«Талібан» взяв під контроль весь Афганістан: як розвиватиметься ситуація в країні - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.29 € 30.58
«Талібан» взяв під контроль весь Афганістан: як розвиватиметься ситуація в країні

Війна в 21 столітті.

Фото Getty Images.

«Талібан» взяв під контроль весь Афганістан: як розвиватиметься ситуація в країні

Ще минулого тижня у Сполучених Штатах Америки прогнозували взяття Кабула «талібами» впродовж 30 днів. Але все сталося значно швидше

15 серпня президент Афганістану Ашраф Гані оголосив про свою відставку і покинув країну. Чому падіння афганського уряду відбулося так швидко та як далі розвиватиметься в країні, в ефірі Українського радіо спрогнозував оглядач Українського радіо Роман Кот.

Чому Президент Афганістану склав свої повноваження

Ашраф Гані вже навіть втік з Таджикистану в Оман, близькосхідну країну на березі Перської затоки, тому можна вважати, що в нього всі контакти з Афганістаном розірвані. Він залишив людину, яка мала б організовувати тимчасовий перехідний уряд. Це був колишній міністр внутрішніх справ, але «таліби» буквально через день після цих подій заявили, що вони не будуть визнавати ніякий перехідний уряд і будуть брати владу повністю самі.

Насправді уряд країни боровся до останнього, наскільки це було можливо. Якщо порівняти з тим, коли радянські війська виходили з Афганістану, місцевий уряд протримався трохи більше, ніж три роки. Планувалося, що він протримається до 11 вересня, щоб американці з помпою відсвяткували 20-річчя подій 11 вересня і сказали, що вони всім помстилися і забули про цю історію. Але коли американці залишили країну, то місцеві і збройні сили, поліція чинили опір і навіть змогли контролювати більшість ключових міст країни, але минулого тижня всі ключові міста впали до ніг «Талібану» і після цього вже настала точка неповернення. Я так розумію, що підготовку до своєї відставки президент Гані готував три-чотири дні, тобто це було досить спонтанне рішення.

Поки що можна сказати, що «таліби» не поспішають починати репресії, різанину на вулицях міст. Вони намагаються втримати ситуацію під контролем і показати, що вони все-таки не ті «таліби», які були наприкінці 90-х, коли відрізали руки за крадіжку.

Про наплив біженців з Афганістану 

Це переважно біженці з великих міст. Все таки 20 років американської присутності в Афганістані далися взнаки. Вони забезпечували розвиток столиці і ключових міст, це зокрема Герат, Кандагар, Мазарі-Шариф. Ті, хто так чи інакше співпрацював з військами, зокрема перекладачі, люди, які забезпечували прибирання вулиць, роботу електростанцій та іншу важливу роботу,  отримували щонайменше зарплату і їхні діти мали можливість ходити до школи. Вони не знали, що таке війна по-справжньому і саме ці люди зараз на штурмують аеропорти, вішаються на колеса літаків, щоб вилетіти.

Якою є ситуація з дотриманням прав в країні 

Поки що можна сказати, що «таліби» не поспішають починати репресії, різанину на вулицях міст. Вони намагаються втримати ситуацію під контролем і показати, що вони все-таки не ті «таліби», які були наприкінці 90-х, коли відрізали руки за крадіжку. Поки що важко сказати, чи вони справді змінилися, тому що всі розуміють, що вони намагаються налагодити контакт із Заходом і зараз ведуть з американцями переговори в столиці Катару, а також вони налагоджують контакти з європейцями і сказали, що вони не будуть заважати виїзду іноземців за кордон. Єдине, що зараз скасували всі рейси з Афганістану, які літали на регулярній основі, тому «таліби» змушують західні держави організовувати якісь екстрені евакуації. 

