
Чи впливає телефон на зір?
Практично 100% учнів різного віку користуються цифровими пристроями, за допомогою яких можна автоматизувати численні процеси, освоїти багато нового матеріалу та зручно виконувати поставлені завдання. Багато хто віддає перевагу смартфонам, інші вибирають планшети або ноутбуки, персональний комп'ютер також є відмінною альтернативою. Але вплив гаджетів на здоров'я та зір вивчається постійно, тому потрібно зрозуміти – чи впливає телефон та інші пристрої на зір?
Чинники впливу
Офтальмологи постійно попереджають про негативний вплив на зір телефонів, планшетів та інших пристроїв. Якщо раніше говорили в основному про випромінювання, то сьогодні йдеться про візуальне сприйняття та тимчасове використання.
Патогенна дія на зір доведена шляхом впливу наступних факторів:
- Випромінювання синього спектру від екрану. Такий вплив відбувається на руйнування чутливості рецепторів у сітківці, синтез мелатоніну знижується, а це також призводить до безсоння. Фокусування променів відбувається перед сітківкою, щоб переглядати зображення доведеться напружувати очі;
- Фіксація погляду на предмети поблизу. Тривале зосередження на картинках поблизу призводить до спазму м'язів, які відповідають за акомодацію. Через деякий час вони перестають нормально працювати, і розвивається короткозорість;
- Широтно-імпульсна модуляція (ШІМ) екранів та моніторів. При низькому рівні яскравості створюється світло екрану. Смартфони та планшети не мають підсвічування, відповідно яскравість регулюється мерехтінням світлодіодів. Це призведе до головного болю та швидкої стомлюваності.
Крім того, очі пересихаю через тривалу концентрацію на певній картинці. Людина відчуває печіння, сльозотечу, почервоніння та втому загалом.
Як захистити зір?
Важливо контролювати час використання гаджетів. Професійні лікарі клініки Зір Дитини підготували наведені нижче рекомендації та поради, що дозволяють захистити зір від негативного впливу екранів:
- скоротити час використання гаджетів;
- кожні 10-15 хвилин робити перерви;
- стежити за частотою моргання і робити це частіше за можливості;
- дивитися смартфон або планшет, сидячи або стоячи, але не лежачи;
- використовувати програми зниження мерехтіння екрана;
- регулярно перевіряти зір;
- носити контактні лінзи чи окуляри у разі порушення зору;
- не дивитися в екрани гаджетів у темну пору доби без належного освітлення.
Ефективна профілактика є чудовим інструментом захисту від великої кількості офтальмологічних порушень та хвороб.
