Курси НБУ $ 41.78 € 48.84
УПРОДОВЖ РОКУ ПЕНСІЯ ЗРОСТАЛА 10 РАЗІВ!*

Волинь-нова

УПРОДОВЖ РОКУ ПЕНСІЯ ЗРОСТАЛА 10 РАЗІВ!*

Тема пенсійного забезпечення та соціальних гарантій для літніх людей — наче чутлива суспільна струна, бо можливість забезпечити громадянам достойну старість завше було ознакою розвиненого й самодостатнього суспільства...

Тема пенсійного забезпечення та соціальних гарантій для літніх людей — наче чутлива суспільна струна, бо можливість забезпечити громадянам достойну старість завше було ознакою розвиненого й самодостатнього суспільства


Ольга МЕЛЬНИК


Вихід на пенсію у жодному разі не має бути вироком. Саме тому частина соціальних ініціатив, запропонованих Президентом України Віктором Януковичем та впроваджених урядом, стосувалася соціальних гарантій для літніх людей. Щоправда, тоді до подібних заяв прислухалися із насторогою, адже за останні 20 років звикли й до обіцянок, котрі так і залишалися обіцянками, і до законів, де чорним по білому прописували гарантії та пільги, але вони чомусь не виконувалися.
Нині ж зрозуміло: соціальні завдання для держави є стратегічним курсом, сферою постійної невідкладної турботи. Навколо їх виконання мають об’єднатися всі гілки влади, всі політичні сили. Соціальна сфера — це щоденне життя людей, саме за її змінами вони судитимуть про ефективність влади, формуватимуть довіру до неї. Перетворювати такі важливі речі на політичні технології, популістське маніпулювання — неприпустимо, для цього в держави немає запасу міцності та часу.

