Мобілізація з 1 листопада: кого призиватимуть у першу чергу
В Україні до лав ЗСУ призивають військовозобов'язаних громадян з 18 до 60 років – вони мають бути придатними до служби (за висновком ВЛК) і без права на відстрочку та бронювання
В Україні продовжує діяти воєнний стан і продовжують призивати військовозобов'язаних громадян на службу.
Які категорії українців підлягають мобілізації в листопаді, з якого віку призивають і як зараз відбувається мобілізація в Україні до 50 років і після 50-ти - УНІАН запитав у юриста.
Зі скількох років мобілізація в Україні
В Україні до лав ЗСУ призивають військовозобов'язаних громадян з 18 до 60 років – вони мають бути придатними до служби (за висновком ВЛК) і без права на відстрочку та бронювання.
Нагадаємо, що військовозобов'язаним вважається той, хто має такий статус – наприклад, відслужив в армії, закінчив військовий виш. Якщо ж статусу «Військовозобов'язаний» у людини немає, то з 18 і до 25 років вона вважається призовником і не може бути призвана на службу (тільки за своїм бажанням). Раніше ми розповідали, як проходить мобілізація до 25 років і кого можуть призвати.
Кого мобілізуватимуть у 2024 році з 1 листопада
Як розповіла УНІАН в ексклюзивному коментарі адвокатка Тетяна Савченко, кардинальних змін щодо призову немає: «Тобто мобілізації згідно з чинним законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підлягають військовозобов'язані особи, яких військово-лікарська комісія визнала придатними до служби та які не мають підстав для відстрочки та бронювання».
Нагадаємо, що за законодавством під мобілізацію потрапляють такі військовозобов'язані:
= категорія 18–60 років – якщо вони мають досвід військової служби, вважаються придатними (пройшли ВЛК), а також якщо їх знято з військового обліку, але визнано придатними під час воєнного стану (у цьому разі їм потрібно до 4 лютого наступного року пройти медкомісію);
= категорія 25–60 років – якщо у них немає досвіду і вони визнані медкомісією придатними до служби, а також якщо у них раніше був статус «Обмежено придатний» під час воєнного стану через стан здоров'я (їм також слід пройти медкомісію ще раз).
Як уже говорили вище, під мобілізацію потрапляють і ті, хто не має права на відстрочку або бронювання.
Тут потрібно відзначити деяку зміну, якої зазнала мобілізація після 50 років – Україна, як і раніше, продовжує призивати після 50-ти, але в цьому процесі з'явився один нюанс.
«Зміна відбулася відносно недавно, – тепер не можуть мобілізувати чоловіків віком від 50 до 60 років без наказу Генштабу ЗСУ. Тобто, на кожного військовозобов'язаного такого віку має бути певний наказ. Таке нововведення зроблено на підставі засекреченого документа. Його зміст нібито вже доведено до ТЦК, але ще не до всіх. Але це правило вже діє», – каже Тетяна Савченко.
Під це ж правило потрапляє і мобілізація після 55 років – Україна продовжує призов до ЗСУ чоловіків передпенсійного віку.
Скільки ще триватиме мобілізація в Україні – невідомо. Воєнний стан у країні діє до 7 лютого 2025 року – днями Верховна Рада подовжила строк та переглядає його кожні 90 днів.
Читайте також: Незагойна рана Волині: «Наш тато застрелить путіна – і ми будемо жити, як колись».