Курси НБУ $ 44.71 € 51.62

З НОВИМ РОКОМ, ВАС, ДОРОГІ НАШІ ЧИТАЧІ!

ХАЙ 2004 РІК БУДЕ ДЛЯ ВАС БАГАТИМ НА ЗДОРОВ’Я, ДОБРО ТА ЛЮБОВ! А ось що кажуть про 2004 рік наші експерти – економіст, демограф і політолог...

Заглянемо у високосний. Наші прогнози

ЕКОНОМІСТ: Ігор Кривов’язюк, кандидат економічних наук, доцент, в. о. завідуючого кафедрою економіки та підприємництва Луцького технічного університету:
– У 2004 році Україну очікує економічна нестабільність, на розвиток економіки впливатиме перебіг президентської кампанії. Водночас триватиме приведення економіки держави до вимог світового співтовариства, зокрема, Світової організації торгівлі. Щодо вступу до СОТ, то найближчі два роки будуть вирішальними. Тут треба ще дуже багато зробити, щоб українські закони відповідали вимогам СОТ і навчитися відстоювати власні інтереси, як це робили інші країни при вступі до цієї, безумовно, авторитетної міжнародної організації.
Наступного року держава відчутно підтримуватиме металургійну і гірничодобувну галузі. Активно розвиватимуться харчова, хімічна промисловість, приладобудування. Остаточно завершиться продаж акцій енергетичних підприємств. Шукатимуть іноземних інвесторів для обленерго. Пріоритетними при приватизації того, що ще не приватизоване, будуть вимоги Державної програми приватизації на 2003—2008 роки.
На жаль, не слід у наступному році в цілому по Україні очікувати збільшення притоку іноземних інвестицій. Адже іноземні інвестори приходять туди, де стабільна політична обстановка, а вона такою не буде напередодні виборів. А ось активніше поводитимуть себе вітчизняні інвестори. Вкладатимуться навіть ті кошти, які були отримані з тіньового сектора з-за кордону. Певною мірою, це буде теж наслідок виборчої кампанії.
Впливатиме на економіку України, її стабілізацію спільна європейська валюта — євро. Україна може вдало зіграти на конкуренції євро і долара, треба тільки сміливіше відстоювати свої інтереси. Важливу роль відіграватимуть прикордонні території України, в т. ч. Волинь. Щодо зовнішніх економічних зв’язків, то вони в України пожвавляться з Росією, країнами Середземномор’я, європейськими сусідами нашої країни.
Стосовно Волині, то продовжиться надходження саме іноземних інвестицій. Збільшиться роль приватного сектора економіки. Зросте виробництво на підприємствах харчової промисловості, розвиватимуться машинобудівні й приладобудівні підприємства. Триватиме водночас податковий тиск на приватний сектор, але роль малого бізнесу все ж зростатиме і це протистояння накладатиме свій відбиток на економіку Волині. Тут вже майже відсіялися випадкові люди, лишилися ті, що працюватимуть при будь-якому тискові. Інфляцію слід очікувати в межах 10—15 відсотків, що “терпимо” і звично для української економіки.