10 ПЕРЕРАХУНКІВ 2012-ГО
Та й популізм одразу вилізе на світ Божий. За нього хліба не купиш. Натомість ще сотня до пенсії — реальна допомога.
«А що тільки значить для старої людини отримати вчасно пенсію! Я добре пам’ятаю ті часи, коли колгоспники були взагалі без пенсії. А зараз таки добре живеться, навіть тим, хто отримує мінімальну. Завжди є гривенька і не тільки на хліб», — написала у листі до голови облдержадміністрації мешканка села Ниці, що на Старовижівщині, Марія Коротка.
Аргументи Марії Євдокимівни беззаперечні, бо часи, коли сільські трударі, віддавши всі сили роботі на землі, не отримували нічого, були реальністю. Проте варто дякувати Всевишньому, що нині — то лише спомин.
«Шановний Борисе Петровичу, пише вам ветеран Великої Вітчизняної війни Філенко Володимир Артемович, житель міста Горохова. Тепер розумію, що не помилився, коли голосував на минулих виборах за Віктора Януковича. Він зібрав біля себе сильну та згуртовану команду, яка дбає про всіх: і про дітей, і про молодь, і про нас — старих та немічних… Я, як ветеран, добре знаю, що таке біда, і добре знаю ціну шматку хліба. Зараз маю таку пенсію, що, йдучи в магазин, можу купити собі все, що треба, та ще й якоюсь копійкою підтримати родину».
Звісно, для людей поважного віку пенсія — актуальна тема, адже зазвичай саме ця щомісячна виплата стає єдиним засобом для існування. Зрозуміло, що пропрацювавши вірою і правдою все життя, воліють на старості не жити в злиднях. І хай би що не говорили скептики, та сьогодні зміни, й причому — помітні, є. Так із початку 2012 року перерахунок пенсій здійснено десять (!) разів. Певно, такою роботою навряд чи вдасться похвалитися попередньому урядові. А якщо точніше — жодному!
Так, за 9 місяців 2012-го до органів Пенсійного фонду України Волинської області з усіх джерел фінансування надійшло майже 3 млрд грн. Цифра — доволі красномовна. Тим більше, що кожна копійка дійшла до людей. А це — 283 тисячі пенсіонерів, котрим забезпечили виплату пенсій та грошової допомоги з урахуванням цих підвищень. Узагалі волинянам виплатили 3 млрд 158 млн 617 тис. грн. Якщо поглянути на минулорічну картину, то маємо збільшення на 323 млн грн. І це — не за повний рік! У 2012-му перерахували пенсії, враховуючи трудовий стаж, понад 7 тисячам волинян. І масові перерахунки здійснювали немало й небагато, а 10 разів. Відтак середній розмір виплати зріс на 156 грн: тож, якщо у січні цього року в середньому пенсіонери отримували 1 тис. 76 грн, то вже в жовтні — 1 тис. 232 грн.
Мало того, з першого жовтня стартувало чергове підвищення пенсій. І то не популістський крок перед виборами, радше — закономірність, адже зріс і прожитковий мінімум із 844 грн до 856 грн. А це — яскравий доказ того, що уряд та нинішня влада не лише декларують, а й виконують обіцяне.
«Упродовж 2012 року зроблено кілька перерахунків пенсій. Моя зросла також. Маю надбавку. Моя пенсія забезпечує мене достойним рівнем життя. В останні роки відчуваю багато зрушень щодо покращення соціального забезпечення. Тому ми, пенсіонери, маємо всі підстави надіятися на подальшу підтримку та турботу людей, які зараз при владі», — пише в листі Федір Бугайчук, 1930 року народження, мешканець села Крухиничі Локачинського району.
ВЕТЕРАНАМ — НЕ ЛИШЕ ВІТАННЯ
Ветерани — особлива категорія людей. Відтак їм — і особлива увага. Певно, варто нагадати, що цьогоріч держава нарешті повернулася до них обличчям: вітали не лише квітами й словами вдячності. У 2012-му до Дня Перемоги ветерани отримали й таку необхідну фінансову підтримку. А вона їм особливо потрібна, бо ж і сили не ті, й здоров’я вже не молодече. Отож Кабінет Міністрів України прийняв рішення про підвищення соціальних виплат учасникам, інвалідам Великої Вітчизняної війни, а також членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей загиблих військовослужбовців. Якщо ж говорити мовою цифр, то допомога ця становила від 1 тис. 720 грн до 2 тис 200 грн. Тож закиди опонентів щодо популістських намірів влади й Партії регіонів та нереальності виконання ряду соціальних ініціатив Президента розлітаються на друзки. Та й що ж казати, якщо розмір допомоги до 9 Травня у 2012-му виявився удвічі, а то й утричі більшим, як у попередні роки.
Ще один важливий нюанс — соціальний захист ветеранів влада має намір посилити. Причому працює на перспективу. Отож із 1 січня 2013-го набере чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», підписаний Президентом Віктором Януковичем 18 вересня цього року. Що ж передбачають зміни? Чого очікувати ветеранам? Влада, зокрема й нардепи від Партії регіонів, котрі й працювали над таким важливим документом, фактично розширили соціальні гарантії. Тож пільги інвалідів війни І групи поширюватимуться на учасників бойових дій та інвалідів війни ІІ та ІІІ груп, яким виповнилося 85 і більше літ. Зростуть пенсії на 10, 20 і 25%, а це — 88, 176 та 221 грн відповідно. Якщо говорити у розрізі Волині, то на теренах краю налічується 589 учасників бойових дій та 462 інваліди війни, які прожили 85 і більше років. Нині відповідні управління за вказівкою голови облдержадміністрації, члена ради обласної організації Партії регоінів Бориса Клімчука активно працюють над формуванням списків, аби літні люди могли своєчасно отримати кошти.
