його ціна становить $202-203 за тонну. Що стосується ріпаків, то тут прогнозувати щось дуже важко. Навіть самі агрономи не беруться цього робити. Але ціна на традиційний (не ГМО – Ред.) ріпак наразі становить $620 за тонну». 

Читайте також: В Україні вже намолочено майже півтора мільйона тонн зерна нового врожаю 

Та попри оптимістичні прогнози аналітиків більшість опитаних аграріїв досить стримано оцінюють свій майбутній врожай. Усе через спеку, яка накрила країну. Вона саме припала на період наливу зерна, через що аграрії прогнозують зменшення майбутнього врожаю озимих зернових. Так, за словами Володимира Дукача, заступника директора господарства Рудьківське, що на Чернігівщині, навіть на Півночі зернові «горять», дощів немає, а ті, що йшли раніше – багато вологи не принесли: «В нас весною кожен день був дощ, але випадало по кілька міліметрів, що змочувало лише верхній шар грунту, який одразу висихав із появою сонця. Це не дало достатнього запасу вологи в ґрунті, але стало оптимальним середовищем для розвитку хвороб. Тому, навіть попри обробку зернових фунгіцидами, ми вже зараз спостерігаємо незначні прояви фузаріозу колосу». А от ріпак в господарстві вже дозрів і можна починати збирання, та господарство не має власних комбайнів, тож чекає, поки техніка, яку можна орендувати, повернеться з Півдня.

Втім, не усі аграрії жаліються на погоду. Так у ФГ «Аллазаров», що на Київщині, більш оптимістичні погляди на ситуацію. «Ми почали збирати озиму пшеницю 16-го липня, що на тиждень пізніше ніж минулого року. Поки важко сказати, якою буде врожайність, але впевнений що більше 50 ц/га. Почали збирання зі слабшого поля, та є й більш врожайні посіви, тож плануємо вийти на 60 ц/га. Що стосується наливу зерна, то завдяки раннім сортам ми встигли пройти цю фазу розвитку рослин до істотного зростання температур, а отже з цим проблем не було. Фузаріозу колосу також немає, бо в період цвітіння провели обробку фунгіцидами», - стверджує агроном ФГ «Аллазаров» Юрій Горбачов.

Пізні культури також страждають  

Та пшениця – це не єдина культура, якій спека могла завдати значної шкоди. Пізні культури також можуть постраждати від аномальної погоди. Як стверджує Борис Заржва, наразі відбувається запилення кукурудзи, але через спеку воно може пройти неналежним чином: «Окрім озимих маємо проблеми й з пізніми культурами. Через спеку почала всихати кукурудза. А саме зараз іде період запилення».

Наразі відбувається запилення кукурудзи, але через спеку воно може пройти неналежним чином.

Та ж сама ситуація і у Володимира Гришка: «Кукурудза із раннім ФАО вже починає викидати волоть і, якщо спека триватиме, то пилок буде стерильним і качан буде недозапилений. Відповідно, і врожаю не буде. А якщо спека продовжиться, то й пізні гібриди чекатиме та сама участь. Що стосується соняшнику, то ранні посіви вже починають цвісти, але бджоли у таку спеку майже не літають, хоча пасік навколо доволі багато. Це також призведе до низького рівня запилення і зменшенню можливого врожаю».

Читайте також: Україна цьогоріч націлилася на 100 млн тонн врожаю зернових і олійних культур

Як зазначає начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко, невдовзі на більшості територій України температура знизиться і пройдуть невеликі опади: «Зараз триває друга хвиля тепла вище 30°C. Це оптимальні умови для збиральної кампанії. Але для пізніх культур це не зовсім добре, рослини починають в’янути. Втім, запасів вологи в ґрунті здебільшого достатньо, і у нічні години тургор рослин відновлюється. А отже нічого критичного поки не трапилось. І вже з 19-го липня температури почнуть зменшуватись до 26-28 °C вдень. Також очікуються опади, здебільшого на Заході та на Півночі і менше в центральній частині України. А це вже оптимальні температури для запилення кукурудзи».