Курси НБУ $ 41.47 € 47.17
Чому на Волині під загрозою здоров’я дітей до 3 років?

Фахівці Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, які беруть проби, наголошують: споживання води із вмістом нітратів понад 50 мг/л може спричинити водно-нітратну метгемоглобінемію.

Фото – Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ.

Чому на Волині під загрозою здоров’я дітей до 3 років?

Особливу увагу у контролі якості та безпечності води фахівці Центру приділяють домогосподарствам із децентралізованим водопостачанням, де проживають діти віком до 3-х років. Адже важливо, щоб вони не споживали воду, що не відповідає санітарно-хімічним нормам. 

Нітрати можуть потрапляти у колодязі та неглибокі свердловини через побутові та сільськогосподарські стоки (переважно – із вигрібних ям і дворових туалетів, розташованих занадто близько до джерел водопостачання), а також із полів, оброблених нітратними добривами, чи тваринних комплексів.

Вода, навіть зі значним перевищенням рівня нітратів, залишається прозорою, звичайною на смак, без запаху і видимих домішок. Кип’ятіння лише збільшує її токсичність.

Споживання води із вмістом нітратів понад понад 50 мг/л може спричинити водно-нітратну метгемоглобінемію. Це захворювання виникає через те, що нітрати у кишківнику під впливом мікрофлори перетворюються на значно небезпечніші сполуки – нітрити. Один із ключових механізмів їхньої токсичної дії – перетворення гемоглобіну в метгемоглобін, який не здатний транспортувати кисень до внутрішніх органів і тканин. Внаслідок цього виникає гіпоксія (кисневе голодування), що може призвести до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.

У групі підвищеного ризику – діти до 3-х років, а особливо – немовлята до 6 місяців, котрі перебувають на штучному вигодовуванні. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії в них пов’язаний з недосконалістю ферментних систем організму і біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.

Симптомами хвороби є блювання, пронос, різкі болі в животі, задишка, пожовтіння очей, ціаноз (синюшне забарвлення шкіри та слизових оболонок), постійна сонливість, втома, головний біль. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків зумовлює смерть. Тому воду, що має підвищений рівень нітратів, категорично не можна використовувати для приготування дитячих сумішей.

За можливості, потрібно якнайдовше годувати немовлят грудним молоком. Це безпечно, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.

В Україні місцеві органи влади законодавчо зобов’язані контролювати рівень нітратів у воді з нецентралізованих джерел водопостачання, яку споживають діти до трьох років.

За даними фахівців Центру, на Волині останніми роками залишається досить високим показник питомої ваги невідповідних проб води децентралізованого водопостачання (колодязної), що споживають діти до 3 років. За 2024 рік частка проб із надмірним вмістом нітратів становить 22,1%. Загалом, торік для визначення цього показника було відібрано близько тисячі проб води, інформує пресслужба Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я.

Довідково: 

На Волині останній випадок метгемоглобінемії у дитини зареєстрований у 2023 році. У Горохівській громаді отруїлося тримісячне немовля. Його батьки використовували криничну воду для приготування їжі та пиття. У зразках цієї води було виявлено перевищення вмісту нітратів у понад 4 рази. На щастя, дитина отримала необхідне лікування та одужала.

Любов ВОЛИНЮК.

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Читайте також: На Волині посилили заходи біобезпеки через загрозу занесення ящуру.

Реклама Google

Telegram Channel