Про інтереси інших країн щодо Афганістану

Щодо США, то вихід з Афганістану — це річ, яку було потрібно зробити ще років десять тому або навіть одразу після того, як вони розгромили «Талібан». З одного боку, це витягує кошти з державного бюджету, американці щодня бачать, як гинуть їхні військові в Афганістані. З іншого боку, це дуже сильно б'є про репутації Джо Байдена та всіх демократів в короткостроковій перспективі. Крім того, вихід з Афганістану дійсно створює загрозу для багатьох конкурентів США, зокрема Росії та Китаю, через те, що створюється перспектива, що «таліби» почнуть експансію в центральну Азію. США намагаються зараз згуртувати своїх союзників для більш координованих дій проти Росії та проти Китаю, наприклад, в Європі та на Далекому Сході в районі Тихого океану, зокрема, це - Японія, Південна Корея, Філіппіни. Вони також активно працюють з Індією, зокрема були спроби залучити Індію в Афганістан, аби вони зайшли туди і замістили США.

У Туреччини теж є свої інтереси в Афганістані. Вони зараз взагалі активно працюють по всіх тюркських країнах. Це своєрідна форма імперіалізму, тобто в Ердогана є амбіції стати лідером всіх тюркських країн, це зокрема Узбекистан і Туркменістан, які межують з Афганістаном. Та і в самому Афганістані у нього є етнічні меншини, з якими вони працюють.

Щодо Росії, то в них зараз основна загроза — це не допустити поширення радикального ісламізму від «талібів» в Центральну Азію. Таджикистан входить до Організації договору про колективну безпеку. Вони в липні звернулися до Росії з проханням надати допомогу в забезпеченні безпеки їх кордонів. І вже в серпні відбулися великі військові навчання на кордоні з Афганістаном за участі Узбекистану, Росії і Таджикистану. Зараз Росія активно перекидає нові війська, зокрема десантників та штормову авіацію. На території Таджикистану є 201-ша військова база Росії. Вони розглядають цю базу як форпост і формують три рубежі оборони. Військові навчання, які проводилися наприкінці липня на і початку серпня, були спрямовані на те, щоб силами десанту та штурмової авіації знищувати наступ неформальних воєнізованих груп, які проникають на територію Таджикистану, Киргизстану, Казахстану, Узбекистану та Росії, і щоб також проводити антитерористичні операції.

Як реагуватиме Захід на прагнення «Талібану» до діалогу

Захід точно буде занепокоєний ситуацією з прийомом біженців. Вже запланована екстрена зустріч міністрів закордонних справ Євросоюзу, а також заплановане засідання Ради Безпеки ООН щодо цього питання. Сьогодні канцлер Німеччини Ангела Меркель виступила за те, щоб вирішувати проблему біженців з Афганістану. Зараз буде вирішуватися проблема запровадження низки рейсів з Кабула та інших міст для того, щоб забрати всі охочих. Зокрема Україна могла б долучитися до цієї ініціативи задля підтримки власного іміджу.  

Я думаю, в Афганістані буде кілька міні-громадянських війн між собою. У найближчий час «таліби» будуть зайняті внутрішньополітичними проблемами. У них буде проблема налагодити нормальну роботу інфраструктури в самому Афганістані, тому що, наприклад, більшість фахівців, які забезпечували роботу електростанцій, які живлять всі міста, які займалися постачанням продуктів у великі міста, просто так замінити навряд чи вийде. Тому в них може постати гуманітарна катастрофа протягом наступних кількох місяців.  

Чи афганська проблема відволіче Путіна від України

Це вже відбувається, якщо подивитися по військових навчаннях. Весною Росія перекидала свої війська до кордонів з Україною, але війська Центрального військового округу, які прикривають всі підходи з Центральної Азії на територію Росії в Поволжя, то вони їх не чіпали. Тобто перекидання військ було, але не таке значне, як в 2014 році. І це вже накладає обмеження на сам потенціал Росії. Крім того, на ці війська потрібно додатково витрачати і ресурси, і комплектувати технікою, і підтримувати постійний військовий контингент серед військових. Я б не робив висновків, що Росія вгамується на кордоні з Україною, але певні обмеження в них будуть.

Читайте також: У будинку криворізького мера Павлова знайшли дві записки: в мережі показали їх фото.