Курси НБУ $ 41.78 € 48.84
КОМПЕНСАЦІЯ ЗА СУСІДСТВО З РІВНЕНСЬКОЮ АТОМНОЮ

Волинь-нова

КОМПЕНСАЦІЯ ЗА СУСІДСТВО З РІВНЕНСЬКОЮ АТОМНОЮ

Закон гарантує грошову компенсацію жителям тих населених пунктів, що розташовані поблизу атомних електростанцій, а точніше — у межах так званої «30-кілометрової зони спостереження АЕС»...

Закон гарантує грошову компенсацію жителям тих населених пунктів, що розташовані поблизу атомних електростанцій, а точніше — у межах так званої «30-кілометрової зони спостереження АЕС». Ці гарантії безпосередньо стосуються мешканців 44 населених пунктів, яким із 70-х років минулого століття судилося жити «в тіні» Рівненської атомної електростанції. Та до 2010-го соціальна турбота про безпеку сусідів АЕС була лише «паперовою декларацією»...

Ірина СТАСЮК

І тільки з приходом до влади Президента Віктора Януковича та уряду Миколи Азарова гарантії набули матеріального вираження. Відтоді з року в рік Волинь отримує чималі кошти на розвиток інфраструктури тих територій, які входять у межі тривожного 30-кілометрового кола. 2013-й — не став винятком. Нещодавно уряд прийняв рішення про виділення чергової суми компенсації. Йдеться про понад 10 млн грн на будівництво та ремонт доріг, облаштування вуличного освітлення, заміну котлів у бюджетних установах і навіть реконструкцію сільських шкіл.
Рівненська атомна електростанція, що розташована у м. Кузнецовську Рівненської області, межує лише з одним районом Волині — Маневицьким. Відтак маневичани часто жартують, що мешкають у трьох зонах: зоні спостереження РАЕС, чорнобильській і тій, що за колючим дротом (виправна колонія №42). Кожна із зон, безумовно, накладає свій відбиток на життя району. Сірі градирні Рівненської атомної, що бовваніють на горизонті, наче застерігають: у разі біди ці території постраждають першими. На жаль, Україна має сумний досвід — досвід ЧАЕС. Ось чому закон про компенсацію мешканцям 30-кілометрової зони спостереження можна трактувати як суспільну відповідальність держави перед своїми громадянами.
Держава послідовна у своїх справах. За повідомленням прес-служби Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 30 січня на засіданні уряду було прийнято рішення про виділення 178 млн 506 тис. грн субвенції з державного бюджету на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населенню, яке проживає на території зони спостереження атомних електростанцій. Цього ж дня Кабмін ухвалив постанову щодо затвердження порядку умов надання цих коштів.
— Вирішення екологічних проблем України — в першу чергу захист здоров’я населення. Це питання визначено Президентом Віктором Януковичем як один із пріоритетних напрямів роботи органів державної влади. Виділені кошти будуть спрямовані містам та районам, на які поширюється зона спостереження АЕС державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», на реалізацію соціально важливих проектів, — зауважив міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Темник.
Окрім Волинської області, фінансування отримають бюджети міст та районів Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської, Рівненської, Хмельницької та Миколаївської областей. Як згодом повідомили в облдержадміністрації, в бюджет Волині буде спрямовано 3 млн 90 тис. гривень та понад 8 млн — отримає безпосередньо Маневицький район.
У межах зони спостереження — 44 населених пункти району. Не один десяток літ їхні жителі провели під боком РАЕС. Однак гарантовану Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» грошову компенсацію отримують лише з 2010-го. З приходом нинішньої влади держава вперше згадала про розвиток тих територій, що належать до зони спостереження. Тоді на Маневиччину надійшло 3 млн гривень, ще півтора — для обласного бюджету. Всі кошти були вкладені у розбудову інфраструктури сіл, що розташовані в межах 30-кілометрової відстані від РАЕС. З року в рік суми збільшуються. Регулярне надходження компенсації дає змогу владі області та району планувати і виконувати ремонти доріг, проводити будівництво та реконструкцію соціально-економічних об’єктів, встановлювати вуличне освітлення, здійснювати ще багато важливих для поліського краю справ.
