Курси НБУ $ 41.78 € 48.84
НОВИЙ ДЕРЖБЮДЖЕТ ГАРАНТУЄ ВИЩІ ЗАРПЛАТИ І ПЕНСІЇ

Волинь-нова

НОВИЙ ДЕРЖБЮДЖЕТ ГАРАНТУЄ ВИЩІ ЗАРПЛАТИ І ПЕНСІЇ

Яким буде обласний бюджет-2013, які фінансові перспективи чекають бюджетну сферу краю й загалом волинську економіку в наступному році?..

17 грудня Президент України Віктор Янукович підписав ухвалений парламентом Закон «Про Державний бюджет України на 2013 рік». Він передбачає доходи у 362,8 млрд гривень та видатки на 412,1 млрд грн. Дефіцит держбюджету оцінено в 50,5 млрд грн із граничним рівнем боргу 483 млрд грн і можливістю надання державних гарантій на 50 млрд грн. У кошторис держави закладено номінальний ВВП у 1,576 трлн грн, темпи зростання ВВП — 3,4%, інфляції — 4,8%, індексу цін виробників — 5,5% і фонд оплати праці в розмірі 482,3 млрд грн. Підписання главою держави головного фінансового документа країни передувало ухваленню обласного бюджету Волині. Яким буде обласний бюджет-2013, які фінансові перспективи чекають бюджетну сферу краю й загалом волинську економіку в наступному році? Про це розповідає начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Ігор НИКИТЮК (на фото)

