Курси НБУ $ 36.66 € 39.65
Як діагностувати діабет, коли ще немає зовнішніх симптомів?

Фото: wz.lviv.ua.

Як діагностувати діабет, коли ще немає зовнішніх симптомів?

«У вас переддіабет», – каже лікар, і ця фраза розділяє життя на «до» та «після». І тоді все залежить від людини та її ставлення до свого здоров’я, адже переддіабет не завжди переходить у діабет. За статистикою, що наводить видання «Високий замок» , у 80% випадків ще є час, щоб запобігти розвитку захворювання.

Переддіабет є станом здоров’я, за якого показники цукру (глюкози) у крові вже перевищують норму, але ще недостатньо високі, аби діагностувати діабет 2 типу.

Що є нормою?

Критерії нормоглікемії (норма концентрації глюкози у крові) встановлюють ВООЗ, Американська діабетична асоціація та Міжнародна діабетична федерація. Періодично норми переглядають і, на жаль, зі споживанням людства все більше і більше цукру, ці показники підвищуються. 

Згідно даних, до 1999 року діагностичними критеріями, концентрацію глюкози вивчали у цільній крові – норма відповідала до 5,5 ммоль/л. Нині допустимий рівень глюкози натще у людей до 60 років становить щонайбільше 6,0 ммоль/л.

Рівні цукру крові за віком:

 • для дітей до 14 років – 3,3-5,6 ммоль/л; 

 • для дорослих – від 3,9 до 5,9 ммоль/л (під час вагітності – до 6,5); 

 • у людей старше 60 років – 4,2-6,7 ммоль/л.

Що робити, якщо показник перевищує норму?

Спочатку треба відвідати лікаря-ендокринолога, який окрім аналізу на глюкозу у крові призначить додаткові лабораторні аналізи (пероральний глюкозотолерантний тест та аналіз крові на глікований гемоглобін). Важливим є те, що відтепер треба контролювати показники та стан організму, аби не допустити розвитку хвороби.

Зверніть увагу! Термін «переддіабет» не є повноцінним діагнозом і використовується замість медичних термінів «порушення глікемії натще» та «порушення толерантності до вуглеводів». 

Переддіабет не завжди призводить до розвитку цукрового діабету. Вважається, що у найближчій перспективі хвороба розвивається приблизно лише у третини людей. Але якщо людина не змінює свої харчові звички і спосіб життя, цукровий діабет розвивається практично в 100% випадків. Чим раніше буде виявлено переддіабет, тим менше ускладнень і ризику розвитку захворювання у майбутньому.

Дії, що покращують стан і позитивно впливають на організм:

 • дотримуватися здорового харчування і спеціальної дієти;

 • уникати споживання продуктів з високим вмістом цукру;

 • схуднути (ожиріння є фактором ризику);

 • збільшити фізичну активність;

 • налагодити здоровий сон;

 • більше відпочивати, за можливістю мінімізувати стрес;

 • відмовитися від шкідливих звичок (у багатьох алкогольних напоях міститься цукор, до того ж усі вони дуже калорійні);

 • повідомити близьких, щоб вони допомагали підтримувати формування нових звичок.

Отже, за умови правильного ставленні до свого здоров’я та дотримання рекомендацій лікаря можна уникнути розвитку хронічного захворювання. Варто пам’ятати, що цукровий діабет – це одна з наймасштабніших проблем сучасного людства. Але розвиток переддіабету має оборотний характер, тому є час запобігти так званому «дебюту» цукрового діабету – головне, щоб цей час був використаний з користю.

Telegram Channel