ДЕМОГРАФ: Світлана Стрелюк, начальник відділу демографічної статистики і перепису населення обласного управління статистики:
– На жаль, є всі підстави сказати, що в 2004 році збережуться тенденції попередніх років. А відбувається скорочення населення, обумовлене насамперед його природним скороченням, тобто кількість народжених в області значно менша кількості померлих. От і за 11 місяців 2003 року народилося 11 тисяч нових волинян, але померло 14 тисяч. Хоча в таких районах, як Любешівський, Камінь-Каширський, Ратнівський, у місті Ковелі є незначний приріст населення.
Вже кілька років зберігається стабільність — на кожну тисячу жителів Волині за рік народжується 11 дітей. І тут ми на третій позиції в Україні після Рівненської і Закарпатської областей. На жаль, не зменшується показник смертності. Крім того, ми дуже відстаємо від міжнародних стандартів народжуваності. При мінімальній нормі — 2,2 дитини на сім’ю наші жінки в середньому мають 1,5 дитини.
У 2004 році, як високосному, передбачаємо, що різко впаде те, що ми називаємо “шлюбною активністю населення”. Певною мірою впливатиме на населення страх перед високосним роком.
Майже 60 відсотків смертей припадає на хвороби системи кровообігу. До того ж, кожен десятий волинянин, який вмирає, гине від нещасних випадків. І ще скажу про тривожну тенденцію — наша “сильна половина” стає дедалі слабшою: чоловіків у віці 20—49 років помирає в 4 рази більше, ніж жінок.
У 2004 році, очевидно, збережуться тенденції по міграції населення. Найактивніше волиняни виїжджають на постійне проживання у Росію, Білорусь, у минулому році відповідно 671 і 341 особа. 512 волинян назавжди поїхали у США, 42 — в Німеччину, 14 — в Ізраїль, 11 — в Польщу. А ось із далекого зарубіжжя приїхало на проживання в нашому краї 59 осіб. Із близького зарубіжжя прибуло вдвічі менше, ніж вибуло. Ті ж тенденції зберігаються в цьому році, і 441 волинянин назавше, як вони вважають, помандрував до США, 58 — до Німеччини. Це, не рахуючи наших заробітчан. Трохи більше повернулося тих, хто не знайшов щастя за океаном — 65 чоловік із США, 79 — в цілому з далекого зарубіжжя. Прикро це казати, але якщо природне скорочення і міграційний відплив населення будуть тривати такими темпами, то через півстоліття ми вийдемо на рівень 1959 року, коли на Волині проживало 900 тисяч чоловік.

ПОЛІТОЛОГ: Валентин Малиновський, кандидат політичних наук, доцент кафедри теорії та історії політичної науки ВДУ імені Лесі Українки:
– Визначальною подією, під якою в Україні пройде 2004-й рік, будуть президентські вибори. Зайве казати, що вони проходитимуть в доволі жорстокій боротьбі. На мій погляд, ці вибори визначають долю України щонайменше на наступні вісім років, що б тепер не говорилося щодо конституційної реформи. На Ющенка робитимуть певні ставки західні країни, кандидат чи кандидати від провладних сил шукатимуть підтримки в Росії, й ці два вектори — західний і східний — впливатимуть на перебіг подій в нашій державі. Ці вектори використовуватимуть різні політичні сили всередині України на свою користь, причому можливе корегування позицій.
Передбачаю, що не сходитимуть з сторінок преси й екранів такі слова, як “нашисти”, “радикали”, “націоналісти”, що викличе протистояння сходу і заходу України. Необхідно буде мобілізувати зусилля всіх тверезомислячих сил, щоб подолати таке протистояння. Очікуються, на жаль, значні поступки України Росії, зокрема, на енергетичному ринку, російський капітал ще більше проникатиме в економіку України, і це буде своєрідний обмін за підтримку провладних сил Путіним і його оточенням.
На мою думку, буде єдиний кандидат від “Нашої України”, БЮТ і Соцпартії. Вважаю, що не буде єдиного кандидата від влади, їх буде кілька, двох можу назвати — Янукович і Тигіпко. Можливі й сюрпризи. Компромат литиметься рікою, і він теж позначиться на політичному житті країни. Цілком можливо, що будуть використані якісь несподівані моменти саме для компромату певних політичних діячів.
У зовнішній політиці України переважатиме східний вектор. Він буде використовуватися як спекулятивний момент у передвиборній боротьбі. А ось Захід чекатиме результатів виборів, але й подаватиме Україні певні надії — на вступ до Світової організації торгівлі, до Євросоюзу, час від часу кидаючи такі собі “пробні кульки”. Ще дасть себе знати Ірак, в тому числі й для України, там зав’язано надовго, і це теж вплине на українську політику.
Щодо Волині, то або областю керуватиме ще лояльніша до Адміністрації Президента людина, або голова облдержадміністрації стане членом СДПУ(о). Ряд нових підступних, грубих технологій застосує адмінресурс, сюрпризи вже готуються, оскільки область вважається “регіоном Ющенка”. Однак восени можливі активні виступи соціально незадоволеного населення, на які накладеться політична напруга тих днів — такими будуть ознаки завершення президентської кампанії, в якій прогнозую перемогу Віктора Ющенка.
Розпитував Володимир ЛИС.
Telegram Channel