Микола МИХАЛЬЧУК


— За статистикою наша область єдина в державі завершує рік без боргів із зарплати, виконуючи бюджетні зобов’язання. Яким був цей рік для області і з чим місцева влада починатиме наступний?
— Для економіки України в цілому, й області зокрема, 2012-ий рік був непростий, бо досі відчуваємо наслідки світової економічної кризи, особливо у фіскально-бюджетній сфері. Якщо говорити про Волинь, то вона достойно завершує рік. У середині грудня уже 4 райони області — Горохівський, Ковельський, Локачинський і Луцький — та 255 із 408 територіальних громад виконали показники за доходами. Прогнозуємо до кінця року стовідсоткове виконання зведеного бюджету області. До загального фонду місцевих бюджетів області буде залучено коштів на 12 відсотків більше, ніж торік. Це не лише показник роботи органів місцевої влади та органів стягнення, а й результат зростання добробуту волинян, оскільки основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок із доходів фізичних осіб. За попередніми розрахунками, середня зарплата в області за підсумками цього року досягне 2350 гривень. У порівнянні з попереднім роком вона зросте на 17,9 відсотка. Приємно відзначити, що середня зарплата в бюджетній сфері збільшиться майже на 25 відсотків, поступово наблизиться до середнього показника в економіці.
Нинішнього року для медиків, які йшли у відпустки, вперше була запроваджена обов’язкова виплата матеріальної допомоги на оздоровлення. Виплата надбавки за престижність праці, що передбачена педагогам області, поширилась на працівників дошкільних закладів. Завдяки додатковій дотації з державного бюджету в сумі 64,6 млн грн та відповідним крокам влади не маємо боргів із зарплати у бюджетній сфері: у 2013 рік місцеві бюджети увійдуть із нормальними результативними показниками за доходами і за видатками.
— Верховна Рада ухвалила Держбюджет-2013 ще 6 грудня, однак опозиційні політичні сили вважають це рішення передчасним. Мовляв, документ недосконалий. Що думають про держбюджет фахівці-фінансисти області?
— Потрібно розуміти, що бюджет — це не просто розпис доходів і видатків. Це віддзеркалення економічної, соціальної, міжнародної, оборонної, а головне — фінансової в усіх її напрямах політики держави. Тому якщо не буде на початку бюджетного року основного фінансового документа країни, то це означає не лише відсутність сталої політики в бюджетній чи соціальній сфері, але й довіри з боку міжнародних інвесторів та кредиторів, невизначеність в економіці країни. Крім того, без бюджету неможливе збільшення жодних соціальних виплат, адже усі вони здійснюються відповідно до розмірів, визначених на грудень попереднього року. Водночас Закон «Про Державний бюджет на 2013 рік» уже з 1 січня передбачає збільшення і мінімальної заробітної плати, і прожиткового мінімуму. А враховуючи те, що цей показник є базовим стандартом, на основі якого визначаються розміри основних державних соціальних гарантій, то з початку наступного року підвищуватимуться і розміри пенсій та державних допомог.
Іще один вагомий аргумент, який підтверджує необхідність прийняття бюджету, — це нагальність перетворень у медичній галузі. У межах реалізації Програми економічних реформ на 2010 — 2014 роки здійснюються заходи щодо розмежування первинного, вторинного і третинного рівнів медичної допомоги. В області наступного року будуть створені центри первинної медико-санітарної допомоги. Крім того, з 1 січня 2013-го на фінансування з обласного бюджету передаються видатки місцевих бюджетів на утримання станцій екстреної («швидкої») медичної допомоги. Це все має бути відображеним у відповідних місцевих бюджетах. Тому зволікання з прийняттям бюджету може обернутися ударом по найбільш незахищених верствах населення.
— Які макроекономічні та соціальні показники враховані у кошторисі наступного року і як вони вплинуть на розвиток економіки, соціальної сфери області та доходи волинян?
— Бюджет-2013 розроблено урядом на основі реалістичних макроекономічних показників з урахуванням зовнішніх факторів, що мають вплив на економіку держави. Щоб не перевантажувати сухими цифрами, скажу лише: одним із ключових завдань бюджету й надалі залишається поступова політика підвищення соціальних стандартів і збільшення видатків соціального характеру. Наприклад, враховано запровадження нових розмірів мінімальної заробітної плати: із 1 січня — 1147 гривень, з 1 грудня — 1218 гривень. Посадовий оклад працівника першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки зросте у наступному році на 10,6 відсотка. Прожитковий мінімум на одну особу підвищиться на 7,4 відсотка, тобто з 1 січня сягне 1108 гривень, із грудня — 1176 гривень. Порівняно з 2012 роком виплати при народженні дитини у 2013-му планується збільшити на 6,7 відсотка: на першу дитину — до 29 310 гривень, на другу — до 58 620 гривень, на третю і наступну дитину — до 117 240 гривень. Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, зокрема й максимальний, збільшуватиметься у 2013 році на кожну дитину віком від 3 до 13 років — на 180 гривень, а від 13 до 18 років — на 360 гривень…
— Що очікувати волинянам від нового держбюджету?
— Згідно із розрахунками Міністерства фінансів загальний обсяг місцевих бюджетів області наступного року сягатиме 5,4 млрд грн, що на 15,1% більше порівняно з розрахунковими показниками на цей рік. Загальний обсяг міжбюджетних трансфертів, що надійдуть до місцевих бюджетів області, визначено у сумі 4 млрд грн, що на 554,1 млн грн, або 16,2 відсотка більше у порівнянні з 2012 роком. Субвенції на фінансування програм соціального захисту зростуть на 430 млн грн або на 36 відсотків. Окрім цього, окремим громадам Волині з державного бюджету виділяється цільова субвенція на соціально-економічний розвиток територій. Її обсяг — 9 мільйонів гривень. Зокрема, Маневицький район отримає 3 млн грн, Горохівський — 2, Локачинський, Луцький, Рожищенський та Турійський — по одному мільйону гривень. Власна дохідна база місцевих бюджетів області наступного року досягне 1,4 млрд грн.
Хочу наголосити, що внесені зміни до Бюджетного кодексу України суттєво збільшили ресурси обласного бюджету на виконання видаткових повноважень. Наступного року до надходжень, що формують так званий «другий кошик» доходів обласного бюджету, будуть віднесені всі види платежів за адміністративні послуги. Це дасть змогу збільшити ресурс коштів у 3,3 раза, тобто більш як на 14 мільйонів гривень.
Telegram Channel