«Нинішню владу здебільшого критикують, але я хочу висловити вдячність за роботу. Враховуючи непросту ситуацію в світі, країні, коли повсякчас людей лякають кризами та падінням гривні, уряд намагається підвищувати пенсії, зокрема й ветеранам, котрих зосталося не так і багато, та поліпшувати життя багатьом людям. У травні я отримала значне підвищення пенсії. Згадала перерахунки попередніх років, котрі інколи були просто смішними, бо збільшували пенсію на 1 гривню й 60 копійок. Тому сьогодні впевнена, що на цьому світі є правда і політики, яким не байдужа доля простих людей», — пише пенсіонерка з Луцька Валентина Ковальська.
Окрім того, у три рази збільшено надбавки до пенсії ветеранам, які вже відсвяткували столітній ювілей. Відповідну постанову прийняв Кабінет Міністрів України 26 вересня 2012-го й втілюватимуть у життя на місцях. На Волині 37 жителів отримають такий «додаток» до пенсії. Здавалося б — дрібниця, адже урядовий документ не охоплює широкі маси, проте то черговий камінчик до міцного фундаменту суттєвого зміцнення соціального захисту найбільш вразливих категорій українців.
Певно, говорячи про опіку держави, варто зауважити: нещодавно автомобілі отримали восьмеро волинян. Серед них — інваліди війни, дитинства й постраждалі від аварії на ЧАЕС. У 2012-му 25 волинян стали власниками спеціалізованого транспорту, минулоріч — лише 7.
«ЗДОРОВЛЄЧКО ПОПРАВЛЯЄМО»
Та соціальні гарантії — то не лише пенсії та виплати. Як не крути, а літні люди потребують грунтовної опіки. І хоча коштами не випадає розкидатися, однак на соціальних гарантіях владні мужі не економлять.
«Нині українська влада демонструє єдність у поглядах та принципах реалізації державної політики, — сказав губернатор-регіонал Борис Клімчук, спілкуючись нещодавно із журналістами Ковельщини. — Якщо є порозуміння між Президентом, парламентом та урядом, тоді у державі все складається нормально, є перспективи, окреслюється майбутнє. Що ми й бачимо нині. Область отримує суттєву фінансову підтримку з Державного бюджету на розбудову регіону, на реалізацію соціальної політики. Позитивним є те, що скоротилися борги по зарплаті. Так у 2009-му заборгованість на підприємствах краю становила 22 мільйони, а тепер — менше 5 мільйонів гривень. У цьому році також наповнили Пенсійний фонд власними ресурсами на 54,9 %».
За даними головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, на теренах Волині 49 тисяч громадян похилого віку, котрі потребують соціального обслуговування, і, звісно, отримують.
— З початку року на пільги із оплати житлово-комунальних послуг нараховано 68 мільйонів 100 тисяч гривень, із Державного бюджету профінансовано майже 59 мільйонів, — повідомила начальник управління Світлана Мишковець. — Грошову виплату на придбання твердого палива та скрапленого газу нараховано майже на 28 мільйонів, профінансовано — на 23 мільйони 800 тисяч гривень. Упродовж січня—вересня поточного року на пільги з оплати послуг зв’язку, компенсацію за пільгове перевезення громадян — 21 мільйон 700 тисяч гривень. Щомісячно літні люди користуються пільгами по квартплаті, за користування холодною та гарячою водою, природним газом, електроенергією, водовідведенням та опаленням, вивезення сміття тощо. А ветерани війни та інваліди мають можливість оздоровитися в санаторно-курортних закладах.
«Пише вам пенсіонерка з села Лобна Любешівського району Ланц Параска, — так починається ще один лист до керівника виконавчого органу влади області. — Я прожила тяжке життя — рано помер чоловік. Дітей довелося годувати самій. Війну пережила… Знаю, що таке — холод, голод, колгосп, безгрошів’я, затримки пенсії. А зараз, дякувати Богу, живу добре: є хліб і до хліба. Пенсію получаю воврем’я, пенсію добру. Спасибі вам і всім вашим помошнікам. Дай вам Бог здоровля. Я своє здоровлєчко поправляю щороку: лікуюсь в госпіталі, була й в санаторії».
Натомість глава держави Віктор Янукович нещодавно зауважив, що й надалі влада працюватиме в напрямку зростання соціальних стандартів. Зокрема й в частині забезпечення добробуту пенсіонерів та літніх людей. І це правильно, бо чи не найголовніше завдання держави й тих, хто стоїть коло її керма, — дбати про людей.

На фото: У кожному листі — слова подяки.
Telegram Channel