Сусідство із РАЕС дає жителям прилеглих територій ще й шанс мати робоче місце, адже не секрет, що чимало жителів Маневиччини працюють на РАЕС чи в структурах, що дотичні до її функціонування й розташовані у Кузнецовську. Правда, є ще одна вигода селянам від сусідства з атомною електростанцією: цим же законом гарантовано пільгу на електроенергію. Таким чином ті, хто мешкає у 30-кілометровій зоні спостереження, сплачують за неї лише 75%, решту бере на себе держава.
Голова Маневицької райдержадміністрації Микола Миронюк запевняє: кошти, отримані з державної казни як компенсація за ризик життя «у тіні» реакторів РАЕС, дають змогу розвивати ці території:
— Торік на Волинь надійшло 9,5 мільйона гривень компенсації, з них понад 7 мільйонів — безпосередньо у район — каже він. — Зробити за ці кошти вдалося чимало. Передусім, варто відзначити реконструкцію колишнього кінотеатру «Жовтень», де нині діє центр творчості для дітей та юнацтва. 25 років там продавали цвяхи, а тепер діє хороший заклад, є зал на 400 місць, гарно, тепло і можна проводити цікаві заходи. А головне, що діти мають де змістовно провести вільний час. На цю справу витрачено понад 3 мільйони гривень (0,5 мільйона — з бюджету району).
Окрім цього, у тій частині дитячого садочка, де раніше діяв центр творчості для дітей та юнацтва, є змога розмістити додаткові групи. Використавши кошти компенсації, ми маємо намір уже цієї весни відкрити в садочку одну додаткову групу, ще одну — з 1-го вересня, решту — до кінця наступного року. Таким чином повністю вирішимо проблему нестачі місць у ДНЗ райцентру. Торік вдалося частково відремонтувати в’їзд до селища Маневичі, встановити нові котли у школах сіл Будки, Велика Яблунька, Галузія, Маневицькій ЗОШ №2 та лікарській амбулаторії у Цмінах, замінити теплотрасу в Маневицькій центральній районній лікарні. Частину коштів вклали у поліпшення стану закладів культури, зокрема провели капремонти будинків культури у Маневичах та Прилісному. Розпочали ремонти захисних споруд, які мають стати першою схованкою для місцевого населення в разі небезпеки. Такі об’єкти знаходяться у школі №2 у Маневичах, Маневицькій центральній районній лікарні та в школі у Колках. Продовжимо роботи і цього року… Левова частка компенсації спрямована на ремонти доріг, освітлення сіл. Скажу лише, що тільки в Маневичах за ці гроші та частково коштом місцевого бюджету нам вдалося провести ремонтні роботи на 16-ти вулицях! Зрозуміло, що не скрізь — капітальні, десь — ямкові, але це теж важливо для маневичан.
Цьогоріч, за словами Миколи Георгійовича, планують зробити не менше. Район працює з Мінрегіонбудом напряму. Тож не в столиці вирішують, які території розвивати коштом держави, а безпосередньо на місцях. Остаточний перелік об’єктів поки не затверджений. Але у намірах влади — чимало справ. Серед них — завершення асфальтування ділянки дороги на в’їзді у райцентр та будівництво центру соціально-психологічної реабілітації молоді у селі Галузія, встановлення сучасного котла у районній лікарні, реконструкція школи у Градді, продовження ремонтів сільських вулиць та освітлення населених пунктів.
Куди будуть спрямовані кошти з обласної казни, виділені як субвенція територіям, що знаходяться в зоні ризику, ще не вирішено. Але обов’язковою умовою є те, що їх вкладатимуть у розвиток інфраструктури Маневиччини. Торік, скажімо, завдяки успішному освоєнню компенсацій вдалося до переліку нових дошкільних установ додати ще один — у селі Комарове Маневицького району.
Telegram Channel